Vědci poprvé prozkoumali nejvzdálenější místo světa. V obří mrtvé zóně našli podivný život

Jednu čtvrtinu světového oceánu pokrývá mořská poušť. Nachází se v Tichém oceánu a je téměř bez života. Německá vědecká expedice získala vzorky mikroorganismů z oblasti a zjistila, že aby na daném území něco mohlo přežít, musí se přizpůsobit extrémně drsným podmínkám.

V centru jižní části Tichého oceánu se nachází nejvzdálenější místo od pevniny na světě. Jmenuje se Nemo point a je známé i jako hřbitov kosmických lodí. Také leží uprostřed jihopacifického mořského proudu, který tvoří jednu desetinu veškerého světového oceánu.

Celá táto plocha je ve skutečnosti mořskou pouští. Neznamená to, že tady neexistuje žádný život, jeho počet je ale velice omezený, a to z několika důvodů. Plocha je příliš vzdálená od souše a tedy i živin, kterými země zajišťuje mořské organismy. Systém proudů kolem jihopacifického mořského proudu navíc úplně izoluje oblast od zbytku oceánu. Navíc zde panuje nadměrně vysoká úroveň ultrafialového záření.

O životě v jihopacifickém mořském proudu doposud neměl svět příliš informací. Jde o náročné místo k výzkumu, nejen kvůli jeho vzdálenosti od souše, ale i vzhledem k jeho velkému rozsahu. Zabírá 37 milionů kilometrů čtverečních. Podle serveru Science Alert nyní vědci konečně odhalili, jací tvorové na tomto místě žijí. A k jejich překvapení je veskrze o mikroorganismy.

Během šestitýdenní expedice německá výzkumná loď FS Sonne s posádkou z Institutu mořské mikrobiologie Maxa Planka proplula přes jihopacifický mořský proud. Vyplula v Chile a svou cestu ukončila až na Novém Zélandu.

Členům posádky se podařilo získat vzorky mikrobů z hloubky od dvaceti do pěti tisíc metrů. To jim umožnila nová vědecká zařízení, která jsou schopna najít a identifikovat organické vzorky. "K našemu překvapení jsme našli o třetinu méně mikroorganismů v jižní části Tichého oceánu než v atlantických proudech," řekl pro server jeden z výzkumníků Bernhard Fuchs. Podle něj žije na tomto místě mnohem méně mikroorganismů, než v jakémkoliv jiném oceánu na světě.

Mezi nalezenými mikroby převládalo dvacet kmenů. Většinu z nich vědci potkali i v jiných proudech. Patřili k nim SAR11, SAR116, SAR86, Prochlorococcus a další. Distribuce společenstev mikrobů záležela především na hloubce, a to kvůli faktorům jako je množství slunečního světla, teplota a koncentrace živin.

Mezi nalezenými mikrobuněčnými populacemi byl i AEGEAN–169. V jiných částech oceánu mimo jihopacifický proud byl spatřen jen v hloubce kolem pěti set metrů, zde mikroby ve velkém množství vědci nalezli i na hladině. "Svědčí to o zajímavé schopnosti k adaptaci na prostředí s nízkou biologickou produktivitou a vysokým slunečním zářením. Určitě je budeme zkoumat i dál," řekla serveru mikrobioložka Greta Reintjes.

Údaje, získané expedicí potvrdily, že jihopacifický proud je unikátní oligatrofický habitat, kde kvůli nedostatku živin mohou přežít jen organismy, které se přizpůsobí na extrémní fyzické a chemické podmínky. Pozitivním důsledkem je to, že tento téměř mrtvý region je v současné době nejčistější část světového oceánu.

Související

Více souvisejících

Oceán Moře

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Policie na severu Kosova obklíčila nejméně 30 ozbrojenců

Během útoku "zelených mužíčků" zemřeli čtyři lidé. Útočníky podle Kosova podporuje Srbsko

Během ozbrojených střetů v obci Banjska na severu Kosova zemřeli čtyři lidé, včetně jednoho kosovského policisty a tří útočníků. Uvedla to kosovská policie. Úřady později uvedly, že mají pod kontrolou areál kláštera pravoslavné církve, který byl předtím obsazen přibližně 30 ozbrojenci. Kosovští představitelé tvrdí, že útočníci jsou profesionálové podporovaní Srbskem, což však Srbsko popírá.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Robert Fico

Fico má strach ze zhoršení vztahů s ČR, kritizoval Pavla za prohlášení v OSN

Předseda slovenské strany SMER-SD Robert Fico kritizoval českého prezidenta Petra Pavla za jeho prohlášení na Valném shromáždění Organizace spojených národů. Český lídr totiž řekl, že by návrat Fica do premiérského křesla mohl znamenat narušení česko-slovenských vztahů kvůli výrazně odlišným názorům na zahraniční politiku. Vztahy mezi oběma zeměmi jsou přitom dlouhodobě nadstandardní, stojí za tím i exkluzivní vztah mezi Pavlem a slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Rusko většinu své ropy vyváží bez cenového stropu

Analýza dat o námořní dopravě a pojištění ukazuje, že Rusko dokázalo obejít omezení G7 týkající se vývozu ropy. Tento krok bude mít výrazně kladný dopad na příjmy Kremlu, neboť se předpokládá, že ceny ropy vzrostou na 100 dolarů za barel. O této situaci informuje Financial Times s odkazem na zmíněnou analýzu.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Rusko se mstí za útok na velitelství černomořské flotily. Na Ukrajinu poslalo rakety i drony

V noci na dnešek došlo k ruskému útoku na Oděskou oblast na jihu Ukrajiny, při kterém byly použity drony a řízené střely. Ukrajinské protivzdušné jednotky dokázaly sestřelit všechny drony a většinu střel, i přesto však byla přístavní infrastruktura poškozena. V důsledku tohoto útoku došlo v Oděse také k zranění jedné ženy, která byla hospitalizována, uvedl šéf oblastní správy Oleh Kiper. Informovala o tom Ukrajinska pravda.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy