Jak si naplánovat denní režim: Důležité je nejen co jíme, ale i kdy

Obezita, cukrovka, infarkty a další civilizační choroby ničí lidstvo. Dodnes nikdo neví, co přesně za jejich epidemií stojí. Vědci jsou čím dál více přesvědčení o tom, že není tak důležité "co" jíme, ale mnohem důležitější je "kdy".

V Americe se mladí lidé potýkají s problémem, kterému se říká "15 v prváku". Podivné pořekadlo naráží na to, že po prvním ročníku stráveném na univerzitě americká mládež přibírá průměrně 15 liber na hlavu, což je přibližně 7 kilogramů. Mladí Američané se za studiem stěhuji z rodného hnízda často na velké vzdálenosti, a na rozdíl od jejich českých kolegů se domů nevrací každý víkend a neodváží si zásoby jídla zase zpátky na vysokoškolské koleje.

Dlouho se soudilo, že za přibíráním studentů stojí zejména častý přechod z domácího jídelničku na fast food. Badatelé na poli diabetologie jsou však přesvědčení, že druh jídla na posun šipky na váze u studentů nemá zásadní význam. Studenti často omezí své pohybové aktivity, což by nebyl nijak překvapivý poznatek, větší vliv má pravděpodobně noční život studentů na univerzitě. Drtivá většina studentů chodí spát až po půlnoci, což je spojeno nejen s nočními svačinkami, ale také s pitím alkoholu, ovšem musí vstávat na další den na přednášky.

Představa, že kalorie zkonzumované večer již nestačíme spálit kvůli poklesu aktivity je však příliš zjednodušená. Vědecká měření například ukázaly, že organismus na trávení jídla dopoledne vydá více energie než večer. 

Životní styl člověka se za posledních 150 let změnil zásadním způsobem. Může za to jeden prostý vynález, kterým je elektrické světlo. Bez svítících žárovek lidé totiž jedli zásadně, když na svoji pochoutku viděli a to bylo především ve dne. Většina lidí v severní Americe jí jídlo v 15 hodin dlouhém intervalu za den a nejí v podstatě jen když spí. Ovšem lidský organismus se evolučně vyvinul tak, že byl zvyklý přijímat potravu v mnohem kratším časovém intervalu.

V nedávno publikované studii vědci porovnávali fyzický stav lidí, kteří spali jen pět hodin denně po dobu osmi dnů. Citlivost lidí na hormon inzulín znatelně klesla a zvýšilo se riziko rozvoje diabetu 2. typu a stejně tak nebezpečí srdečních problémů. V druhé skupině, v níž lidé také chodili spát pouhých pět hodin denně, ovšem v různou denní dobu, byly problémy ještě výraznější. U mužů byla necitlivost na inzulin ještě výraznější než u žen. Výzkum napovídá, že za civilizační choroby nemůže ani tolik skladba potravy, ale narušený spánkový režim, který je dnes zcela běžný, díky tak banální věci jako je rozsvícení žárovky.

Večer, respektive po západu slunce, totiž inzulín nemá takový efekt jako za dne, což způsobuje civilizační choroby, kterými naši předci netrpěli a které neznají například ani přírodní národy v Africe nebo jižní Americe. Reflektuje to i lidová moudrost, čili snídej jako král, obědvej jako princ, ale večeři měj jako žebrák.

Související

ženy

Vědci zjistili, co s vámi udělá, když budete dva týdny sedět. Výsledek studie děsí

Pohyb je život a lenošení člověku neprospívá. Když člověk nevyvíjí žádnou aktivitu roste obsah tuku v jeho těle a tím se zhoršuje fungování jeho srdce a plic. Podle deníku Corriere della Sera stačí dva týdny bez pohybu, aby se zhoršil metabolický profil, tedy poměr mezi svalstvem a tukem v těle. Tělo se dostane do normálního stavu, když začne znovu sportovat.

Více souvisejících

civilizační choroby věda Cukr - inzulín cukrovka spánek obezita, nadváha, hubnutí

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy