Vesmírná sonda se vrací s kousky asteroidu. Vesmírem plula 5 miliard kilometrů

Sonda Hayabusa2 se po dlouhé pouti vesmírem přiblíží Zemi. Podle plánu by měla 6. prosince 2020 shodit kapsli s nasbíraným materiálem na poušť poblíž městečka Woomera v Jižní Austrálii. Sonda Japonské vesmírné agentury (Japan Aerospace Exploration Agency – JAXA) na Zemi přinese sto miligramů materiálu z asteroidu Ryugu.

Hayabusa2 bude mít při návratu k Zemi za sebou již 5,24 miliardy kilometrů, což je dosavadní rekord sondy, jež se vracela zpět k mateřské planetě. Hayabusa2 se setkala s asteroidem Ryugu před dvěmi lety. Během roku 2019 probíhal odběr vzorků, během něhož sonda sebrala vzorky materiálu o hmotnosti sto miligramů. V prosinci loňského roku Hayabusa2 asteroid opustila a vydala se na cestu zpět k Zemi.

Ryugu je uhlíkatý asteroid, který by měl být složen z velmi starého materiálu. Jeho stáří se odhaduje na 4,5 miliardy let, což je velmi blízko stáří planety Země. Průměr asteroidu je zhruba 880 metrů a okolo Slunce oběhne jednou za 474 dní. Ryugu je řazen mezi potenciálně nebezpečné asteroidy, kterým může hrozit srážka se Zemí.

Předchozí mise agentury JAXA využila sondu Hayabusa(1) k získání vzorků z asteroidu Itokawa. První sonda se vrátila v roce 2010 a přinesla pouze několik mikrogram materiálu, protože selhalo těžební zařízení. Nicméně se jednalo o první úspěšný pokus o získání vzorků z asteroidu. Mise sondy Hayabusa2 je zaím mnohonásobně úspěšnější, ale zbývá ještě důležitý bod – je nutný bezpečný návrat kapsle na zem.

Sonda Hayabusa2 se přiblíží k zemi a vypustí kapsli s materiálem Ryugy. Kapse by měla sestoupit v brzkých ranních hodinách místního času a na příznivých zeměpisných souřadnicích bude vidět v podobě nádherného světelného úkazu. Teplota na povrchu tepelného štítu při průletu atmosférou může dosahovat až 3000 °C. Poté budou vystřeleny padáky a kapsle by měla přistát v oblasti sta kilometrů čtverečních.

Po přistání se signál kapsle ztratí z pozemních stanic. Proto bude okolo oblasti kroužit helikoptéra, která by měla přistávací modul lokalizovat. Pomocí helikoptéry pak bude kapsle transportována na základu, kde budou odebrány vzorky plynu kapsle, která bude následně zapečetěna v transportním boxu a letecky přepravena do Japonska, kde budou vzorky horniny analyzovány.

To však není zdaleka konec pouti Hayabusy 2. Poté, co odhodí kapsli s materiálem, bude sonda pokračovat k dalším asteroidům. První zastávka je naplánovaná na červen 2026, kdy by mělo zařízení přistát na asteroidu 2001 CC21. Další přiblížení je naplánováno na rok 2031 s asteroidem 1998 KY26.

Související

NASA zveřejnila unikátní snímky z misí Apollo

NASA stanovila nové datum, kdy se člověk vrátí na Měsíc

NASA oznámila další zpoždění v programu Artemis, který má poprvé za více než 50 let vrátit astronauty na Měsíc. Mise plánovaná na rok 2026 se nyní odkládá nejdříve na polovinu roku 2027. I průkopnická mise, během níž měli astronauti obletět Měsíc v září 2025, byla posunuta nejdříve na duben 2026.

Více souvisejících

vesmir vesmír, asteroidy sonda Hayabusa-2 sonda Hajabusa 2 sluneční soustava

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie.

V Česku se má zlepšit pokrytí leteckou záchrankou. Vláda řešila i boj s korupcí

Letecká záchranná služba bude mít od roku 2029 jedenáct základen namísto současných deseti a ze šesti na osm se rozšíří i počet základen, které budou fungovat v nepřetržitém provozu. Plán na zabezpečení činnosti letecké záchranné služby po roce 2028 schválila vláda ve středu. Odsouhlasila také parametry dotačního a úvěrového programu Živel 3, který má pomoci občanům i obcím s obnovou obydlí zničených zářijovými povodněmi.

včera

včera

Bašár al-Asad

Rusové prozradili, jak se má Asad po útěku ze Sýrie v Moskvě

Rusko poskytuje útočiště Bašáru Asadovi, jehož ze Sýrie přepravilo tou nejbezpečnější možnou cestou, řekl ruský diplomat Sergej Rjabkov. Asad opustil zemi, jejímž prezidentem byl od roku 2000, ve spěchu během noci ze soboty na neděli, když do hlavního města Damašku vstoupili rebelové. 

včera

Pendolino jen těsně minulo skupinu lidí.

VIDEO: Zákazu si nevšimli. Pendolino málem způsobilo velkou tragédii

Neuvěřitelný hazard s vlastními životy předvedlo několik lidí v Zábřehu na Moravě, když se rozhodli přecházet koleje, aniž by věděli, že se po jedné z nich řítí rychlík. K tragédii nedošlo i zásluhou pohotové reakce strojvedoucího. Podle Drážního úřadu není pochyb o tom, že se lidé dopustili přestupku. Událostí se zabývá policie. 

včera

včera

Alexandr Lukašenko

Lukašenko ruskými jadernými zbraněmi ohrožuje většinu Evropy. Na dostřel má Prahu i Reykjavík

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko se pochlubil tím, že uchovává desítky ruských jaderných zbraní a připravuje zařízení pro rozmístění střel Orešnik. Kombinovaný rusko-běloruský arsenál ohrožuje absolutní většinu evropského kontinentu, přičemž v případě nasazení mohou taktické jaderné zbraně zlikvidovat klíčové základny Severoatlantické aliance v Rammsteinu a Neapoli.

včera

Armáda Francie

Macron chce nasadit na Ukrajině 40 tisíc vojáků ze Západu. Bude jednat s Tuskem

Francouzský prezident Emmanuel Macron se ve čtvrtek setká s polským premiérem Donaldem Tuskem ve Varšavě, aby projednali možnost rozmístění mírových jednotek na Ukrajině po skončení války. Tato iniciativa, která zahrnuje vyslání zahraničních vojáků na ukrajinské území, má potenciál výrazně ovlivnit poválečné uspořádání regionu. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

Polsko, ilustrační foto

Polsko si došlápne na Rusko. Bude požadovat vysvětlení

Polsko hodlá zaslat Rusku protestní nótu v souvislosti se zničením komplexu památníků polských vojáků, kteří padli během druhé světové války. Incident se odehrál ve městech Boroviči a Jogla na západě Ruska. Podle polského ministerstva zahraničních věcí byly památníky záměrně poničeny, což vyvolalo diplomatické napětí mezi oběma zeměmi.

včera

Ilustrační foto

Konec těžby ropy i uvolnění prastarých patogenů. Nová studie popsala, co způsobí změny počasí v Evropě

Permafrost, tedy trvale zamrzlá půda, která se nachází v horských oblastech Evropy od severních Špicberků až po jižní Sierra Nevadu, prochází rychlým oteplováním. Studie publikovaná v prestižním vědeckém časopise Nature Communications, kterou vedla Jeannette Nötzliová ze švýcarského Institutu pro výzkum sněhu a lavin (SLF), ukazuje, že v letech 2013 až 2022 se teplota permafrostu v hloubce kolem deseti metrů zvýšila o jeden stupeň Celsia.

včera

včera

včera

včera

Sýrie

Situace je skličující: Kdokoli se ujme vlády v Sýrii, dostane na starost zničenou armádu a občanskou válku

Pád diktátorského režimu Bašára Asada přinesl zásadní změnu v mocenském uspořádání Sýrie a zajistil opozičním silám klíčovou roli ve vedení země. Mezi těmito skupinami se nacházejí i frakce, které byly v minulosti spojovány s al-Káidou. Ty nyní čelí výzvě zcela jiného charakteru – namísto ozbrojeného boje se musí naučit efektivně řídit stát a spravovat jeho instituce – a zároveň bojovat o přežití země.

včera

včera

Lukašenko: Máme jaderné zbraně a chceme rakety Orešnik. Cíle si určíme sami

Autoritářský prezident Běloruska Alexandr Lukašenko oznámil, že jeho země již uchovává desítky ruských jaderných zbraní a připravuje zařízení pro plánované rozmístění nejnovější hypersonické balistické rakety Moskvy. Uvedla to agentura AP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy