Vědci nasimulovali srážku asteroidu se Zemí. Lidé zemřou děsivou a bolestivou smrtí

Co by se stalo, kdyby se naše planeta srazila s asteroidem? Vědci se tento scénář pokusili nasimulovat a výsledky je překvapily. Zjistili totiž, že nejvíce ztrát na životech nezpůsobí samotný náraz. Na pozoru bychom se měli mít zejména před větrem, tlakem a teplem, které vznikne v důsledku dopadu.

Clemens Rumpf z Univerzity v Southampton a jeho kolegové vypočítali riziko úmrtí, pokud by asteroid zasáhl obytnou oblast. Pracovali přitom se scénáři, kdy objekt zcela shoří před dopadem, zcela zasáhnou zemi nebo vodu. Přišli přitom na to, že vedlejší účinky v atmosféry budou pro nás nejsmrtelnější.

Jak se bude asteroid obrovskou rychlostí řítit k zemi, nashromáždí kolem sebe obrovské množství tepla, které za ním vytvoří ohnivý "ocas". Vytvoří se silná tlaková vlna a větry podobné tornádům. Když narazí do země, zformuje se obrovský kráter následovaný otřesy země. Pokud dopadne do vody, pak může lidstvo očekávat obrovské desetimetrové vlny tsunami. Čím dále od pobřeží a hlubší vody dopadne, tím vyšší a silnější vlny budou.

Co činí tsunami tak nebezpečným je jejich dalekosáhlý efekt. Vlny můžou cestovat tisíce kilometrů po oceánu, dokud nenarazí na pobřeží. Rumpf vypočítal, že tsunami způsobené dopadem 200 metru širokého asteroidu, který se nachází asi 130 kilometrů od pobřeží Rio de Janeiro, může způsobit více než 50 000 úmrtí.

Na druhou stranu, kdyby měl ten samý asteroid narazit do obydlené části, škody na životech budou milionové. Asi 3 procenta obětí zahyne v důsledku nárazu a 15 procent kvůli nashromážděnému teplu. Největší počet obětí však bude mít na svědomí silná tlaková vlna, která způsobí lidem utržení končetin nebo explozi vnitřních orgánů. 

Skupina vědců doufá, že jejich výpočty pomohou krizovým manažerům připravit se na možnou katastrofu. Naštěstí je srážka s asteroidem málo pravděpodobná. Podle vědců hrozí Zemi náraz s tak velkým objektem asi jednou za 40 tisíc let. "Jedná se o vzácnou událost, ale s potenciálně vysokými následky," říká Rumpf. Spíše než o krizové záchranné plány se teď vědci zajímají o prevenci. V pohybu je mnoho projektů věnovaných se planetární obraně. Odborníci věří, že lze eliminovat hrozby ještě ve vesmíru, pokud je dalekohled včas zachytí.

Související

Při výběru bydlení začínají lidé zohledňovat i energetickou úspornost. Původní zpráva

Nový trend v bydlení nabírá na popularitě. Je ale třeba zvážit mnoho faktorů, upozorňují experti

Pasivní a energeticky úsporné domy se stávají stále populárnějšími, a to i přes vyšší počáteční investice. Banky jako Raiffeisenbank a ČSOB dle svých slov nabízejí řadu výhod, které motivují k investicím do udržitelných staveb, jež přinášejí dlouhodobé úspory, zlepšují komfort bydlení a přispívají k ochraně životního prostředí. 

Více souvisejících

Lidé vesmir asteroid

Aktuálně se děje

před 57 minutami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy