Co způsobuje "měsícozemětřesení"? Sonda LRO rozlouskla záhadu

V roce 2010 vědci zjistili, že se Měsíc scvrkává vlivem chladnutí svého vnitřku, a možná se stále zmenšuje. S využitím snímků ze sondy Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) vědci objevili útesy v lunární kůře, které se vytvořily relativně nedávno - přinejmenším z geologického hlediska: Mohly by být staré jen 100 milionů let. Napsal to zpravodajský server Newsweek.

Zjištění naznačila, že se tyto útesy - tedy vlastně kerné přesmyky (zlomy vznikající při horizontálním tlaku, kdy se jedna tektonická kra nasouvá na druhou) - vytvořily v důsledku tektonické aktivity spojené se svrašťováním Měsíce, jak se jeho nitro ochlazuje.

Jak Měsíc chladne a zmenšuje se, jeho kůra začíná být křehká a láme se; děje se něco podobného, jako když zrnko hroznového vína vysychá, aby se z něj stala rozinka. Praskliny na povrchu vytvářejí kerné přesmyky.

Od doby, co sonda LRO zahájila před deseti lety svou misi, podařilo se identifikovat více než 3500 těchto přesmyků. Ty, které vypadají světlejší, naznačují čerstvě odhalené měsíční horniny. To ukazuje, že se na Měsíci odehrávají měsíční verze zemětřesení - tedy "měsícotřesení".

Ve studii, která byla začátkem května zveřejněna v časopise Nature Geoscience, vědecký tým prověřil údaje z LRO a porovnal je s místy měsíčních zemětřesení, která byla zaznamenána v 60. a 70. letech v rámci programu Apollo.

Jejich zjištění ukazují, že byly tyto lunární otřesy velmi blízko dříve identifikovaných kerných přesmyků. To naznačuje, že jsou "měsícotřesení" důsledkem tektonické aktivity.

Tým vedený Thomasem Wattersem ze Střediska pro pozemské a planetární studie Smithsonova institutu prozkoumal 28 měsíčních otřesů, které zaznamenaly seismometry Apolla. Vytvořili algoritmus, který jim umožnil zjistit přesnější místo epicentra každého z otřesů. Porovnáním těchto zpřesněných lokací s údaji z LRO dokázali zjistit, že se nejméně osm "měsícotřesení" stalo nedaleko kerných přesmyků - takže je pravděpodobně způsobila tektonická aktivita, a ne dopad meteoritu, který je dalším ze zdrojů lunárních otřesů.

Tým také zjistil, že se šest těchto otřesů stalo v době, kdy byl Měsíc v nejvzdálenějším bodě od Země. V této době zvyšuje slapová síla pozemské gravitace pravděpodobnost posunů v blízkosti zlomových linií v měsíční kůře.

You've heard of earthquakes. But what about moonquakes? Like a wrinkled grape drying out to a raisin, the Moon is shrinking as its interior cools causing wrinkles or faults to form on its brittle surface. When enough stress builds, it releases the quakes: https://t.co/H3ixgywT1p pic.twitter.com/OxNrVveAQk

— NASA (@NASA) 13. května 2019

"Myslíme si, že je velmi pravděpodobné, že těchto osm otřesů způsobily kerné přesmyky pod tlakem smršťující se měsíční kůry. To znamená, že seismometry programu Apolla zachytily zmenšování Měsíce, a také to, že Měsíc je stále tektonicky aktivní," uvedl Watters v prohlášení.

"Nestává se příliš často, abychom viděli aktivní tektoniku někde jinde než na Zemi, takže je velmi vzrušující vědět, že tyto zlomy stále vytvářejí měsíční otřesy," dodal k tomu Nicholas Schmerr z Marylandské univerzity, který se na studii podílel.

"Pro mě tato zjištění zdůrazňují, že se potřebujeme vrátit zpátky na Měsíc. Z misí Apollo jsme se dozvěděli hodně, ale zatím jsme jen zlehka sklouzli po povrchu. S větší sítí moderních seismometrů bychom mohli učinit obrovský pokrok v našem pochopení geologie Měsíce," uvedl Schmerr.

Související

Více souvisejících

vesmír, Měsíc vesmir sonda Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO)

Aktuálně se děje

před 58 minutami

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu nehodlá akceptovat požadavky Hamásu, který chce konec války

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v neděli odmítl požadavek palestinského teroristického hnutí Hamás na ukončení války v Pásmu Gazy výměnou za propuštění rukojmí. Podle něj by to znamenalo, že Hamás zůstane u moci a bude nadále ohrožovat Izrael. Politický lídr Hamásu Ismáíl Haníja jej obvinil ze sabotování snah o zprostředkování dohody.

včera

Rusko, Kreml

Evropa se musí připravit na ruské sabotáže, varují tajné služby

Evropské tajné služby varují před ruskými sabotážemi napříč kontinentem, napsal prestižní deník Financial Times v neděli. Podle listu by mělo jít o žhářské útoky či akce namířené proti klíčové infrastruktuře. Moskva přitom nehodlá brát ohledy na případné oběti v řadách civilistů.

Aktualizováno včera

Volodymyr Zelenskyj

Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě, vzkázal Zelenskyj do Ruska

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli na pravoslavné Velikonoce prohlásil, že Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě. V projevu vyzval spoluobčany, aby se modlili za sebe navzájem a za vojáky na frontě. Kyjev už déle než dva roky vzdoruje ruské agresi, jde o třetí velikonoční svátky během probíhající války. 

včera

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie.

Na Nymbursku vjelo auto na chodník a srazilo několik chodců

V Kostelní Lhotě na Nymbursku došlo v neděli odpoledne k vážné nehodě. Řidič vjel se svým osobním autem na chodník, kde srazil čtyři osoby. Informace o charakteru zranění zatím nejsou známé, na místo však letěly dva záchranářské vrtulníky. 

včera

Bernard Hill jako Théoden v Pánovi prstenů.

Zemřel herec Bernard Hill, král Théoden z Pána prstenů

Velkou Británii dnes zasáhla smutná zpráva. Ve věku 79 let zemřel v neděli ráno herec Bernard Hill, který si zahrál ve dvou z těch vůbec nejúspěšnějších filmů světové kinematografie. O jeho úmrtí informovala stanice BBC.  

včera

Věra Jourová

EU se chystá sankcionovat Voice of Europe, prozradila Jourová

Evropská unie zahrne do připravovaného balíku sankcí i mediální platformu Voice of Europe, řekla eurokomisařka Věra Jourová v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce. Česko ji na svůj národní sankční seznam zařadilo již na konci března. 

včera

včera

včera

Josef Středula

Odbory budou ještě během května protestovat proti vládním krokům

Odbory svolaly na úterý 21. května protest v Praze, oznámila Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) na webu. Zástupci zaměstnanců se chtějí vymezit proti chystaným změnám v zákoníku práce či důchodech, například proti propuštění bez udání důvodu či prodlužování věku odchodu do penze.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Jan Lipavský

Lipavský potvrdil, že Česko odvolalo velvyslance z Ruska

Vláda odvolala velvyslance Vítězslava Pivoňku z Ruska, uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v nedělním vydání diskuzního pořadu Za pět minut dvanáct na televizi Nova. Šéf diplomacie zdůraznil, že Česko tak nebude nikdo reprezentovat na úterní inauguraci ruského prezidenta Vladimira Putina. 

včera

včera

včera

včera

včera

Zničená Ukrajina.

Ukrajině hrozí porážka kvůli váhající Evropě, tvrdí analýza z Německa

Rusko pod vedením Vladimira Putina sice ekonomicky i technicky oproti NATO ztrácí, přesto válku na Ukrajině vyhraje, domnívá se německý novinář Christoph von Marschall. Napsal to v analýze pro týdeník Focus a deník Tagesspiegel. Podle jeho názoru se může opakovat scénář z Afghánistánu, který západní spojenci v roce 2021 opustili a ponechali napospas Tálibánu. 

včera

Putin a další 6leté funkční období. Disponuje mimořádnou mocí v Rusku

Za pouhých pár měsíců před dosažením čtvrtstoletí ve funkci, ruský vůdce, na kterého byl vydán mezinárodní zatykač, Vladimir Putin v úterý složí přísahu na kopii ústavy a zahájí další šestileté funkční období prezidenta, které bude opět provázáno s mimořádnou mocí.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy