Plymouth, Praha - Před 180 lety, 27. prosince 1831, vyplula z anglického Plymouthu na vědeckou výpravu kolem světa plachetnice Beagle. Na její palubě byl i mladý přírodovědec Charles Darwin, který v jejím průběhu učinil řadu závažných objevů a pozorování, jež ho přivedly k zásadní myšlence o evoluci druhů. Hlavním cílem expedice pod vedením kapitána Roberta Fitzroye bylo přesně zaměřit a zmapovat pobřeží jižní části Latinské Ameriky a povodí řeky Santa Cruz. Skrytě pak měla výprava posílit zájmy britské koruny ve španělských koloniích.
Víc než podrobná měření a mapy ale nakonec expedici proslavila účast začínajícího anglického přírodovědce Charlese Darwina. Jeho systematická pozorování a nálezy týkající se živé i neživé přírody v Jižní Americe a na Galapágách se totiž staly základem pro jeho převratnou evoluční teorii přirozeného výběru druhů. "Cesta na lodi Beagle byla nejdůležitější událostí v mém životě, která určila všechnu mou pozdější činnost," svěřil se přírodovědec ve své autobiografii. Bylo mu necelých 23 let, když vyrazil na dobrodružnou plavbu kolem světa na doporučení profesora botaniky svého přítele Johna Henslowa, jehož přírodovědné kurzy navštěvoval. Darwin právě dokončil bakalářské studium teologie na Cambridgeské univerzitě, kterou studoval na otcovo přání a za sebou měl krátké studium medicíny v Edinburgu. Podle svých slov byl jen průměrným studentem. Od mládí ale miloval přírodu a toulky v okolí Shrewsbury, kde se 12. února 1809 narodil jako pátý ze šesti dětí bohatého lékaře. Byl též nadšeným myslivcem, sběratelem hmyzu a rovněž příznivcem argumentu božího záměru v přírodě. Pětiletá výprava, která skončila v Plymouthu 2. října 1836, ale jeho názor na "stvoření" definitivně pozměnila. Klíčový byl pro Darwinovo poznání hlavně pobyt na ekvádorském souostroví Galapágy, kde ho zaujal zejména tucet druhů ptáků pěnkavovitých, kteří se lišili výrazně jen tvarem a velikostí zobáku. Darwin a po něm i další vědci usoudili, že tito ptáci (dnes nazývaní "Darwinovy pěnkavy") se vyvinuli ze společného předka adaptací na potřebu získávat potravy z různých zdrojů. Na své teorii přirozeného výběru pracoval Darwin přes 20 let, protože se snažil o co nejobecnější platnost. Své závěry publikoval ve slavném díle O původu druhů v listopadu 1859. A možná že by tuto teorii za života ani nepublikoval nebýt Alfreda Russela Wallaceho. Tento britský přírodovědec totiž v roce 1858 požádal staršího kolegu o posouzení svých poznatků. "Pan Wallace, který nyní studuje přírodu na Malajském souostroví, došel téměř k týmž závěrům jako já," přiznal Darwin gentlemansky ve svém nejslavnějším díle. Darwinova teorie nabourala po dlouhá staletí jediné přijímané tvrzení, že svět byl stvořen bohem. Sám Darwin, který zemřel 19. dubna 1882, ale o stvoření světa bohem nepochyboval, tvrdil však, že ten "na počátku vdechnul život do několika forem života, možná jen do jedné". Jeho současníkům vadila spíše představa, že by měli za své přímé předky považovat lidoopy. Zážitky z výpravy na lodi Beagle publikoval Darwin pod názvem Přírodovcova cesta poprvé v roce 1839, poté následovala další přepracovaná vydání.
Související
Darwinova teorie má vážné trhliny: Vědcům se přímo před očima vyvinul nový druh ptáka
Darwin proti církvi? Tohle otřáslo Amerikou
Aktuálně se děje
před 24 minutami
Uvrhne Trump USA do potravinové krize? Masová deportace migrantů se mu může vymstít
před 1 hodinou
Kreml souhlasí s jednáním, ale mír na Ukrajině ustupuje do pozadí. Motyl pro EZ zpochybnil Trumpovy schopnosti
před 2 hodinami
Politováníhodné, nešťastné... Svět reaguje na Trumpovo odstoupení od klimatické dohody
před 2 hodinami
Kreml chce jednat o jaderném odzbrojení se Spojenými státy. Má ale podmínku
před 4 hodinami
Mladá Ukrajinka o rodné zemi: Hodně lidem chybí ruka nebo oči, berou úplatky, aby měli základní životní úroveň. Místo Ruska ale raději zvolí smrt
před 4 hodinami
Čtvrtý den Trumpovy vlády: "Sjednal pořádek" v USA, teď chce světu vládnout jako v 19. století
před 5 hodinami
Telefonát s Donaldem Trumpem je jedinečný zážitek. Úředníci z Downing Street prozradili, jak je přežít
před 6 hodinami
Trump drží Čínu v kleštích. Vysoká cla může využít proti Putinovi
před 7 hodinami
Trump pochválil Kim Čong-una. Chce se s ním zase sejít
před 8 hodinami
Výhled počasí pro pololetní prázdniny. Zásadní změna se neočekává
včera
Princ Harry přišel k penězům. Britové zjistili, jak ho odškodní mediální dům
včera
RECENZE: Beast Games od největšího youtubera světa jsou obludnou ukázkou tuposti
včera
Pololetní prázdniny se některým dětem protáhnou. Jsou už za týden
včera
Noční požár v Brandýse nad Labem. Platil druhý stupeň poplachu
včera
Extrémní počasí zasáhne Evropu. Meteorologové vydali nejvyšší stupeň varování
včera
Vlny pro Česko dalšího Oscara nezískají. Nominaci na cenu nezískaly
včera
"Invaze nelegálních imigrantů." Trump zavřel hranici, posílá na ni armádu
včera
Peskov zareagoval na Trumpovy výhrůžky, pokud Moskva neukončí válku na Ukrajině
včera
Svět se od Trumpovy minulé vlády změnil. Proč už se dnes nebouří proti jeho výstřelkům?
včera
Krajně pravicovou AfD řeší policie. Migrantům poslala falešné letenky domů
V Německu vyvolala krajně pravicová strana Alternativa pro Německo (AfD) pobouření, když její místní pobočka v Karlsruhe distribuovala tisíce falešných letenek s cílem symbolicky upozornit na svůj záměr deportovat migranty do jejich „bezpečné země původu“. Uvedl to server Politico.
Zdroj: Libor Novák