Američané pokořili jezero ztracené v ledu, pomůže nám pochopit evoluci

Americkým vědcům se o Vánocích podařilo zopakovat nevídaný úspěch, provrtali se totiž do hlubin dalšího jezera na Antarktidě. Ve více než kilometrové hloubce nyní pátrají po mikroorganismech, které mají potvrdit několik domněnek, jejichž pravdivost je dosud nejasná.

Vědci z programu SALSA začali s vrtáním v předvečer Štědrého dne. Za pouhé tři dny se pomocí silného proudu horké vody propracovali ledem, který vznikl ze zmrzlé řeky, až do hloubky 1084 metrů, kde se nachází tekutá voda Mercerova jezera.

Američanům se něco podobného povedlo teprve podruhé, v roce 2013 vyvrtali otvor do Whilansova jezera. Rusové se zase v těchto dnech významně přiblížili vodám největšího antarktického jezera Vostok, které má hloubku až 4 kilometrů.

Celý pokus se připravoval několik let, vrt totiž vznikl téměř tisíc kilometrů od americké polární stanice McMurdo. Operace se připravovala několik let, několik měsíců zabrala jen doprava stovek tun potřebného vybavení na místo činu.

Vědci museli dodržovat stejná opatření, jako by byli v laboratoři. Jen jediný cizorodý mikroorganismus může znečistit vzorky nebo kontaminovat celý ekosystém.

Zatímco první část projektu patřila spíš technikům, teď přicházejí na řadu vědci. Do vyhloubeného otvoru už spustili množství přístrojů, které popíší podmínky v kilometrové hloubce: teplotu, vodivost a další vlastnosti vody. Do jezera bude spuštěn i speciální dálkově ovládaný dron schopný natáčet ve 4K rozlišení.

Řada vzorků bude odebrána z různých hloubek i ze dna jezera, některé z nich vyhodnotí vědci už na místě v mobilní laboratoři. Následný složitější výzkum bude na specializovaných pracovištích probíhat ještě několik let.

Výzkum má rovněž odhalit, jaké organismy v takových podmínkách žijí. Mikroskopické formy života jsou v jezeře izolované tisíce let, tudíž by mohli pomoct s pochopením fungování evoluce v podobně extrémním prostředí.

Vědci doufají, že analýza pomůže zjistit, jaká byla minulost Antarktidy. Právě výzkum mikroorganismů by mohl potvrdit domněnku, že Mercerovo jezero bylo dříve propojené s okolním mořem.

Související

Více souvisejících

antarktida věda USA (Spojené státy americké) Jezera Ledovec

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos.

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

včera

včera

Jaderná elektrárna Dukovany

ÚOHS začal rozhodovat o dostavbě Dukovan. Zákaz zůstává v platnosti

Zákaz uzavřít smlouvu o dostavbě Dukovan sice platí dál, ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) již rozhodl o návrzích společností EDF a Westinghouse. Řízení o návrzích obou společností byla z větší části zastavena, v dalších částech byly návrhy zamítnuty. Rozhodnutí nejsou pravomocná a účastníci řízení proti nim mohou podat rozklad, dodal úřad. 

včera

včera

Počasí se mění a svět nic nedělá. První stát bude bojkotovat klimatickou konferenci COP29

Papua-Nová Guinea oznámila, že bude bojkotovat nadcházející klimatický summit OSN, dokud hlavní světoví znečišťovatelé nezačnou podnikat konkrétní kroky. Ministr zahraničí této ostrovní země Justin Tkatchenko označil účast své země na summitech COP za "plýtvání časem", protože podle něj zatím nedošlo k žádným skutečným změnám.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy