Průlom v boji s Parkinsonovou chorobou? Čeští vědci přišli s novou metodou

Nedávný třas německé kancléřky Angely Merkelové vyvolal spekulace, zda netrpí Parkinsonovou chorobou. Tato nemoc se projevuje právě znatelným třesem i v klidovém stavu, ztuhlostí svalů a potížemi s řečovou artikulací či zpomaleností. Pro ty, kdo chorobou skutečně trpí, je tu však naděje. Objev českých vědců by mohl rozpoznat nemoc ještě před jejím propuknutím

Na nové metodě objevu choroby pracuje špičkový český neurolog David Školoudík. Spočívá v analýze mozku prostřednictvím ultrazvukové sondy. Ta po přiložení ukáže změť šedých odstínů, z nichž lze detekovat zdravotní stav pacienta.

Lékaři si všimli, že u lidí nemocných Parkinsonovou nemocí se objevuje v mozku černá hmota. Lze ji zachytit právě při ultrazvuku, je to však složité, protože lidské oko nedokáže rozpoznat velmi jemné odchylky šedých odstínů.

Dokáže to však počítač. Školoudík pracuje spolu s IT speciality na testu software, který umí tyto údaje z ultrazvukové sondy analyzovat a změny na mozku odhalit. Sever iDNES.cz podotýká, že program funguje tak, že se analyzuje obraz pixel po pixelu a lékaři se ukáže konkrétní detail.

„Vymysleli jsme algoritmus, který počítá dvě nezávislé veličiny a z nich teprve vytváří finální číslo, které stanoví riziko dané nemoci. To už funguje, máme otestované, že program je stejně přesný jako těch několik pár expertů na světě, v některých případech dokonce přesnější,“ sdělil televizi Nova Školoudík.

Právě jen špičkoví neurologové dokáží zatím objevit, zda pacientovi hrozí Parkinsonova choroba. Program by tak umožnil, že by se to dokázali zjistit i běžní lékaři. Mohl by též být použit k zjištění sklonů k depresím či k Alzheimerově chorobě.

Znaky toho, zda bude mít pacient Parkinsonovu chorobu, lze zjistit od dvacátého roku pacienta. Lékaři zatím neumí blokovat nemoci, protože prevenční léky jsou zatím testovány jen na zvířatech kvůli tomu, že nebylo možné najít pacienty bez příznaků choroby. Projekt však může najít potenciální kandidáty pro zkoušky této prevenční léčby.

Program není jediný způsob, jakým se čeští vědci pokouší odhalit možnou Parkinsonovu chorobu. Jedním z nich je i pozorování poruch v REM spánku. Normálním lidem se běžně zdají v této fázi sny. Mozková kůra by měla být odpojena od zbytku těla, aby nikam neodcházeli a neřešili, co vidí ve snech.

„U těchto lidí to dobře nefunguje, protože kůra není odpojená dostatečně. Ukazuje se, že právě u těchto lidí je pravděpodobné, že se rozvine nějaká forma neurodegenerace. Může to být Parkinsonova nemoc, ale i cokoli jiného,“ vysvětlil serveru iDNES.cz  vedoucí centra Neurologické kliniky I. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Robert Jech, proč právě tato metoda může pomoci zjistit Parkinsonovu chorobu.

Na výzkumu této zákeřné nemoci se podílí i mladí vědci. V roce 2018 během každoročního klání Biosignal Challenge pořádaného Fakultou elektrotechniky ČVUT ve spolupráci s Fyziologickým ústavem AV ČR a 1 a 2. lékařskou fakultou UK zvítězili tři studenti oboru Biomedicínské inženýrství a bioinformatika z Vysokého učení technického (VUT) v Brně s projektem diagnózy Parkinsonovy choroby na základě řečových aktů prostřednictvím umělé inteligence.

V ČR trpí Parkinsonovou chorobou asi 50 000 osob. Nejčastěji postihuje lidi nad 50 let, může se projevit i dříve. Např. bývalý horník Pavel onemocněl Parkisonem v 27 letech.

Související

Věda, ilustrační fotografie

Pokrok v boji s Parkinsonem. Australští vědci vyvinuli speciální hydrogel

Australští vědci vyvinuli hydrogel, jenž by mohl posloužit při jednorázovém zákroku u nemocných s Parkinsonovou chorobou a možná také u osob s dalšími neurologickými onemocněními. Gel, jenž se skládá z aminokyselin, mohou zdravotníci vpravit do mozku pacienta a látka poté pomůže s nápravou poškození. Agentuře Reuters to řekl jeden z členů vědeckého týmu.

Více souvisejících

Parkinsonova nemoc lékaři věda mozek

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy