Na noční obloze lze vidět pouhým okem pět planet Sluneční soustavy

Praha - Na přelomu února a března bude možné spatřit na noční obloze postupně všech pět nejjasnějších planet Sluneční soustavy - Merkura, Venuši, Marse, Jupitera a Saturna. Všechny planety budou viditelné pouhým okem, uvedl ve středu Pavel Suchan z Astronomického ústavu AV ČR .

V podobném postavení byly planety naposledy v roce 2004 a stejný úkaz budou moci lidé vidět až za tři roky nebo až v roce 2036.

Astronomové připomínají, že planetu Merkur není možné na noční obloze běžně spatřit, protože nebývá úhlově daleko od Slunce, a proto se i přes svou jasnost ztrácí. Nejvíce se od slunce vzdálí 5. března, kdy budou nejlepší podmínky k pozorování této planety.

Venuše je vedle Slunce a Měsíce nejjasnějším objektem na nebi. Večernice či Jitřenka, jak bývá tato planeta lidově nazývána, je společně s Jupiterem na nebi pozorovatelná už několik měsíců. Jupiter obklopený svými čtyřmi nejjasnějšími měsíci, se k Venuši pomalu přibližuje. Nejblíže si planety budou 14. března.

Mars, známý jako rudá planeta, stojí v opozici ke Slunci a je díky tomu patrný po celou noc. "Vypadá jako naoranžovělá hvězda zářící jen o něco méně než nejjasnější hvězda jižního obzoru - Sírius. Ve větším dalekohledu se dá pozorovat i jeho světlá polární čepička," uvedl Suchan.

Saturn vychází na oblohu před 22. hodinou a je mezi pozorovateli nejoblíbenější, protože jeho prstence jsou vidět už malými dalekohledy, ve větších je dokonce možné vidět i mezery mezi jednotlivými prstenci či největší měsíc Titan.

Astronomové uvádějí, že pro pozorování planet není třeba žádných přístrojů, jen kvůli Merkuru je potřeba najít místo s odkrytým západním obzorem.

Související

Sonda Hayabusa-2 a těžba na planetce 1999JU3

Vesmírná sonda se vrací s kousky asteroidu. Vesmírem plula 5 miliard kilometrů

Sonda Hayabusa2 se po dlouhé pouti vesmírem přiblíží Zemi. Podle plánu by měla 6. prosince 2020 shodit kapsli s nasbíraným materiálem na poušť poblíž městečka Woomera v Jižní Austrálii. Sonda Japonské vesmírné agentury (Japan Aerospace Exploration Agency – JAXA) na Zemi přinese sto miligramů materiálu z asteroidu Ryugu.

Více souvisejících

sluneční soustava

Aktuálně se děje

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

před 5 hodinami

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno před 5 hodinami

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

včera

Čarovné jablko Prohlédněte si galerii

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

včera

Sněhová předpověď počasí. Meteorologové poskytli výhled do konce roku

Česko letos po několika letech zažívá Vánoce, během nichž panuje zimní počasí a relativně dobré sněhové podmínky. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) by sníh na řadě míst měl vydržet minimálně do konce letošního roku. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy