Vědci vytváří živý Jurský park. Dinosauři budou po Zemi chodit za pět let

Během pouhých pěti až deseti let budou Zemi obývat skuteční dinosauři. Tvrdí to skupina genetiků a paleontologů pod vedením slavného experta Jacka Hornera, jehož práce i osoba se staly předlohou kultovních filmů Jurský park a Jurský svět. A podobně jako v nich, i ve skutečnosti by podle magazínu People měli prehistoričtí tvorové vznikat pod dohledem v laboratořích.

Uznávaný paleontolog Jack Horner se proslavil objevem několika známých dinosaurů, nyní se pokouší do historie zapsat podruhé. Se svým týmem pracuje na projektu, který má do pěti, nejpozději do deseti let přivést dinosaury zpět k životu.

Ne náhodou je jeho plán podobný tomu ze slavného Spielbergova filmu Jurský park. Jack Horner se totiž stal živoucí předlohou hlavního hrdiny Dr. Alana Granta a i jeho práce inspirovala filmaře. Sám navíc působil jako odborný konzultant snímku, který vznikl na motivy knihy Michaela Crichtona.

Na rozdíl od kultovního filmu ale vědci nepoužívají k replikaci DNA zemřelých prehistorických tvorů komára zataveného v jantaru. V době, kdy film vznikal, sice Horner a jeho tým věřili, že by se podobným způsobem dali dinosauři oživit, dnes už ale ví, že je to nereálné.

DNA totiž postupem času degeneruje a i kdyby se povedlo extrahovat z těla komára krev zvířat, které před 65 miliony let zahubil pád asteroidu, byla by pro vědecké účely nepoužitelná.

Paleontology a genetiky ale napadla jiná myšlenka. Namísto snahy o získání původní DNA jednoduše evoluci obrátí a vrátí ji v čase. Na pomoc si k tomu vzali ptáky, konkrétně kuře.

"Samozřejmě jsou ptáci dinosauři. Takže je prostě musíme opravit, aby vypadali trochu víc jako dinosauři," tvrdí podle magazínu People Horner, který metodu, jak tvory oživit, spatřuje právě v kuřatech. Jejich DNA totiž obsahuje genetické stopy původních dinosaurů.

Nelze se domnívat, že by se naši potomci dočkali skutečného jurského parku, v němž by vedle sebe žili tvorové jako Apatosaurus nebo Tyrannosaurus Rex. Vědci jsou ale přesvědčeni, že jejich metoda obrácené evoluce vytvoří "Chickenosaura" (chicken = kuře angl., pozn. red.), tedy prvního z řady dinosaurů, který vznikne díky jejich současným potomkům.

Těch ostatně na Zemi žije obrovské množství. "Čtyři hlavní rozdíly mezi ptáky a dinosaury jsou: Dlouhé ocasy, paže a ruce - díky evoluci ztratili ocasy a jejich ruce a ruce se změnili v křídla. Čtvrtý je čenich, který se změnil z velociraptorového vzhledu na morfologii zobáků," dodal Horner.

Související

Arktida

Co se děje s počasím na Zemi? To, čeho se vědci obávali, se naplnilo

Ekosystémy v Arktidě, jednom z nejnehostinnějších míst planety, procházejí podle nové vědecké studie nečekanými proměnami, které odborníci považují za varovný signál rychle postupujících klimatických změn. Výzkum, na kterém se podílelo 54 vědců a který sledoval více než 2 000 rostlinných společenství na 45 místech napříč kanadskou Arktidou, Aljaškou a Skandinávií, ukazuje, že se tundra mění rychle a nepředvídatelně.
Dosud nejdetailnější snímek Slunce. Na fotografii srovnání s velikostí Spojených států

Vědci zveřejnili dosud nejdetailnější snímek Slunce

Vědci představili první snímek Slunce, který pořídil největší sluneční dalekohled na světě – americký Daniel K. Inouye Solar Telescope. Nově pořízený obraz zachycuje povrch naší hvězdy s nebývalou přesností a ukazuje složitou dynamiku Slunce v ohromujících detailech.

Více souvisejících

Vědci Dinosauři

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 50 minutami

Roman Červenka

Českou reprezentaci posílilo pět finalistů extraligy. Je mezi nimi jeden mistr z Brna

Jen pár dní po konci ročníku tuzemské hokejové extraligy povolal kouč národního týmu Radim Rulík do reprezentace hned pět účastníků extraligového finále mezi Pardubicemi a Brnem. Zatímco z východočeského klubu zamířila do Brna, kde se momentálně koná generálka na světový šampionát v podobě Českých hokejových her, čtveřice Roman Červenka, Libor Hájek, Jáchym Kondelík a Lukáš Sedlák, z mistrovského Brna dostal pozvánku Jakub Flek.

před 1 hodinou

Ruský útok na Charkov si vyžádal desítky zraněných. (3.5.2025)

Desítky zraněných po ruském útoku na Charkov. Zelenskyj apeluje na spojence

Rusové před dalším krátkodobým příměřím stupňují útoky vůči sousední Ukrajině. Dronový úder si v Charkově vyžádal téměř pět desítek zraněných, informovaly místní úřady podle DW. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po útoku opět apeluje na spojence ohledně lepší protivzdušné obrany. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

Konvoj jednotek U.S. Army

Po vzoru Ruska? Americká armáda chystá vojenskou přehlídku, na Trumpovy narozeniny

Plánovaná oslava 250. výročí americké armády by se letos mohla proměnit v jednu z největších vojenských přehlídek v moderní historii Spojených států – a to právě na počest prezidentových 79. narozenin. Podle dokumentů získaných agenturou Associated Press se jedná o operaci zahrnující více než 6 600 vojáků, 150 vozidel, 50 vrtulníků, sedm armádních orchestrů a tisíce civilistů.

včera

Donald Trump

Trump představil návrh rozpočtu na rok 2026

Donald Trump představil návrh rozpočtu na fiskální rok 2026, takzvaný „skinny budget“, který počítá s výrazným omezením federálních výdajů. Podle Úřadu pro řízení a rozpočet (OMB) by mělo dojít k redukci nevojenských výdajů mimo povinné programy o 163 miliard dolarů, což představuje více než pětinu této kategorie.

včera

včera

včera

Bílý dům (The White House), Wahsington D.C., USA

Kauza Signalgate pokračuje. Člen Trumpova kabinetu používal méně zabezpečenou verzi aplikace Signal

Na snímcích pořízených během středečního zasedání kabinetu Donalda Trumpa bylo odhaleno, že nejvyšší představitelé Bílého domu používají upravenou a méně bezpečnou verzi šifrované komunikační aplikace Signal. Jde o novou kontroverzi poté, co už minulý měsíc vyvolalo pozdvižení odhalení, že v obdobné skupinové konverzaci byly nechtěně sdíleny citlivé informace o vojenských operacích.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Počasí jen v Evropě tvrdě dopadá na statisíce lidí. A bude to jen horší

Evropa zažila v roce 2024 nejteplejší období ve své historii, které bylo doprovázeno ničivými bouřemi a rozsáhlými povodněmi. Podle nové zprávy „Evropský stav klimatu“, kterou zveřejnily klimatické služby EU Copernicus a Světová meteorologická organizace (WMO), bylo přírodními katastrofami postiženo více než 413 000 obyvatel kontinentu.

včera

Donald Trump

Pronásledování odpůrců, návrat detektorů lži, citování předních nacistů. Amerika se za Trumpa mění

Zavádění polygrafů uvnitř FBI na příkaz administrativy Donalda Trumpa není obranou státu, ale symptomem hluboce znepokojivého vývoje. Místo řešení reálných hrozeb sledujeme stíhání „neloajálních“ hlasů a bezostyšné normalizování rétoriky nacistické propagandy. Spojené státy se tak pod vedením paranoidního vůdce posouvají směrem, který si donedávna nikdo netroufl veřejně hájit.

včera

Na konci světa se francouzské a švédské stíhačky snaží odradit Putina. Trumpova nejistota Evropu spojuje

Za úsvitu vzlétá ze jižní Francie stříbrný tankovací letoun francouzského letectva Airbus A330 MRTT směrem na sever – cílem je švédská letecká základna Luleå v Arktidě. Jde o třetí takovou návštěvu francouzských sil v letošním roce v rámci mise Pégase High North – důkaz obratu Francie směrem k evropské bezpečnosti.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy