Jednu čtvrtinu světového oceánu pokrývá mořská poušť. Nachází se v Tichém oceánu a je téměř bez života. Německá vědecká expedice získala vzorky mikroorganismů z oblasti a zjistila, že aby na daném území něco mohlo přežít, musí se přizpůsobit extrémně drsným podmínkám.
V centru jižní části Tichého oceánu se nachází nejvzdálenější místo od pevniny na světě. Jmenuje se Nemo point a je známé i jako hřbitov kosmických lodí. Také leží uprostřed jihopacifického mořského proudu, který tvoří jednu desetinu veškerého světového oceánu.
Celá táto plocha je ve skutečnosti mořskou pouští. Neznamená to, že tady neexistuje žádný život, jeho počet je ale velice omezený, a to z několika důvodů. Plocha je příliš vzdálená od souše a tedy i živin, kterými země zajišťuje mořské organismy. Systém proudů kolem jihopacifického mořského proudu navíc úplně izoluje oblast od zbytku oceánu. Navíc zde panuje nadměrně vysoká úroveň ultrafialového záření.
O životě v jihopacifickém mořském proudu doposud neměl svět příliš informací. Jde o náročné místo k výzkumu, nejen kvůli jeho vzdálenosti od souše, ale i vzhledem k jeho velkému rozsahu. Zabírá 37 milionů kilometrů čtverečních. Podle serveru Science Alert nyní vědci konečně odhalili, jací tvorové na tomto místě žijí. A k jejich překvapení je veskrze o mikroorganismy.
Během šestitýdenní expedice německá výzkumná loď FS Sonne s posádkou z Institutu mořské mikrobiologie Maxa Planka proplula přes jihopacifický mořský proud. Vyplula v Chile a svou cestu ukončila až na Novém Zélandu.
Členům posádky se podařilo získat vzorky mikrobů z hloubky od dvaceti do pěti tisíc metrů. To jim umožnila nová vědecká zařízení, která jsou schopna najít a identifikovat organické vzorky. "K našemu překvapení jsme našli o třetinu méně mikroorganismů v jižní části Tichého oceánu než v atlantických proudech," řekl pro server jeden z výzkumníků Bernhard Fuchs. Podle něj žije na tomto místě mnohem méně mikroorganismů, než v jakémkoliv jiném oceánu na světě.
Mezi nalezenými mikroby převládalo dvacet kmenů. Většinu z nich vědci potkali i v jiných proudech. Patřili k nim SAR11, SAR116, SAR86, Prochlorococcus a další. Distribuce společenstev mikrobů záležela především na hloubce, a to kvůli faktorům jako je množství slunečního světla, teplota a koncentrace živin.
Mezi nalezenými mikrobuněčnými populacemi byl i AEGEAN–169. V jiných částech oceánu mimo jihopacifický proud byl spatřen jen v hloubce kolem pěti set metrů, zde mikroby ve velkém množství vědci nalezli i na hladině. "Svědčí to o zajímavé schopnosti k adaptaci na prostředí s nízkou biologickou produktivitou a vysokým slunečním zářením. Určitě je budeme zkoumat i dál," řekla serveru mikrobioložka Greta Reintjes.
Údaje, získané expedicí potvrdily, že jihopacifický proud je unikátní oligatrofický habitat, kde kvůli nedostatku živin mohou přežít jen organismy, které se přizpůsobí na extrémní fyzické a chemické podmínky. Pozitivním důsledkem je to, že tento téměř mrtvý region je v současné době nejčistější část světového oceánu.
Související

Nečekaná dohra extrémního počasí: Hrozí ničivé dopady na celoplanetární úrovni, varují vědci

Oceány mění barvu. Vědci netuší, co se stane dál
Aktuálně se děje
před 28 minutami

Na Českokrumlovsku řádily falešné lékařky. Hrozí jim až pět let ve vězení
před 1 hodinou

Trumpa podruhé přijme britský panovník. V programu zůstává jeden otazník
před 2 hodinami

Metro opět začne stavět na Staroměstské. Má to ale háček
před 2 hodinami

Sto let od vydání knihy, která byla základem nacistické ideologie. V Česku je zakázaná
před 3 hodinami

Íránský režim zdrcený válkou míchá víru s nacionalismem. Jde o nebezpečnou hru, problémy ale nezakryje
před 4 hodinami

Škrty v zahraniční pomoci nikoho nezabijí, tvrdí USA. Zemře 14 milionů lidí, spočítali vědci
před 4 hodinami

V Motole s meningokokem leží nezletilý student. Merxbauerová pro EZ řekla, na co si dávat pozor
před 5 hodinami

OSN: Pásmo Gazy je peklem na Zemi. Lékaři omdlévají, děti umírají hlady
před 6 hodinami

14 let po útocích na ostrově Utøya je internet inkubátorem extremismu. Navzdory nespočtu varování
před 6 hodinami

Británii dochází trpělivost. Izraeli zaslala důrazné varování
před 7 hodinami

USA opouští UNESCO, oznámil Trump
před 8 hodinami

EU žaluje Francii za to, že lidem říká, jak recyklovat
před 8 hodinami

V Motole je hospitalizován mexický student s potvrzenou nákazou meningokokem
před 9 hodinami

Francii dochází trpělivost. Tlačí EU k tvrdšímu postupu vůči Trumpovi
před 10 hodinami

Trump je zaskočen izraelskými útoky v Gaze a Sýrii, v Bílém domě sílí odpor k Netanjahuovi
před 11 hodinami

Manévry záchranářů v Roztokách u Prahy: Kvůli meningitidě vyšetřili stovku lidí
před 12 hodinami

Nejtragičtější letecké neštěstí v historii Bangladéše: Letadlo se zřítilo na školu, desítky mrtvých
před 13 hodinami

Počasí o víkendu: Očekává se déšť, hrozí i další bouřky
včera

Chodíte rádi na koupaliště? Pak pro vás vědci nemají moc dobré zprávy. Popsali, co vše můžete chytit
včera
Putin stupňuje agresivní hybridní útoky proti Německu
Německo čelí rostoucí vlně hybridních útoků ze strany Ruska. Podle šéfky německé vojenské kontrarozvědky Martiny Rosenbergové se letos dramaticky zvýšil počet případů špionáže a sabotážních operací, za nimiž s vysokou pravděpodobností stojí Moskva.
Zdroj: Libor Novák