Co jste možná nevěděli o Ötzim, nejstarší dochované mumii v Evropě

„Ledový muž“ Ötzi byl nalezen v roce 1991 dvojicí turistů v Alpách. Jeho mumie je vůbec nejstarším takto dochovaným pozůstatkem evropského člověka, a proto se mu dostalo velké vědecké pozornosti. Odborníci díky nálezu těla zjistili mnoho zajímavých informací o životě naších předků v době měděné. Zde je několik z nich.

Ötzi byl pravděpodobně neplodný. Přestože si vědci nemohou být stoprocentně jistí, naznačují to výsledky jednoho z výzkumů, při němž z mumie extrahovali mitochondriální DNA. U Ötziho přitom byly nalezeny dvě mutace, které jsou spojovány s mužskou neplodností.

Nález mumie přinesl také nové informace o klimatických podmínkách, které v Evropě před více než 5000 lety panovaly. Odborníci při výzkumech zjistili, že zhruba o 1000 let dříve, než Ötzi zemřel, panovaly v oblasti teplé a úrodné podmínky. Před 5 300 lety, v době jeho smrti, však již teploty výrazně poklesly a začaly se tvořit velké ledovce. Právě díky těmto klimatickým podmínkám se mumie dochovala v tak dobrém stavu.

Lékařské prohlídky odhalily také zdravotní problémy, kterými Ötzi trpěl. Žlučové kameny, lymská borelióza nebo zánět dásní mohly podle některých teorií souviset s primitivními tetováními. Pomocí skenování těla se podařilo odhalit 61 jednotlivých kusů a někteří odborníci spekulují, že se jedná o pradávnou formu akupunktury. Podle serveru Listverse se 80 % ztěchto tetování nachází v místech akupunkturních bodů. Pokud mělo tetování skutečně tuto funkci, předběhlo by o 2000 nestarší známé formy léčby zaznamenané v Číně.

Ötzi byl pravděpodobně zkušený bojovník. V roce 2003 byly na jeho oblečení a výbavě nalezeny stopy krve dalších čtyř lidí. Na hlavici jednoho šípu odhalily rozbory DNA zbytky po krvi hned dvou různých lidí, z čehož vědci usoudili, že musel Ötzi cenný šíp z obou obětí po použití vytáhnout. Další krev byla objevena na jeho noži a kabátu. Zatímco v prvních třech případech je zřejmé, že se muselo jednat o jeho protivníky, krevní stopy na kabátu naznačují, že mohl Ötzi táhnout některého poraněného druha.

Teprve po deseti letech od nálezu těla vědci zjistili, jak vlastně ledový muž zemřel. Přestože se nejprve domnívali, že v horách podlehl podchlazení, dnes už je obecně přijímaným faktem, že byl zavražděn. V roce 2001 bylo zjištěno, že má v levém rameni uvízlý hrot šípu. Z dalších šetření vyplynulo, že byl pravděpodobně zastřelen z větší vzdálenosti v době, kdy se cítil v bezpečí.

Ze skutečnosti, že se u mrtvoly našlo všechno cenné vybavení, jako byla měděná sekyra, luk a nůž, ale i kvalitní oblečení a další zásoby, odborníci vyvodili, že motivem nebyla loupež. Vražedný útok tak mohl třeba souviset s předchozí šarvátkou, z níž si ledový muž odnesl několik drobnějších zranění. Co přesně se před více než pěti tisíci lety odehrálo, se však již nikdy přesně nedozvíme.

Související

Švýcarsko

Překvapivá studie: Alpy před 6000 lety měly zřejmě méně ledovců než dnes

Alpy měly před 6000 lety pravděpodobně výrazně méně ledovců než dnes. Uvádí to studie vědců z benátské univerzity Ca´Foscari, univerzity v Bernu a rakouské akademie věd, napsala agentura ANSA. Podle autorů studie ledovce pokrývaly během celého holocénu pouze alpské vrcholy v nadmořské výšce 4000 metrů a více.

Více souvisejících

Ötzi (mumie ledového muže z Rakouska) historie Rakousko věda výzkum Alpy Mumie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy