Zachrání nás nukleární zbraně před asteroidy? Experti mají chmurnou odpověď

Na mezinárodní konferenci Planetary Defense Conference v americkém Marylandu pořádanou minulý týden se vědci NASA pokusili simulovat padání asteroidu a jednání Země proti tomu. Došli však k poněkud chmurnému zjištění. Státy by se zdráhaly využít nukleárních zbraní k ochraně země z právních a mocenských důvodů.

Pokud v amerických katastrofických filmech se kdykoliv objeví nějaký problém, ať je to padající asteroid, mimozemská invaze či příchod Godzilly, americká armáda vždy dojde k pádnému řešení – použití atomové bomby. Jak však upozornili na konferenci experti, realita je mnohem složitější a ani předkládaný zájem všech na přežití světa v mezinárodním právu neopravňuje k použití nukleární zbraně.

V Artiklu IV Smlouvy o využívání kosmického prostoru (Outer Space Treaty) z roku 1967 je použití nukleárních zbraní ve vesmíru zakázáno. To se zdá prakticky rušit použití obranného systému umístěného ve vesmíru.

Smlouva o částečném zákazu zkoušek (Partial Test Ban Treaty) z roku 1963 představuje ještě větší překážku použití nukleární zbraně ve vesmíru. Artikl I(1) (a) zakazuje „jakoukoliv...nukleární explozi...v kosmickém prostoru“, poukazuje ve svém článku pro akademický server The Conversation profesor práva z University of Reading James A. Green.

Podle Corduly Steinkoglerové, odborníci na vesmírné právo z Vídeňské univerzity, současné smlouvy nepožadují po národech, aby spolu sdílely informace o nebezpečí dopadu asteroidu a ani by se navzájem chránily, ačkoliv charta OSN stanovuje „velmi obecnou povinnost“ členských národů, aby se pokoušely vyřešit mezinárodní problémy.

Podle českého odborníka na vesmírné právo, Petra Boháčka z Karlovy Univerzity v Praze, je to zvláště palčivý problém pro ty země, které nemají prostředky, aby asteroid zastavily. „ Asteroidy nediskriminují,“ řekl na konferenci. Podle něj národně/státní koncept suverenity je „dinosauří metoda“ pro rozhodování toho, jak se vypořádat s problémy planetárního významu.

„Jenom vyhlídka na to, že by jedna země zachránila celý svět, s sebou samozřejmě nese spoustu geopolitických obav, spousta starostí o moc," cituje Boháčka server The Space. „Jak víme z mnoha zkušeností v minulosti, dobré úmyslů samotné, nejsou zdroji legitimity, nejsou osvobozeny od moci, nejsou osvobozeny od národních zájmů."

Podle Davida Koplowa z Georgetown University Law Center se státy budou bránit aktivněji zasáhnout proti dopadu asteroidu z jednoduchého důvodu – mohlo by je to přijít dráž než kdyby neudělaly nic. Pokud by se jim například podařilo odklonit asteroid a ten by dopadl na území jiného státu, onen postižený stát by mohl požadovat kompenzaci. Podle mezinárodního práva nesmí být škoda napáchána na nevinném přihlížejícím a stát, který by odklonil asteroid, by tedy byl považován za vinného a musel by poškozené zemi poskytnou kompenzaci.

Pád asteroidu odkloněného či napůl zničeného nukleární zbraní – nebo jiným způsobem – by mohl způsobit škodu, kterou by daná země mohla interpretovat jako útok nukleární zbraní, poukazuje Seth Baum, exekutivní ředitel think-tanku Global Catastrophic Risk Intitute, podle něhož by to mohlo vést k protiútoku – přičemž se dá předpokládat, že by byl veden nukleárními zbraněmi.

Použití nukleární zbraně k zničení či odvrácení asteroidu by dle odborníků též mohlo vést k masivnímu ozbrojování nukleárními zbraněmi, protože by to vyslalo signál, že ty jsou nezbytné pro ochranu občanů. Použití nukleární zbraně by tak podlomilo zásady nešíření jaderných zbraní.

A na druhou stranu, tyto zásady zamezují použití nukleárních zbraní v případě nutnosti ochránit se před pádem asteroidu. Aby tedy bylo možné použít nukleární zbraně proti asteroidu, je nejprve nutné změnit zákony, poukazuje Green.

Související

Více souvisejících

Jaderné zbraně asteroid Meteorit

Aktuálně se děje

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu nehodlá akceptovat požadavky Hamásu, který chce konec války

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v neděli odmítl požadavek palestinského teroristického hnutí Hamás na ukončení války v Pásmu Gazy výměnou za propuštění rukojmí. Podle něj by to znamenalo, že Hamás zůstane u moci a bude nadále ohrožovat Izrael. Politický lídr Hamásu Ismáíl Haníja jej obvinil ze sabotování snah o zprostředkování dohody.

včera

Rusko, Kreml

Evropa se musí připravit na ruské sabotáže, varují tajné služby

Evropské tajné služby varují před ruskými sabotážemi napříč kontinentem, napsal prestižní deník Financial Times v neděli. Podle listu by mělo jít o žhářské útoky či akce namířené proti klíčové infrastruktuře. Moskva přitom nehodlá brát ohledy na případné oběti v řadách civilistů.

Aktualizováno včera

Volodymyr Zelenskyj

Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě, vzkázal Zelenskyj do Ruska

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli na pravoslavné Velikonoce prohlásil, že Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě. V projevu vyzval spoluobčany, aby se modlili za sebe navzájem a za vojáky na frontě. Kyjev už déle než dva roky vzdoruje ruské agresi, jde o třetí velikonoční svátky během probíhající války. 

včera

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie.

Na Nymbursku vjelo auto na chodník a srazilo několik chodců

V Kostelní Lhotě na Nymbursku došlo v neděli odpoledne k vážné nehodě. Řidič vjel se svým osobním autem na chodník, kde srazil čtyři osoby. Informace o charakteru zranění zatím nejsou známé, na místo však letěly dva záchranářské vrtulníky. 

včera

Bernard Hill jako Théoden v Pánovi prstenů.

Zemřel herec Bernard Hill, král Théoden z Pána prstenů

Velkou Británii dnes zasáhla smutná zpráva. Ve věku 79 let zemřel v neděli ráno herec Bernard Hill, který si zahrál ve dvou z těch vůbec nejúspěšnějších filmů světové kinematografie. O jeho úmrtí informovala stanice BBC.  

včera

Věra Jourová

EU se chystá sankcionovat Voice of Europe, prozradila Jourová

Evropská unie zahrne do připravovaného balíku sankcí i mediální platformu Voice of Europe, řekla eurokomisařka Věra Jourová v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce. Česko ji na svůj národní sankční seznam zařadilo již na konci března. 

včera

včera

včera

Josef Středula

Odbory budou ještě během května protestovat proti vládním krokům

Odbory svolaly na úterý 21. května protest v Praze, oznámila Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) na webu. Zástupci zaměstnanců se chtějí vymezit proti chystaným změnám v zákoníku práce či důchodech, například proti propuštění bez udání důvodu či prodlužování věku odchodu do penze.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Jan Lipavský

Lipavský potvrdil, že Česko odvolalo velvyslance z Ruska

Vláda odvolala velvyslance Vítězslava Pivoňku z Ruska, uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v nedělním vydání diskuzního pořadu Za pět minut dvanáct na televizi Nova. Šéf diplomacie zdůraznil, že Česko tak nebude nikdo reprezentovat na úterní inauguraci ruského prezidenta Vladimira Putina. 

včera

včera

včera

včera

včera

Zničená Ukrajina.

Ukrajině hrozí porážka kvůli váhající Evropě, tvrdí analýza z Německa

Rusko pod vedením Vladimira Putina sice ekonomicky i technicky oproti NATO ztrácí, přesto válku na Ukrajině vyhraje, domnívá se německý novinář Christoph von Marschall. Napsal to v analýze pro týdeník Focus a deník Tagesspiegel. Podle jeho názoru se může opakovat scénář z Afghánistánu, který západní spojenci v roce 2021 opustili a ponechali napospas Tálibánu. 

včera

včera

Madonna do starého železa nepatří. Brazilskou show sledoval více než milion lidí

Madonna zůstává i v 65 letech tahákem pro hudební nadšence po celém světě. Na sobotní bezplatnou show na slavné pláži Copacabana přišlo podle odhadu úřadů v Riu de Janeiro přes půldruhého milionu lidí, uvedla agentura Reuters. Koncert v Brazílii proběhl na závěr turné Celebration, které začalo loni na podzim. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy