Průlom v léčbě cukrovky? Studie britských vědců zcela mění situaci

Nová studie s názvem DiRECT (Diabetes Remission Clinical Trial), jejíž předběžné výsledky publikovali britští vědci na březnové konferenci k diabetu v Liverpoolu, prokazuje, že lidem trpícím obezitou a zároveň diabetem druhého typu, pomohla nejen k výraznému úbytku váhy, ale také k odstranění projevů cukrovky krátkodobá nízkoenergetická dieta, na které je postavena počáteční fáze programu Cambridge Weight Plan. Více než třetina pacientů zapojených do výzkumu, která dodržovala denní energetický příjem nepřesahující 850 kilokalorií ve formě nutričně vyvážených produktů po dobu tří až pěti měsíců a následně navázala konzumací normálních porcí jídla, se zbavila cukrovky druhého typu již v prvním roce a pozitivní výsledek přetrval i následující rok po ukončení program.

Krátkodobé dietní omezení u obézních pacientů, postavené na konzumaci nutričně vyvážených produktů, jako jsou polévky nebo koktejly, dokáže v dlouhodobém horizontu odstranit symptomy cukrovky druhého typu. Toto zjištění zveřejnili britští vědci na konferenci k diabetu, která se konala ve dnech 6.–8. března v Liverpoolu. U onemocnění, které bylo dlouhodobě vnímáno jako neléčitelné, se jedná o průlomové zjištění.

První fáze výzkumu prokázala, že 46 procent zúčastněných pacientů dosáhlo remise diabetu po jednom roce od počátku programu komplexní změny životního stylu. Poslední výsledky ale ukázaly, že tři čtvrtiny z nich, tedy 36 procent z celkového počtu zkoumaných, bylo bez příznaků cukrovky ještě následující rok. „Výsledky této studie jsou významným pokrokem, kterým končí éra diabetu druhého typu jako nevratného a progresivního onemocnění,” říká Roy Taylor, profesor z Univerzity v New Castlu a jeden z vedoucích studie DiRECT, a dodává: „Nyní chápeme biolog-ickou podstatu tohoto reverzibilního stavu. A je potřeba mít na paměti, že cukrovka se může vrátit se znovunabytím hmotnosti.”

„Remise cukrovky druhého typu může pacientům změnit život,” pokračuje dr. Elizabeth Robertson, ředitelka britské organizace Diabetes UK věnující se podpoře diabetiků. „Studie DiRECT předkládá potenciální řešení a my bychom se měli spolu s kolegy vědci a NHS snažit, aby se její úžasné výsledky dostaly mezi lidi trpící cukrovkou co nejdříve,” dodává Elizabeth Robertson.

Zhruba u poloviny lidí došlo k remisi cukrovky v prvním roce

Studie DiRECT se účastnilo téměř 300 lidí. Polovina z nich dodržovala „tekutou dietu” na bázi denní konzumace polévek a koktejlů, jejichž energetická hodnota se pohybovala mezi 825 a 853 kilokaloriemi na den, dle zvolené příchuti. Pro srovnání – tito lidé byli dříve zvyklí sníst až 3000 kcal za den (doporučený denní energetický příjem pro zdravou dospělou ženu je 2000 kcal a muže 2500 kcal). Právě výrazné snížení kalorického příjmu spolu s úbytkem váhy je podle vědců hlavní příčinou převratných výsledků studie. Zhruba u poloviny lidí na tekuté stravě byla prokázána remise cukrovky druhého typu v prvním roce, další rok nato 53 lidí ze 68 zkoumaných mělo hladinu krevního cukru stále nižší než 6,5, která je považována za hraniční.

Lidé ve skupině, která již nevykazovala cukrovku, snížili svou váhu u každého jednotlivce v průměru o 10,4 kg. Lidé s relapsem cukrovky naopak ztratili na váze pouhých 3,7 kg. Vědci ale zároveň upozorňují, že neexistuje žádný ideální úbytek váhy, který by měl za následek zaručenou remisi cukrovky. Upozorňují, že jde o individuální množství uloženého útrobního tuku, který ovlivňuje tvorbu inzulinu, klíčového hormonu regulujícího hladinu cukru v krvi. Některým účastníkům studie například stačilo shodit 5 kg, aby u nich došlo k remisi cukrovky. A pokud je nabrali zpátky, vrátila se jim i cukrovka.

„Je zcela nepochybné, že redukce viscerálního tuku u diabetiků druhého typu pomocí speciální nízkoenergetické diety v modulu Cambridge Weight Plan zásadním způsobem ovlivňuje kompenzaci hladiny krevního cukru. Ve studii DiRECT bylo doloženo, že redukce tělesné hmotnosti vedla k takovému zlepšení, že vedle dietních opatření nebyla již nutná další perorální antidiabetika. Současně se stabilizovaly i další metabolické parametry a také hypertenze. Zásadním přínosem bylo, že tento efekt přetrvával dlouhodobě i po již ukončené úvodní intenzivní dietní intervenci. Klíčové však také bylo dlouhodobé udržení dosažené snížené tělesné hmotnosti,” reaguje na výsledky studie Prof. MUDr. Vladimír Teplan, obezitolog, nefrolog a odborný garant programu Cambridge Weight Plan pro Českou a Slovenskou republiku.

„Vzhledem k narůstajícím počtům nemocných s diabetem druhého typu a obezitou ve Velké Británii a vysokých výdajům na léčbu těchto nemocných je nesmírně důležitý zájem představitelů Britského národ-ního zdravotního systému (NHS) přenést tyto výsledky do široké klinické praxe, a tím významně ušetřit za nezbytnou zdravotní péči. Dle studie DROPLET z roku 2018 zde mohou sehrát velkou roli i praktičtí lékaři (GPs). A my můžeme doufat, že tyto jednoznačné výsledky budou i cestou pro český zdravotní systém a jeho pacienty,” dodává profesor Teplan.

„Epidemie” cukrovky dosahuje v Británii rekordních čísel – diabetem trpí skoro pět milionů lidí, z toho jeden z deseti je ve věku nad 40 let. 90 procent z tohoto počtu má diabetes druhého typu. Přestože rozvoj tohoto typu cukrovky ovlivňuje i genetika, onemocnění urychluje právě i obezita a nedostatek pohybu. Diabetes vede k dalším zdravotním obtížím, mimo jiné k mrtvici, selhání jater nebo diabetické retinopatii, což je závažné onemocnění oční sítnice.

V České republice není situace o mnoho lepší. Počet diabetiků u nás atakuje hranici 900 tisíc a ročně přibývá zhruba 1500 nových případů.

Jak fungoval program Cambridge Weight Plan během britské studie?

V počáteční fázi změny životního stylu podle Cambridge Weight Plan byla veškerá strava nahrazena nutričně vyváženými produkty (polévky, koktejly, tyčinky) o celkové energetické hodnotě pohybující se kolem 850 kcal denně po dobu prvních 8 týdnů. Pak následovalo postupné zavádění běžné stravy do jídelníčku po dobu dalších 4 týdnů. Poté respondenti užívali jako doplněk k běžné stravě jeden produkt CWP denně po dobu 24 týdnů, aby si již sníženou hmotnost zvládli udržet.

Klíčovou součástí programu byly individuální konzultace u certifikovaných výživových poradců, k nimž účastníci studie ze začátku docházeli každý týden. Tyto každotýdenní schůzky trvaly zhruba prvních 12 týdnů (3 měsíce), poté se s poradcem setkávali jednou měsíčně a dále v závislosti na individuální potřebě a plán

Související

Cukrovka, ilustrační fotografie

V Česku nebude dva týdny dostupný injekční lék na cukrovku

V Česku nebude dva týdny dostupný injekční lék na diabetes druhého typu Ozempic v síle jednoho miligramu. Podle náměstka ministra zdravotnictví Jakuba Dvořáčka ho lze nahradit jinými léky se stejným účinkem, omezí se jeho předepisování na obezitu. Řekl to na dnešní tiskové konferenci. Podle Davida Koláře, ředitele Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP), jejímž členem je i výrobce léku, firma Novo Nordisk, je výpadek způsoben výrazným zvýšením poptávky.

Více souvisejících

cukrovka zdraví nemoci dieta obezita, nadváha, hubnutí život protext

Aktuálně se děje

včera

včera

Donald Trump

Trump přijal Netanjahua a zkritizoval "neuctivou" Harrisovou

Exprezident a republikánský kandidát pro listopadové volby Donald Trump v pátek přijal ve svém floridském sídle Mar-a-Lago izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Zdroje CNN tvrdí, že o setkání požádal Netanjahu. Trump zmínil, že s Netanjahuem měl vždy dobrý vztah, zdůraznila Al Jazeera.

včera

včera

včera

včera

Artur Omarov

V předvečer zahájení her se odhlásil zápasník Omarov. Kvůli zranění achilovky

Ještě než budou letní olympijské hry oficiálně zahájeny, česká výprava sportovců hlásí již druhou ztrátu. Po nedávném odřeknutí účasti na pařížských hrách od tenistky Markéty Vondroušové, která má zraněnou ruku, musel den před zahájením svou účast na nich odříct i zápasník Artur Omarov. Toho totiž do klání pro změnu nepustila zraněná achilovka. Toto zranění si přivodil nešťastně na posledním intenzivním tréninku.

Aktualizováno včera

Na D1 u Prahy se po dopravní nehodě tvoří kolony. (26.7.2024) Prohlédněte si galerii

Dopravní kolaps na D1: Kolony se táhly až do Prahy, potíže hlásí i od Brna

V nejméně vhodnou chvíli na začátku víkendové špičky nastal v pátek odpoledne dopravní kolaps na hlavní české dálnici D1. V Praze a na výjezdu z metropole se tvořily kolony kvůli dopravní nehodě. U Brna zase nastaly potíže kvůli havarijnímu stavu povrchu vozovky. Policie o obou incidentech informovala na sociálních sítích kolem 14. hodiny. 

včera

včera

Lukostřelba, ilustrační fotografie.

LOH 2024: Po Horáčkové se představil i lukostřelec Li. V kvalifikaci skončil až jednašedesátý

Po účasti Marie Horáčkové se olympijské kvalifikace ve stejné disciplíně zúčastnil i Adam Li, pro něhož se jednalo o první start pod pěti kruhy. Li v mužské kvalifikaci nakonec skončil až jako jednašedesátý. Zároveň se spolu s Horáčkovou zúčastnil i kvalifikace v soutěži smíšených dvojic, v nichž ta česká neuspěla, když skončila až pětadvacátá a nepostoupila tak do osmifinále.

včera

včera

včera

Hamas staví své politické zájmy nad zájmy civilního obyvatelstva v pásmu Gazy, za které je odpovědný. Akce Hamasu zbavují Gazany jejich práv a základních potřeb. (zdroj: IDF)

V izraelském zajetí zemřel jeden z lídrů Hamásu

Jeden z předáků militantního hnutí Hamás na Západním břehu Jordánu, Mustafa Muhammad Abú Ara, zemřel v izraelském vězení poté, co se mu v posledních dnech zhoršil zdravotní stav, uvedly v pátek palestinské úřady. Uvedl to server Times of Israel.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ve Francii kvůli nahlášené bombě evakuovali v den zahájení olympiády letiště

Mezinárodní letiště Basilej-Mylhúzy-Freiburg, ležící ve Francii poblíž hranic se Švýcarskem a Německem, dnes kolem poledne na přibližně hodinu přerušilo provoz. Vedení letiště uvedlo, že z bezpečnostních důvodů evakuovalo všechny cestující.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy