Přijde po zákazu plastů i konec oblečení? Odborníci prozradili, co budeme nosit

Lidé stále více nakupují ekologické oblečení, i když část z nich odrazují vyšší ceny. Moderní designeři proto neustále přichází s nápady na stále více udržitelné materiály vhodné pro výrobu oblečení. V současné době se tak dají sehnat například šaty z plastu, pomerančové kůry a starých dek. Ty mohou jednou sloužit jako náhrada za současné oděvy.

Podle webu rbk.ru agentury McKinsey a Business of fashion zveřejnily výzkum, ve kterém zjistily, že lidé z generace mileniálů stále více podporují ideu udržitelnosti, ale při nákupech se řídí především cenami.

69 procent konzumentů tvrdí, že chtějí nakupovat zboží se značkou eco-friendy, ale jenom 34 procent je připraveno zaplatit za něj více peněz. Čistá výroba je totiž dražší a vede k větším cenám za zboží, ale i přesto po něm poptávka stále roste.

Tomu se podle serveru přizpůsobuje i trh. Zlato a brilianty musí být čisté. Kožišina je vyhlášená nezákonnou, v roce 2018 přestala používat kožišinu italská oděvní společnost Gucci, poté i Chanel. Na řádě jsou naturální kůže a bavlna. Například na pěstování bavlny jen pro jedno tričko je potřeba skoro 3 tisíce litrů vody. Není proto vyloučeno, že se jednou bavlna ocitne na stejném seznamu, jako nyní jednorázové plasty.

Rovnocenná náhrada těchto materiálů však doposud neexistuje, a proto se svět učí recyklovat. Nový materiál se ale aktivně hledá. Například skupiny Kering a LVMH poskytují granty chemikům a biologům, kteří experimentují s ekologickou výrobou textilu.

Každá velká univerzita, ve které se studuje design oblečení, má vlastní laboratoř, ve které se experimentuje například s rozkládajícím se textilem, ekologickými barvivy nebo mycími prostředky, založenými na mikrobech požírajících špínu.

Podle webu už nyní existuje alternativní naturální materiál, který využívají i někteří designeři z velkých oděvních firem. Jde o organickou bavlnu, která se pěstuje bez chemikálií a za použití třikrát menšího množství vody. Jediným její nedostatkem je vyšší cena.

Ekologická móda má vlastní ambasadory. Například britská modní návrhářka Stella McCartneyová aktivně experimentuje s novými materiály. V její kolekci jaro/léto 2019 jsou přítomny „krokodýlové“ mokasíny. Vypadají jako skutečné, ale jsou vyrobené z ekologické gumy.

McCartneyová je známá tím, že umí vytvořit důstojné oblečení z umělých materiálů. Například pro Adidas vyrábí oblečení z recyklovaného plastu. Také pracuje s umělým hedvábím, které se tvoří z droždí fermentovaného ve vodě s cukrem.

Další ambasadorkou je herečka Emma Watsonová, která nosí pouze ekologické oděvy. Například pro návštěvu Met Gala v roce 2016 zvolila šaty od Calvin Klein vyrobené z plastových láhví.

Firma Nike také několik let vyrábí podrážky z plastových láhví a už s nimi prodala víc než milion tenisek. Podle rbk.ru je Nike jeden ze světových lídru ve výrobě obuvi a oblečení z recyklovaných materiálů.

Přijímá například použité tenisky od svých zákazníků, ty následně rozmělňuje a vzniklý materiál používá pro výrobu pokrytí dětských a sportovních hřišť.

Plast je vnímán jako nepřítel všeho živého, a proto se módní odvětví snaží přijít na to, jak z něj udělat použitelné oblečení. Například švédská oděvní společnost H&M už šest let vyrábí vlákno pro oblečení z plastového odpadu.

V roce 2018 se základem její kolekce Conscious Exclusive stalo vlákno Econyl vyrobené z recyklovaných nylonových rybářských sítí a vlasců. V šatech z takového materiálu chodí na veřejné akce i hvězdy, například americká herečka Olivia Wilde a francouzská herečka a zpěvačka Vanessa Paradis.

Používají se ale i více neobvyklé materiály. Například italská oděvní firma Salvatore Ferragamo dělá šaty z vláken pomeranče. Zpracovává se kůra zbylá po přípravě pomerančového džusu.

Dalším ekologickým trendem v módě je znovuvyužití starých věcí, například textilů, který zbyl na skladech. Uhlíková stopa takového oblečení je mnohem menší, protože není potřeba vyrábět nový materiál.

Tomuto oblečení se věnuje americký designer Emeli Bode, který vyrábí oděvy například ze starých věcí jako deky, ručníky, ubrusy, potahy na nábytek. Podobný trend existuje i v designu interiérů. Příkladem je ruská firma Like lodka, která dělá nábytek ze starých indonéských rybářských lodí. 

Související

oděvy

Češi při finančních problémech nejprve šetří na výdajích na oblečení, zábavu a dovolenou

V případě finančních problémů Češi nejprve šetří na výdajích na oblečení, zábavu a dovolenou. Významně také vzrostl počet lidí, kteří omezují spotřebu energií a vody. Jen minimum Čechů by finanční problémy řešilo půjčkou od známých nebo od finančních institucí. Vyplývá to z průzkumu společnosti KRUK, která se zaměřuje na správu pohledávek korporátních zákazníků.
Obchod s oděvy

Prestižní značky, které z Ruska neodešly. Koupit v Moskvě Rolls-Royce nebo luxusní oděvy není problém

Po zahájení ruské invaze na Ukrajinu loni koncem února byla Británie jednou ze zemí, která se připojila k sankcím uvaleným na Rusko. Tyto sankce měly mimo jiné zabránit přísunu nového luxusního zboží do Ruska a řada výrobců luxusního zboží zavřela v zemi své obchody. V nejznámějším obchodním centru v Moskvě se však stále dá koupit zboží dvou britských značek a nadále je možné v Rusku koupit nové vozy značky Rolls-Royce, přestože automobilka tvrdí, že v této zemi nové vozy neprodává. Upozornil na to list Daily Mail.

Více souvisejících

oděvy Vědci Ekologie

Aktuálně se děje

včera

Influencer zemřel po živém vysílání na síti, kdy soupeřil s kolegou v pití lihoviny.

Influencer zemřel po živém vysílání soutěže v pití čínského alkoholu

Influencer „Sanqiange“ (nebo-li „Brother Three Thousand“ "Bratr tři tisíce") byl nalezen mrtev jen několik hodin poté, co se v živém streamu účastnil soutěže s jiným influencerem, což zahrnovalo pití Baijiu, čínského likéru s normální hladinou alkoholu 30 až 60 procent. Informovala o tom CNN s odvoláním na Shangyou News.

včera

včera

Sociální síť Facebook a Twitter

Twitter ustoupil od kodexu EU o dezinformacích

Americká společnost Twitter se podle eurokomisaře pro vnitřní trh Thierryho Bretona rozhodla nepřistoupit k naplňování unijního kodexu o dezinformacích. Nicméně, jak uvedla agentura Reuters, to nezbavuje provozovatele sociální sítě Twitter povinností v této oblasti. Toto oznámení přišlo v pátek pozdě večer.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alois Hadamczik, český hokejový trenér

Jalonen tuší, že národní tým mohl hrát lépe. Hadamczik žádá vysvětlení

Po čtvrtečním konci ve čtvrtfinále v pátek přistáli v Praze svěřenci kouče Kariho Jalonena. Ten v rozhovoru přiznal, že jeho tým mohl mít na víc než na konečné osmé místo, což je nejhorší umístění českého týmu na MS v historii. Nyní se podle všeho může Jalonen začít strachovat o pozici, jelikož se už šéf českého hokeje Alois Hadamczik nechal slyšet, že bude po něm žádat vysvětlení neúspěchu. A není sám, kdo je po tomto turnaji rozčarován. Ozval se totiž také věčný kritik poměrů v českém hokeji a zároveň majitel Pardubic Petr Dědek. 

včera

včera

včera

Občanský průkaz

Konec rodných čísel: ČR chce platit miliardy za zrušení něčeho, co po desetiletí bezproblémově funguje. Jde o IT lobby, která chce snadné peníze daňového poplatníka

Česko chce být v řadě věcí jako Dánsko nebo Švédsko. Ale když už v něčem jako tyto země je, konkrétně v bezproblémovém používání rodných čísel v úředním styku, tak si vážně pohrává s myšlenkou přestat být jako Dánsko či Švédsko – a ještě za to zaplatit miliardy. Komentuje situaci ekonom Lukáš Kovanda.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

NATO vyzvalo k deeskalaci v Kosovu, Srbsko je k roli aliance kritické

NATO v sobotu vyzvalo Kosovo k deeskalaci a hledání řešení konfliktu prostřednictvím dialogu. V pátek začaly ozbrojené střety mezi kosovskou policií a etnickými Srby, kteří se snažili nedávno zvoleným zástupcům zabránit v převzetí úřadů v několika obcích na severu země. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy