Vývoj podmořských dronů a stále sofistikovanějších ponorek představuje pro všechny armády značnou výzvu. Jak je objevit? Americká armáda to zkouší zvláštním způsobem – prostřednictvím ryb, reportuje americký populárně vědecký časopis Scientific American.
Mnoho mořských živočichů reaguje sluchem či vizuálně na zvukové, optické, elektromagnetické a chemické posuny ve vodě kolem nich. Například, jisté mikroby reagují na magnetické signály ponorek nebo kanic proužkovaný mění své chování, když narazí na podmořské vozidla.
Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA), agentura amerického ministerstva obrany, která je zodpovědná za vývoj nových vojenských technologií, proto spustila projekt PALS (Persistent Aquatic Living Sensors – Trvalé vodní žijící senzory), jehož cílem je využít těchto mořských senzorů pro vojenské účely.
Armáda používá pro detekci podmořských nepřátelských vozidel sonar, ten však se potýká s několika problémy. Pomáhá sice odhalit protivníky, ale zároveň těmto protivníkům může pomoci odhalit jejich nepřátele. Sonarové senzory jsou drahé, náročné na instalaci a jsou náchylné k korozi nebo k pokrytí organismy. Mnohé z nich navíc musí zůstat blízko o lodi nebo u břehu kvůli zdrojům energie.
U vodních tvorů tyto starosti v mnohém odpadají. Jsou soběstační. Vnímají podmořský svět na vícero úrovních – vizuální, magnetické i chemické. „ To vám dává mnohem více flexibility v tom, jak budete pozorovat věci v oceánu,“ tvrdí Lori Adornatová, manažerka projektu.
Další výhodou mořských živočichů je, že na rozdíl od sonaru tyto „senzory“ jsou už „instalovány“ ve vodě, přičemž každá generace přirozeně nahrazuje tu druhou. Díky tomu mohou být využity jako dlouholetá, kontinuálně pracující „sledovací služba“.
Výzkumníci se nicméně musí vypořádat s dvěma významnými překážkami. Zaprvé, DARPA musí použít správné detektory schopné zachytit relevantní chování vodních tvorů. Tyto detektory však čelí stejným problémům, kterým čelí konveční senzory.
Zadruhé, výzkumníci musí mít v prvé řadě nějaké chápání chování zvířat, což je vždy problematické, protože to, co si výzkumníci myslí, že zvíře děla není totéž, co zvíře ve skutečnosti dělá, upozorňuje oceánograf Kim Martini, který se neúčastní projektu.
DARPA poskytla celkem 45 milionů dolarů pěti výzkumným týmům, z nichž každý studoval specifický mořský organismus a jeho reakce na podvodní vozidla. Výzkumníci využívají kombinaci sonaru, kamer a dalších senzorů ke studiu a zaznamenávání chování organismů. Po analýze dat se pokusí vyloučit falešné výsledky a začnou pracovat na vývoji technologií, které předají armádě.
Výzkumníci jsou nadšeni, že díky programu mohou v zásadě studovat mořskou biodiverzitu a přispět k hloupějšímu poznání toho, jak mořští tvorové vůbec jednají v rozličných typech situacích a na různé podněty. Jejich data tak mohou být užitečná nejen pro armádu, ale i pro základní výzkum.
Související
V Chorvatsku číhá nové nebezpečí. Úřady varují před jedovatou rybou
Ryby v Odře zřejmě zabily splašky, které zamezily přívodu kyslíku. Žádná továrna za úhynem nestojí
Ryby , USA (Spojené státy americké) , Armáda
Aktuálně se děje
před 34 minutami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 48 minutami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 1 hodinou
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 1 hodinou
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 1 hodinou
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 2 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 2 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 2 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 4 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.
Zdroj: Libor Novák