Snaha skoncovat s drogami je jako hra kočky s myší, varuje vědec

Snahy řešit rozsáhlý problém obchodu s drogami v Americe jsou řadu let stále neúspěšné. Na pomoc musí přijít vědecké poznatky. Vědci publikovali studii, v níž zjistili, že na restriktivní snahy reaguje drogový byznys dalším a dalším rozšiřováním.

Vládní snahy omezit produkci drog v oblasti Střední Ameriky se nesetkávají s kýženým efektem. Producenti jsou velmi vynalézaví a na každý pokus omezit drogy legislativní cestou reagují vytvoření nových cest, tudíž se v realitě drogový byznys v důsledku restrikcí rozšiřuje.

Podle studie týmu vedeného Nicholasem Maglioccou distributoři drog neustále rozšiřují geografickou oblast svého působení. Díky tomu jsou mnohem obtížněji kontrolovatelní a polapitelní. Bez větších obtíží tak jsou schopni dopravit drogy do cíle pro spotřebitele v USA. Situace je jako hra kočky s myší, problém je, že v pozici kočky jsou očividně pašeráci a producenti drog.

"Naše studie poukazuje na protidrogové strategie zaměřené na dodavatele, které jsou při nejlepším neefektivní, a v nejhorším případě dokonce zintenzivňují problém distribuce drog," okomentoval Magliocca výsledky výzkumu.

 

Spojené státy se příliv drog prostřednictvím nelegálního pašování na své území snaží omezit dlouhodobě. Restriktivní protidrogová politika je velmi finančně nákladná, ovšem jak ukazuje studie, je bez výraznějších výsledků. Pašeráci jsou velmi adaptabilní ve schopnostech měnit cesty, kudy svůj produkt do cíle dopravit.

Studie se jejich operační pole pokusila zmapovat. Vědci došli k závěru, že v roce 1996 se cesty, kudy se pašovaly drogy, rozkládaly na ploše 2 miliónů čtverečních kilometrů. V roce 2017 však pašeráci operovali již v oblasti o rozloze 7 miliónů čtverečních kilometrů. I tímto způsobem je možné popsat cestu mezi producenty v Jižní Americe a konzumenty drog v Americe severní.

"Díky námi stvořenému modelu můžeme sledovat tuto transitní zónu. Máme tak k dispozici nástroj umožňující pozorovat dopady snah o omezení obchodu s drogami," uvedl Magliocca. 

Mapa, kterou vědci připravili, je založena na informacích získaných prací tajných služeb. Díky práci vědců se objevila naděje, že role kočky a myši se možná v tomto případě vymění.

Související

Příroda na poloostrově Kola, ilustrační fotografie.

Objevili sovětští vědci peklo? Kolský hlubinný vrt skrývá tajemství

Sovětští vědci na začátku devadesátých let vytvořili nejhlubší vrt na světě. Dosáhli hloubky přes dvanáct kilometrů, než je zastavila porucha. Zatímco se oficiální zprávy odvolávají na nedostatek financování a celkovou bezvýslednost takového výzkumu, místní obyvatelé a milovníci paranormálních jevů mají jasno – vrtání skončilo, protože vědci objevili peklo. 

Více souvisejících

věda Drogy USA (Spojené státy americké) Jižní Amerika

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 50 minutami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 5 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 7 hodinami

Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění

Velké komplikace nastaly v pátek brzy ráno v železniční dopravě kvůli incidentu v České Třebové. Při posunu tam vykolejil vlak, informovala Správa železnic. Provoz přes důležitou stanici je silně omezen, spoje nabírají zpoždění. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy