Lidé stále více nakupují ekologické oblečení, i když část z nich odrazují vyšší ceny. Moderní designeři proto neustále přichází s nápady na stále více udržitelné materiály vhodné pro výrobu oblečení. V současné době se tak dají sehnat například šaty z plastu, pomerančové kůry a starých dek. Ty mohou jednou sloužit jako náhrada za současné oděvy.
Podle webu rbk.ru agentury McKinsey a Business of fashion zveřejnily výzkum, ve kterém zjistily, že lidé z generace mileniálů stále více podporují ideu udržitelnosti, ale při nákupech se řídí především cenami.
69 procent konzumentů tvrdí, že chtějí nakupovat zboží se značkou eco-friendy, ale jenom 34 procent je připraveno zaplatit za něj více peněz. Čistá výroba je totiž dražší a vede k větším cenám za zboží, ale i přesto po něm poptávka stále roste.
Tomu se podle serveru přizpůsobuje i trh. Zlato a brilianty musí být čisté. Kožišina je vyhlášená nezákonnou, v roce 2018 přestala používat kožišinu italská oděvní společnost Gucci, poté i Chanel. Na řádě jsou naturální kůže a bavlna. Například na pěstování bavlny jen pro jedno tričko je potřeba skoro 3 tisíce litrů vody. Není proto vyloučeno, že se jednou bavlna ocitne na stejném seznamu, jako nyní jednorázové plasty.
Rovnocenná náhrada těchto materiálů však doposud neexistuje, a proto se svět učí recyklovat. Nový materiál se ale aktivně hledá. Například skupiny Kering a LVMH poskytují granty chemikům a biologům, kteří experimentují s ekologickou výrobou textilu.
Každá velká univerzita, ve které se studuje design oblečení, má vlastní laboratoř, ve které se experimentuje například s rozkládajícím se textilem, ekologickými barvivy nebo mycími prostředky, založenými na mikrobech požírajících špínu.
Podle webu už nyní existuje alternativní naturální materiál, který využívají i někteří designeři z velkých oděvních firem. Jde o organickou bavlnu, která se pěstuje bez chemikálií a za použití třikrát menšího množství vody. Jediným její nedostatkem je vyšší cena.
Ekologická móda má vlastní ambasadory. Například britská modní návrhářka Stella McCartneyová aktivně experimentuje s novými materiály. V její kolekci jaro/léto 2019 jsou přítomny „krokodýlové“ mokasíny. Vypadají jako skutečné, ale jsou vyrobené z ekologické gumy.
McCartneyová je známá tím, že umí vytvořit důstojné oblečení z umělých materiálů. Například pro Adidas vyrábí oblečení z recyklovaného plastu. Také pracuje s umělým hedvábím, které se tvoří z droždí fermentovaného ve vodě s cukrem.
Další ambasadorkou je herečka Emma Watsonová, která nosí pouze ekologické oděvy. Například pro návštěvu Met Gala v roce 2016 zvolila šaty od Calvin Klein vyrobené z plastových láhví.
Firma Nike také několik let vyrábí podrážky z plastových láhví a už s nimi prodala víc než milion tenisek. Podle rbk.ru je Nike jeden ze světových lídru ve výrobě obuvi a oblečení z recyklovaných materiálů.
Přijímá například použité tenisky od svých zákazníků, ty následně rozmělňuje a vzniklý materiál používá pro výrobu pokrytí dětských a sportovních hřišť.
Plast je vnímán jako nepřítel všeho živého, a proto se módní odvětví snaží přijít na to, jak z něj udělat použitelné oblečení. Například švédská oděvní společnost H&M už šest let vyrábí vlákno pro oblečení z plastového odpadu.
V roce 2018 se základem její kolekce Conscious Exclusive stalo vlákno Econyl vyrobené z recyklovaných nylonových rybářských sítí a vlasců. V šatech z takového materiálu chodí na veřejné akce i hvězdy, například americká herečka Olivia Wilde a francouzská herečka a zpěvačka Vanessa Paradis.
Používají se ale i více neobvyklé materiály. Například italská oděvní firma Salvatore Ferragamo dělá šaty z vláken pomeranče. Zpracovává se kůra zbylá po přípravě pomerančového džusu.
Dalším ekologickým trendem v módě je znovuvyužití starých věcí, například textilů, který zbyl na skladech. Uhlíková stopa takového oblečení je mnohem menší, protože není potřeba vyrábět nový materiál.
Tomuto oblečení se věnuje americký designer Emeli Bode, který vyrábí oděvy například ze starých věcí jako deky, ručníky, ubrusy, potahy na nábytek. Podobný trend existuje i v designu interiérů. Příkladem je ruská firma Like lodka, která dělá nábytek ze starých indonéských rybářských lodí.
Související

Češi při finančních problémech nejprve šetří na výdajích na oblečení, zábavu a dovolenou

Prestižní značky, které z Ruska neodešly. Koupit v Moskvě Rolls-Royce nebo luxusní oděvy není problém
Aktuálně se děje
včera

Influencer zemřel po živém vysílání soutěže v pití čínského alkoholu
včera

Hrozí eskalace války na "dosud nevídanou úroveň", varoval ruský diplomat
včera

Twitter ustoupil od kodexu EU o dezinformacích
Aktualizováno včera

Vučić překvapil Srbsko. Končí v čele strany, jako prezident pokračuje
včera

Řetězce a obchodníci si prý loni a jen na cukru „namastili kapsu“ 500 miliony korun navíc
včera

Michelin končí v Rusku, svá aktiva prodal místnímu distributorovi
včera

Policie prověřuje podezřelé úmrtí dítěte v Mostě
včera

Rusko mučí ukrajinské civilisty v ruských věznicích, tvrdí server
včera

Vězni bojující na Ukrajině zběhli od svých jednotek. Některé z nich našli opilé
včera

Putin nechal na Ukrajině zemřít už více než 206 tisíc vojáků, tvrdí Ukrajina
včera

Jalonen tuší, že národní tým mohl hrát lépe. Hadamczik žádá vysvětlení
včera

Navalnému hrozí dalších 30 let vězení v novém procesu. Stále ale neví, z čeho je obviněn
včera

Opilá řidička na jižní Moravě najela do skupiny dětí. Obešlo se to bez vážných zranění
včera

Konec rodných čísel: ČR chce platit miliardy za zrušení něčeho, co po desetiletí bezproblémově funguje. Jde o IT lobby, která chce snadné peníze daňového poplatníka
včera

Rusko odhalilo požadavky pro mír na Ukrajině. Kyjev reagoval vlastními návrhy
včera

Policie propustila muže, který najel autem do brány Downing Street. Vzápětí ho opět zadržela
včera

Waters z Pink Floyd poprvé zareagoval na kritiku. Měnit se nehodlá
včera

Rusové tvrdí, že sestřelili dvě řízené střely Storm Shadow
včera

Policie vyšetřuje úmrtí dvou mužů při údržbě horkovodu na jihu Čech
včera
NATO vyzvalo k deeskalaci v Kosovu, Srbsko je k roli aliance kritické
NATO v sobotu vyzvalo Kosovo k deeskalaci a hledání řešení konfliktu prostřednictvím dialogu. V pátek začaly ozbrojené střety mezi kosovskou policií a etnickými Srby, kteří se snažili nedávno zvoleným zástupcům zabránit v převzetí úřadů v několika obcích na severu země.
Zdroj: Jan Hrabě