Brno žije vědou. Na Hvězdárně se sešli propagátorské mozky

V pondělí 6. května 2019 se v průběhu Science Party Brno 2019 – v krásných prostorách Otevřené zahrady – sešly tři desítky brněnských propagátorů vědy, techniky a historie, aby nastínily další spolupráci v roce 2019 a následujících. Pokud totiž všechno vyjde, mají se Brňáci a Jihomoravané na co těšit.

To, že neumíráme na banální nemoci, že cestujeme z jednoho kontinentu na druhý, že téměř srůstáme s počítači, máme k dispozici světlo ve dne i v noci, máme co jíst a pít, žijeme dvakrát déle než naši předci… to všechno je výsledkem usilovné práce mnoha a mnoha generací zvídavých lidí, vědců všeho druhu. Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno a koordinátor pro popularizaci vědy a techniky v Jihomoravském kraji

Jihomoravský kraj v roce 2019 podpoří hned několik klíčových akcí, které jsou založeny na interaktivním a hravém přístupu k návštěvníkům. Například Mendel je… vědec v červenci 2019, Festival vědy počátkem září, Noc vědců o pár týdnů později, festival vědy, umění, technologií a makerů Prototyp anebo Svátek světla u příležitosti zimního slunovratu.

Mezi podporované akce patří i Science Party 2019, která proběhla v těchto hodinách, v pondělí 6. května v podvečer v prostorách Otevřené zahrady. Celkem na ni vystoupilo 17 partnerů, všichni na stěžejní téma VODA, přednášeli zde přední odborníci z brněnských vědeckých institucí a z Asociace pro vodu České republiky, dorazilo kolem šesti stovek osob.  Součástí večera byla panelová diskuze mladých vodních profesionálů (YWP CZ). Hlavním přínosem však byla aktivní účast partnerů napříč vědeckým, soukromým i neziskových sektorem.

Chceme přivést vědu blíž k lidem a ukázat jim, proč je důležitá, jak se dotýká jejich každodenního života. Sledujeme velký zájem o různé dny otevřených dveří, ale rádi bychom ukázali, že vědci nejsou jen podivní lidé zavření ve svých laboratořích, ale umí se také bavit a umí i bavit vědou. Markus Dettenhofer, výkonný ředitel CEITEC

Propagaci vědy, techniky i historie samozřejmě podporuje statutární město Brno. V nejbližších měsících se rozhodne o pojmenování Uličky Kurta Gödela, což je spojnice kolmé na ulici Pekařskou, ústící do parku Studánka. Tedy za rohem rodného domu Kurta Gödela. V lednu 2020 se připravuje velká, mezinárodní konference právě o této výjimečné brněnské osobnosti.

V průběhu setkání brněnských popularizátorů vědy, techniky i historie bylo oznámeno také pokračování a rozšíření projektu Prvňáčci v říši vědy, díky kterému jihomoravští prvňáčci první den školního roku dostanou volné vstupenky do několika institucí – například Archeopark Pavlov, Hvězdárna a planetárium Brno, Mendelovo muzeum Masarykovy univerzity v Brně, Muzeum brněnska, Technické muzeum v Brně, VIDA! science centrum. Dohromady se mohou nejmladší žáci těšit na více než 50 tisíc vstupenek!

Náš moderní svět nespadl shůry, měli bychom si to každý den připomínat. A také pomáhat rozvoji kritického způsobu myšlení. Proto se od letošního roku budeme společnými silami angažovat i v propagaci významné brněnské osobnosti – Gregora Mendela. Jeho jméno znají snad všichni, ale ruku na srdce, kolik obyvatel Brna vysvětlí, co všechno fakticky dokázal? Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno a koordinátor pro popularizaci vědy a techniky v Jihomoravském kraji

Související

Temnalóna v Brně

Co je Temnalóna? Festival planet bude letos v Brně ve znamení světla a tmy

Již po páté se lidé mohou vydat na Kraví horu a setkat se s impozantními modely vesmírných těles. Letošní atrakcí je Temnalóna – zmenšený model noční podoby planety Země, který je osvětlen pouze světlem přítomným díky lidské civilizaci. Kromě toho je v parku k dispozici výstava fotografií pořízených z paluby Mezinárodní kosmické stanice a letní kino s kosmickým námětem. Součástí programu jsou také podvečerní přednášky a projekce v digitálním planetáriu. Doprovodný program je navíc plánován na sociálních sítích, aby si každý mohl najít to, co ho nejvíce zaujme – ať už je to větší či menší nadšenec, laik nebo odborník ve vesmírných tématech.

Více souvisejících

Hvězdárna a planetárium Brno

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 16 minutami

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval

Ruský prezident Vladimir Putin dnes ve svém projevu na státní televizi varoval, že konflikt na Ukrajině přerůstá v globální problém. Reagoval tak na nedávné ukrajinské útoky raketami dlouhého doletu dodanými Západem, které zasáhly území Ruska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy