Průlom v boji s Parkinsonovou chorobou? Čeští vědci přišli s novou metodou

Nedávný třas německé kancléřky Angely Merkelové vyvolal spekulace, zda netrpí Parkinsonovou chorobou. Tato nemoc se projevuje právě znatelným třesem i v klidovém stavu, ztuhlostí svalů a potížemi s řečovou artikulací či zpomaleností. Pro ty, kdo chorobou skutečně trpí, je tu však naděje. Objev českých vědců by mohl rozpoznat nemoc ještě před jejím propuknutím

Na nové metodě objevu choroby pracuje špičkový český neurolog David Školoudík. Spočívá v analýze mozku prostřednictvím ultrazvukové sondy. Ta po přiložení ukáže změť šedých odstínů, z nichž lze detekovat zdravotní stav pacienta.

Lékaři si všimli, že u lidí nemocných Parkinsonovou nemocí se objevuje v mozku černá hmota. Lze ji zachytit právě při ultrazvuku, je to však složité, protože lidské oko nedokáže rozpoznat velmi jemné odchylky šedých odstínů.

Dokáže to však počítač. Školoudík pracuje spolu s IT speciality na testu software, který umí tyto údaje z ultrazvukové sondy analyzovat a změny na mozku odhalit. Sever iDNES.cz podotýká, že program funguje tak, že se analyzuje obraz pixel po pixelu a lékaři se ukáže konkrétní detail.

„Vymysleli jsme algoritmus, který počítá dvě nezávislé veličiny a z nich teprve vytváří finální číslo, které stanoví riziko dané nemoci. To už funguje, máme otestované, že program je stejně přesný jako těch několik pár expertů na světě, v některých případech dokonce přesnější,“ sdělil televizi Nova Školoudík.

Právě jen špičkoví neurologové dokáží zatím objevit, zda pacientovi hrozí Parkinsonova choroba. Program by tak umožnil, že by se to dokázali zjistit i běžní lékaři. Mohl by též být použit k zjištění sklonů k depresím či k Alzheimerově chorobě.

Znaky toho, zda bude mít pacient Parkinsonovu chorobu, lze zjistit od dvacátého roku pacienta. Lékaři zatím neumí blokovat nemoci, protože prevenční léky jsou zatím testovány jen na zvířatech kvůli tomu, že nebylo možné najít pacienty bez příznaků choroby. Projekt však může najít potenciální kandidáty pro zkoušky této prevenční léčby.

Program není jediný způsob, jakým se čeští vědci pokouší odhalit možnou Parkinsonovu chorobu. Jedním z nich je i pozorování poruch v REM spánku. Normálním lidem se běžně zdají v této fázi sny. Mozková kůra by měla být odpojena od zbytku těla, aby nikam neodcházeli a neřešili, co vidí ve snech.

„U těchto lidí to dobře nefunguje, protože kůra není odpojená dostatečně. Ukazuje se, že právě u těchto lidí je pravděpodobné, že se rozvine nějaká forma neurodegenerace. Může to být Parkinsonova nemoc, ale i cokoli jiného,“ vysvětlil serveru iDNES.cz  vedoucí centra Neurologické kliniky I. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Robert Jech, proč právě tato metoda může pomoci zjistit Parkinsonovu chorobu.

Na výzkumu této zákeřné nemoci se podílí i mladí vědci. V roce 2018 během každoročního klání Biosignal Challenge pořádaného Fakultou elektrotechniky ČVUT ve spolupráci s Fyziologickým ústavem AV ČR a 1 a 2. lékařskou fakultou UK zvítězili tři studenti oboru Biomedicínské inženýrství a bioinformatika z Vysokého učení technického (VUT) v Brně s projektem diagnózy Parkinsonovy choroby na základě řečových aktů prostřednictvím umělé inteligence.

V ČR trpí Parkinsonovou chorobou asi 50 000 osob. Nejčastěji postihuje lidi nad 50 let, může se projevit i dříve. Např. bývalý horník Pavel onemocněl Parkisonem v 27 letech.

Související

Věda, ilustrační fotografie

Pokrok v boji s Parkinsonem. Australští vědci vyvinuli speciální hydrogel

Australští vědci vyvinuli hydrogel, jenž by mohl posloužit při jednorázovém zákroku u nemocných s Parkinsonovou chorobou a možná také u osob s dalšími neurologickými onemocněními. Gel, jenž se skládá z aminokyselin, mohou zdravotníci vpravit do mozku pacienta a látka poté pomůže s nápravou poškození. Agentuře Reuters to řekl jeden z členů vědeckého týmu.

Více souvisejících

Parkinsonova nemoc lékaři věda mozek

Aktuálně se děje

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 14 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu

Teror v německém Magdeburgu proběhl prakticky na den přesně osm let od brutálního teroristického útoku na vánočních trzích v Berlíně. Oproti několika případům z posledního měsíce – tentokrát už se německým bezpečnostním složkám tragédii zabránit nepodařilo.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy