Vesmírná sonda se vrací s kousky asteroidu. Vesmírem plula 5 miliard kilometrů

Sonda Hayabusa2 se po dlouhé pouti vesmírem přiblíží Zemi. Podle plánu by měla 6. prosince 2020 shodit kapsli s nasbíraným materiálem na poušť poblíž městečka Woomera v Jižní Austrálii. Sonda Japonské vesmírné agentury (Japan Aerospace Exploration Agency – JAXA) na Zemi přinese sto miligramů materiálu z asteroidu Ryugu.

Hayabusa2 bude mít při návratu k Zemi za sebou již 5,24 miliardy kilometrů, což je dosavadní rekord sondy, jež se vracela zpět k mateřské planetě. Hayabusa2 se setkala s asteroidem Ryugu před dvěmi lety. Během roku 2019 probíhal odběr vzorků, během něhož sonda sebrala vzorky materiálu o hmotnosti sto miligramů. V prosinci loňského roku Hayabusa2 asteroid opustila a vydala se na cestu zpět k Zemi.

Ryugu je uhlíkatý asteroid, který by měl být složen z velmi starého materiálu. Jeho stáří se odhaduje na 4,5 miliardy let, což je velmi blízko stáří planety Země. Průměr asteroidu je zhruba 880 metrů a okolo Slunce oběhne jednou za 474 dní. Ryugu je řazen mezi potenciálně nebezpečné asteroidy, kterým může hrozit srážka se Zemí.

Předchozí mise agentury JAXA využila sondu Hayabusa(1) k získání vzorků z asteroidu Itokawa. První sonda se vrátila v roce 2010 a přinesla pouze několik mikrogram materiálu, protože selhalo těžební zařízení. Nicméně se jednalo o první úspěšný pokus o získání vzorků z asteroidu. Mise sondy Hayabusa2 je zaím mnohonásobně úspěšnější, ale zbývá ještě důležitý bod – je nutný bezpečný návrat kapsle na zem.

Sonda Hayabusa2 se přiblíží k zemi a vypustí kapsli s materiálem Ryugy. Kapse by měla sestoupit v brzkých ranních hodinách místního času a na příznivých zeměpisných souřadnicích bude vidět v podobě nádherného světelného úkazu. Teplota na povrchu tepelného štítu při průletu atmosférou může dosahovat až 3000 °C. Poté budou vystřeleny padáky a kapsle by měla přistát v oblasti sta kilometrů čtverečních.

Po přistání se signál kapsle ztratí z pozemních stanic. Proto bude okolo oblasti kroužit helikoptéra, která by měla přistávací modul lokalizovat. Pomocí helikoptéry pak bude kapsle transportována na základu, kde budou odebrány vzorky plynu kapsle, která bude následně zapečetěna v transportním boxu a letecky přepravena do Japonska, kde budou vzorky horniny analyzovány.

To však není zdaleka konec pouti Hayabusy 2. Poté, co odhodí kapsli s materiálem, bude sonda pokračovat k dalším asteroidům. První zastávka je naplánovaná na červen 2026, kdy by mělo zařízení přistát na asteroidu 2001 CC21. Další přiblížení je naplánováno na rok 2031 s asteroidem 1998 KY26.

Související

Vesmír, ilustrační foto

Čína chce dobýt vesmír. Vrátí člověka na Měsíc

Čína představila ambiciózní plán stát se do roku 2050 globálním lídrem v oblasti kosmického výzkumu. Tento strategický cíl byl představen v úterý Čínskou akademií věd, jak informovala agentura AP. Země, která v posledních letech dosáhla významných úspěchů ve vesmíru, plánuje další rozvoj v této oblasti s cílem dosáhnout „průlomových úspěchů s významným mezinárodním vlivem“.

Více souvisejících

vesmir vesmír, asteroidy sonda Hayabusa-2 sonda Hajabusa 2 sluneční soustava

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy