Čína dnes zveřejnila další fotografie z odvrácené strany Měsíce, kde počátkem ledna přistála její sonda Čchang-e 4. Je mezi nimi i unikátní 360stupňový záběr sestavený z 80 snímků, které byly pořízeny z fotoaparátu umístěného na vrcholku sondy, a také první fotografie zhotovené robotickým vozítkem Nefritový králík 2, jež sonda na Měsíc dopravila.
Na fotografiích, které publikoval Čínský národní vesmírný úřad CNSA, je vidět skalnatý povrch Měsíce rozeklaný krátery. "Z tohoto panoramatického snímku je patrné, že sonda je obklopena spoustou malých kráterů. Je to fascinující pohled," řekl agentuře Nová Čína astronom Li Čchun-laj, který se na nynější čínské měsíční misi podílí.
Our CNSA has released the first panoramic pic taken by the robotic spacecraft since its successful and historic landing on the far side of the moon. Such an amazing milestone #admiration #CNSA pic.twitter.com/Zzmyri9Mx5
— Becky Shen (@Beckybjs) 11. ledna 2019
Vědci na základě panoramatických snímků provedli předběžnou analýzu terénu obklopujícího sondu, napsala agentura Nová Čína. Odvrácená část přirozeného satelitu Země zatím nebyla zblízka probádána; Číňané jsou první, komu se tam podařilo přistát. Úkolem mise je kromě jiného studovat geologické podmínky na odvrácené polokouli Měsíce, která je mnohem hornatější a obsahuje mnohem méně měsíčních moří.
Stunning footage of far side of moon, captured by China's Chang'e-4 probe during its landing. #ChangE4 pic.twitter.com/e1xvyjEcml
— China Xinhua News (@XHNews) 11. ledna 2019
Na nových snímcích je vidět jak sonda Čchang-e 4, tak i robotické vozítko Nefritový králík 2, které ve čtvrtek procitlo z preventivní hibernace a obnovilo činnost. Do klidového stavu byl aparát uveden v sobotu, aby se chránil před přechodně vysokými teplotami přesahujícími 100 stupňů Celsia, uvedl Čínský národní vesmírný úřad.
Podobně jako Země dostává i Měsíc světlo a teplo od Slunce. Za dlouhého měsíčního dne, který trvá zhruba 14 pozemských dní, stoupá teplota měsíčního povrchu postupně až na 130 stupňů Celsia, za měsíční noci může klesat až na minus 170 stupňů Celsia.
Poté, co se ve čtvrtek povrch odvrácené strany Měsíce opět ochladil, mohlo být vozítko znovu uvedeno do provozu. Sonda i vozítko jsou v dobrém stavu, sdělil Čínský národní vesmírný úřad CNSA.
Vzhledem k tomu, že se sonda nachází na straně Měsíce, která je trvale odvrácena od Země, není přímá komunikace s pozemským řídícím střediskem možná. Nové fotografie poslala čínská sonda na Zemi přes satelit, který Čína loni umístila na oběžnou dráhu kolem takzvaného libračního centra L2 (Lagrangeův bod L2) v soustavě Země-Měsíc. Librace je označením pro kývavý pohyb Měsíce vůči pozorovateli ze Země, který díky tomu může spatřit zhruba devět procent povrchu odvrácené části Měsíce.
Take a look at what the dark side of the moon looks like from #ChangE4, the first spacecraft to land there pic.twitter.com/iGTqfm2gE0
— TicToc by Bloomberg (@tictoc) 11. ledna 2019
Čínský národní vesmírný úřad zveřejnil rovněž 12minutové video přistání sondy Čchang-e 4 s využitím více než 4700 snímků pořízených fotoaparátem na palubě. Ukazuje, jak sonda upravuje svou výšku, rychlost a polohu ve snaze vyhnout se překážkám v místě dosedu.
Sonda s vozítkem přistála ve Von Karmánově kráteru, který se nachází v Aitkenově pánvi u jižního lunárního pólu. Podle předpokladu vědců pánev vznikla při dopadu velkého tělesa v rané době měsíčních dějin a výzkum její části by mohl přinést další informace týkající se vzniku a vývoje naší sluneční soustavy.
Související
NASA vyfotila čínskou sondu na odvrácené straně Měsíce, zabírá jen dva pixely
Rostlinka na Měsíci nepřežila tamní noc, spálil ji "kosmický mráz"
Čchang-e 4 , vesmír, Měsíc , Čína
Aktuálně se děje
včera
Zemřel krokodýl, který se stal filmovou hvězdou. Burt žil déle než 90 let
včera
RECENZE: Tři princezny jsou dalším nekonzistentním a paradoxně zpátečnickým pokusem o inovaci
včera
Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů
Aktualizováno včera
Velký požár v Bruntále: Hoří bývalé kasárny, dva hasiči se zranili
včera
Clinton je v nemocnici. Zdroj z okolí exprezidenta přiblížil jeho stav
včera
Tržnici SAPA zachvátil na Štědrý den požár. Škoda jde do milionů
včera
Útočník z Magdeburgu doufal, že zemře, naznačují zjištění policistů
včera
Vánoční přání prezidenta i premiéra. Jedno máme všichni společné, říká první dáma
včera
Počasí se vrátí do obvyklých mezí, avizují meteorologové ve výhledu
včera
Fico mě ničím nepřekvapil, tvrdí Zelenskyj. Popsal ukrajinský návrh Bratislavě
včera
České dráhy o svátcích omezí provoz. Cestující se musí pečlivě informovat
včera
Alec Baldwin si může definitivně oddechnout. Případ smrti kameramanky končí
včera
Obchody dnes ještě otevřely. Znovu lidé nakoupí až v pátek
včera
EuroZprávy.cz přejí svým čtenářům příjemné prožití vánočních svátků
včera
Počasí bude o blížícím se víkendu typicky zimní
23. prosince 2024 21:33
Chce vést „suverénní zahraniční politiku“, nemá na to. Je plánem Fica udělat ze Slovenska ruský protektorát?
23. prosince 2024 21:15
Tisícovka je málo. Vyřadili jsme čtvrtinu severokorejských vojáků, ohlásil Zelenskyj
23. prosince 2024 19:54
Zelenskému došla trpělivost: Pokud Severní Korea vyšle další vojáky, odpovíme
23. prosince 2024 18:20
Biden před nástupem Trumpa do úřadu zmírnil tresty smrti pro většinu vězňů
23. prosince 2024 17:15
Podezření se obrací směrem k Číně. Odmítla žádost Švédska o vyšetřování lodi podezřelé z poškození kabelů
Švédské ministerstvo zahraničí potvrdilo, že Čína zamítla žádost švédských vyšetřovatelů o přístup na palubu čínské lodi Yi Peng 3, která je spojována s incidentem poškození podmořských kabelů. Tyto kabely byly přerušeny v Baltském moři, což vyvolalo mezinárodní napětí a spekulace o možném sabotážním útoku.
Zdroj: Libor Novák