Jak vypadá "temná strana" Měsíce? Sonda poslala unikátní záběry

Čína dnes zveřejnila další fotografie z odvrácené strany Měsíce, kde počátkem ledna přistála její sonda Čchang-e 4. Je mezi nimi i unikátní 360stupňový záběr sestavený z 80 snímků, které byly pořízeny z fotoaparátu umístěného na vrcholku sondy, a také první fotografie zhotovené robotickým vozítkem Nefritový králík 2, jež sonda na Měsíc dopravila.

Na fotografiích, které publikoval Čínský národní vesmírný úřad CNSA, je vidět skalnatý povrch Měsíce rozeklaný krátery. "Z tohoto panoramatického snímku je patrné, že sonda je obklopena spoustou malých kráterů. Je to fascinující pohled," řekl agentuře Nová Čína astronom Li Čchun-laj, který se na nynější čínské měsíční misi podílí.

Our CNSA has released the first panoramic pic taken by the robotic spacecraft since its successful and historic landing on the far side of the moon. Such an amazing milestone #admiration #CNSA pic.twitter.com/Zzmyri9Mx5

— Becky Shen (@Beckybjs) 11. ledna 2019

Vědci na základě panoramatických snímků provedli předběžnou analýzu terénu obklopujícího sondu, napsala agentura Nová Čína. Odvrácená část přirozeného satelitu Země zatím nebyla zblízka probádána; Číňané jsou první, komu se tam podařilo přistát. Úkolem mise je kromě jiného studovat geologické podmínky na odvrácené polokouli Měsíce, která je mnohem hornatější a obsahuje mnohem méně měsíčních moří.

Stunning footage of far side of moon, captured by China's Chang'e-4 probe during its landing. #ChangE4 pic.twitter.com/e1xvyjEcml

— China Xinhua News (@XHNews) 11. ledna 2019

Na nových snímcích je vidět jak sonda Čchang-e 4, tak i robotické vozítko Nefritový králík 2, které ve čtvrtek procitlo z preventivní hibernace a obnovilo činnost. Do klidového stavu byl aparát uveden v sobotu, aby se chránil před přechodně vysokými teplotami přesahujícími 100 stupňů Celsia, uvedl Čínský národní vesmírný úřad.

Podobně jako Země dostává i Měsíc světlo a teplo od Slunce. Za dlouhého měsíčního dne, který trvá zhruba 14 pozemských dní, stoupá teplota měsíčního povrchu postupně až na 130 stupňů Celsia, za měsíční noci může klesat až na minus 170 stupňů Celsia.

Poté, co se ve čtvrtek povrch odvrácené strany Měsíce opět ochladil, mohlo být vozítko znovu uvedeno do provozu. Sonda i vozítko jsou v dobrém stavu, sdělil Čínský národní vesmírný úřad CNSA.

Vzhledem k tomu, že se sonda nachází na straně Měsíce, která je trvale odvrácena od Země, není přímá komunikace s pozemským řídícím střediskem možná. Nové fotografie poslala čínská sonda na Zemi přes satelit, který Čína loni umístila na oběžnou dráhu kolem takzvaného libračního centra L2 (Lagrangeův bod L2) v soustavě Země-Měsíc. Librace je označením pro kývavý pohyb Měsíce vůči pozorovateli ze Země, který díky tomu může spatřit zhruba devět procent povrchu odvrácené části Měsíce.

Take a look at what the dark side of the moon looks like from #ChangE4, the first spacecraft to land there pic.twitter.com/iGTqfm2gE0

— TicToc by Bloomberg (@tictoc) 11. ledna 2019

Čínský národní vesmírný úřad zveřejnil rovněž 12minutové video přistání sondy Čchang-e 4 s využitím více než 4700 snímků pořízených fotoaparátem na palubě. Ukazuje, jak sonda upravuje svou výšku, rychlost a polohu ve snaze vyhnout se překážkám v místě dosedu.

Sonda s vozítkem přistála ve Von Karmánově kráteru, který se nachází v Aitkenově pánvi u jižního lunárního pólu. Podle předpokladu vědců pánev vznikla při dopadu velkého tělesa v rané době měsíčních dějin a výzkum její části by mohl přinést další informace týkající se vzniku a vývoje naší sluneční soustavy.

Související

Země a Měsíc

Rostlinka na Měsíci nepřežila tamní noc, spálil ji "kosmický mráz"

První rostlina, která vyklíčila na Měsíci, uhynula. Stalo se tak poté, co na odvrácené straně Měsíce nastala noc a teplota klesla k minus 170 stupňům Celsia, napsal dnes list The Guardian. Semena bavlníku na Měsíc dopravila čínská sonda Čchang-e 4, která jako první aparát v historii na odvrácené straně souputníka Země v lednu přistála.

Více souvisejících

Čchang-e 4 vesmír, Měsíc Čína

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy