Jednu čtvrtinu světového oceánu pokrývá mořská poušť. Nachází se v Tichém oceánu a je téměř bez života. Německá vědecká expedice získala vzorky mikroorganismů z oblasti a zjistila, že aby na daném území něco mohlo přežít, musí se přizpůsobit extrémně drsným podmínkám.
V centru jižní části Tichého oceánu se nachází nejvzdálenější místo od pevniny na světě. Jmenuje se Nemo point a je známé i jako hřbitov kosmických lodí. Také leží uprostřed jihopacifického mořského proudu, který tvoří jednu desetinu veškerého světového oceánu.
Celá táto plocha je ve skutečnosti mořskou pouští. Neznamená to, že tady neexistuje žádný život, jeho počet je ale velice omezený, a to z několika důvodů. Plocha je příliš vzdálená od souše a tedy i živin, kterými země zajišťuje mořské organismy. Systém proudů kolem jihopacifického mořského proudu navíc úplně izoluje oblast od zbytku oceánu. Navíc zde panuje nadměrně vysoká úroveň ultrafialového záření.
O životě v jihopacifickém mořském proudu doposud neměl svět příliš informací. Jde o náročné místo k výzkumu, nejen kvůli jeho vzdálenosti od souše, ale i vzhledem k jeho velkému rozsahu. Zabírá 37 milionů kilometrů čtverečních. Podle serveru Science Alert nyní vědci konečně odhalili, jací tvorové na tomto místě žijí. A k jejich překvapení je veskrze o mikroorganismy.
Během šestitýdenní expedice německá výzkumná loď FS Sonne s posádkou z Institutu mořské mikrobiologie Maxa Planka proplula přes jihopacifický mořský proud. Vyplula v Chile a svou cestu ukončila až na Novém Zélandu.
Členům posádky se podařilo získat vzorky mikrobů z hloubky od dvaceti do pěti tisíc metrů. To jim umožnila nová vědecká zařízení, která jsou schopna najít a identifikovat organické vzorky. "K našemu překvapení jsme našli o třetinu méně mikroorganismů v jižní části Tichého oceánu než v atlantických proudech," řekl pro server jeden z výzkumníků Bernhard Fuchs. Podle něj žije na tomto místě mnohem méně mikroorganismů, než v jakémkoliv jiném oceánu na světě.
Mezi nalezenými mikroby převládalo dvacet kmenů. Většinu z nich vědci potkali i v jiných proudech. Patřili k nim SAR11, SAR116, SAR86, Prochlorococcus a další. Distribuce společenstev mikrobů záležela především na hloubce, a to kvůli faktorům jako je množství slunečního světla, teplota a koncentrace živin.
Mezi nalezenými mikrobuněčnými populacemi byl i AEGEAN–169. V jiných částech oceánu mimo jihopacifický proud byl spatřen jen v hloubce kolem pěti set metrů, zde mikroby ve velkém množství vědci nalezli i na hladině. "Svědčí to o zajímavé schopnosti k adaptaci na prostředí s nízkou biologickou produktivitou a vysokým slunečním zářením. Určitě je budeme zkoumat i dál," řekla serveru mikrobioložka Greta Reintjes.
Údaje, získané expedicí potvrdily, že jihopacifický proud je unikátní oligatrofický habitat, kde kvůli nedostatku živin mohou přežít jen organismy, které se přizpůsobí na extrémní fyzické a chemické podmínky. Pozitivním důsledkem je to, že tento téměř mrtvý region je v současné době nejčistější část světového oceánu.
Související

Drogové kartely, motorkářské gangy. Svět čelí novému problému, ostrovy se mění v doupě zločinu

Jako z hollywoodského trháku. Trosečníky na ostrově zachránil nápis z palmových listů
Aktuálně se děje
před 33 minutami

Trumpa prohlédli lékaři. Prozradil, jak prošel testem kognitivních schopností
před 1 hodinou

Co vařit na jaře? Inspirace pro jídelníček ze starých kuchařek
před 2 hodinami

Fico nepřišel na rozhovor se Zemanem. Informujte pravdivě, nabádal exprezident moderátora
před 3 hodinami

"Musíte s tím pohnout." Trump tlačí na Rusko, kam za Putinem přijel Witkoff
před 4 hodinami

Smrtelná nehoda na přejezdu v Poděbradech. Řidič auta nepřežil srážku
před 5 hodinami

Počasí příští týden: Teploty překonají 20 stupňů, pak se citelně ochladí
včera

Extraliga play off 2025: Semifinále nekončí, Sparta v Brně zavřela bránu a srovnala sérii. Game 7 rozhodne v O2 aréně
včera

USA rozjíždí další diplomatický spor. Trump vyhrožuje Mexiku kvůli vodě
včera

USA vyhodily velitelku základny v Grónsku za "podkopávání" Vanceovy autority
včera

Trump má 90 dní na uzavření 150 obchodních dohod. Finanční trhy tomu nevěří
včera

Merze čeká boj. Bez silného a akceschopného Německa je stabilita a bezpečnost Evropy nemožná
včera

Kde je slibovaný Trumpův mír? Rusko připravuje novou ofenzivu, varuje Kyjev
včera

Vlček měsíc po hromadném propouštění navštívil onsemi. Jednal o budoucnosti výroby čipů v Česku
včera

EU prozradila, co udělá, pokud jednání s Trumpem selžou
včera

Střelba ve firmě u Prahy: Muž bojuje o život, policie zadržela jednoho podezřelého
včera

Evropa oznámila nový vojenský balík pro Ukrajinu, Británie zvažuje rozmístění jednotek
včera

Exministr Gazdík po patnácti letech končí ve Sněmovně. Kandidovat už nechce
včera

Witkoff odcestoval do Ruska. S Putinem bude jednat o válce na Ukrajině
včera

Čínský protiúder: Cla vůči USA zvedá na 125 %. Nebojíme se, vzkazuje Si Ťin-pching
včera
Nejistota v obchodní politice otřásá celým světem. Co přijde nyní?
Obchodní spory, celní opatření a rostoucí geopolitické napětí postupně mění strukturu globální ekonomiky. Zatímco důvěra v předvídatelnost Spojených států oslabuje, Čína rozšiřuje svůj vliv v Asii, Africe i Latinské Americe. Svět se posouvá směrem k více rozdělenému a konkurenčnímu uspořádání.
Zdroj: Jakub Jurek