Jednu čtvrtinu světového oceánu pokrývá mořská poušť. Nachází se v Tichém oceánu a je téměř bez života. Německá vědecká expedice získala vzorky mikroorganismů z oblasti a zjistila, že aby na daném území něco mohlo přežít, musí se přizpůsobit extrémně drsným podmínkám.
V centru jižní části Tichého oceánu se nachází nejvzdálenější místo od pevniny na světě. Jmenuje se Nemo point a je známé i jako hřbitov kosmických lodí. Také leží uprostřed jihopacifického mořského proudu, který tvoří jednu desetinu veškerého světového oceánu.
Celá táto plocha je ve skutečnosti mořskou pouští. Neznamená to, že tady neexistuje žádný život, jeho počet je ale velice omezený, a to z několika důvodů. Plocha je příliš vzdálená od souše a tedy i živin, kterými země zajišťuje mořské organismy. Systém proudů kolem jihopacifického mořského proudu navíc úplně izoluje oblast od zbytku oceánu. Navíc zde panuje nadměrně vysoká úroveň ultrafialového záření.
O životě v jihopacifickém mořském proudu doposud neměl svět příliš informací. Jde o náročné místo k výzkumu, nejen kvůli jeho vzdálenosti od souše, ale i vzhledem k jeho velkému rozsahu. Zabírá 37 milionů kilometrů čtverečních. Podle serveru Science Alert nyní vědci konečně odhalili, jací tvorové na tomto místě žijí. A k jejich překvapení je veskrze o mikroorganismy.
Během šestitýdenní expedice německá výzkumná loď FS Sonne s posádkou z Institutu mořské mikrobiologie Maxa Planka proplula přes jihopacifický mořský proud. Vyplula v Chile a svou cestu ukončila až na Novém Zélandu.
Členům posádky se podařilo získat vzorky mikrobů z hloubky od dvaceti do pěti tisíc metrů. To jim umožnila nová vědecká zařízení, která jsou schopna najít a identifikovat organické vzorky. "K našemu překvapení jsme našli o třetinu méně mikroorganismů v jižní části Tichého oceánu než v atlantických proudech," řekl pro server jeden z výzkumníků Bernhard Fuchs. Podle něj žije na tomto místě mnohem méně mikroorganismů, než v jakémkoliv jiném oceánu na světě.
Mezi nalezenými mikroby převládalo dvacet kmenů. Většinu z nich vědci potkali i v jiných proudech. Patřili k nim SAR11, SAR116, SAR86, Prochlorococcus a další. Distribuce společenstev mikrobů záležela především na hloubce, a to kvůli faktorům jako je množství slunečního světla, teplota a koncentrace živin.
Mezi nalezenými mikrobuněčnými populacemi byl i AEGEAN–169. V jiných částech oceánu mimo jihopacifický proud byl spatřen jen v hloubce kolem pěti set metrů, zde mikroby ve velkém množství vědci nalezli i na hladině. "Svědčí to o zajímavé schopnosti k adaptaci na prostředí s nízkou biologickou produktivitou a vysokým slunečním zářením. Určitě je budeme zkoumat i dál," řekla serveru mikrobioložka Greta Reintjes.
Údaje, získané expedicí potvrdily, že jihopacifický proud je unikátní oligatrofický habitat, kde kvůli nedostatku živin mohou přežít jen organismy, které se přizpůsobí na extrémní fyzické a chemické podmínky. Pozitivním důsledkem je to, že tento téměř mrtvý region je v současné době nejčistější část světového oceánu.
Související
Drogové kartely, motorkářské gangy. Svět čelí novému problému, ostrovy se mění v doupě zločinu
Jako z hollywoodského trháku. Trosečníky na ostrově zachránil nápis z palmových listů
Aktuálně se děje
před 27 minutami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 1 hodinou
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 1 hodinou
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 1 hodinou
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 2 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 2 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 3 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 3 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 3 hodinami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 4 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 4 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 5 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 6 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.
Zdroj: Libor Novák