Potetovaní lidé pijí více než nepotetovaní, zjistili vědci

Paříž - Lidé s tetováním a piercingem pijí více než lidé bez tělesných modifikací, hlásí francouzští vědci. Informuje o tom agentura AFP.

Alkoholové testy provedené zhruba dvěma tisícům mladých mužů a žen v barech na západě Francie ukazují na silné spojení mezi tělesnými modifikacemi a konzumací alkoholických nápojů, tvrdí odborníci.

"Osoby s piercingem nebo tetováním toho vypily o sobotní noci víc než lidé ve stejných barech, kteří neměli žádnou tělesnou modifikaci," upřesňují vědci ve studii zveřejněné měsíčníkem Alcoholism: Clinical and Experimental Research.

Dřívější studie navíc ukázaly, že modifikovaní lidé mají větší sklony k nechráněnému sexu, bitkám a těžkému pití, než osoby bez piercingu či tetování. Francouzská studie je ale prvním projektem, který naměřil víc alkoholu na litr z vydechovaného vzduchu.

Vědci testovali lidi ve 21 barech ve čtyřech městech během čtyř sobotních nocí na pobřeží Bretaně, v oblasti s vysokou konzumací alkoholu.

Průměrný věk testovaných mužů byl 20,6 roku a žen 20,2 roku. Z 1 081 mužů nemělo 903 žádnou tělesnou modifikaci a při dechové zkoušce jim bylo naměřeno v průměru 0,18 miligramů alkoholu na litr vydechovaného vzduchu. Limit pro řidiče je přitom ve Francii 0,25.

U 98 mužů s tetováním šlo už o číslo vyšší, 0,19 miligramu, v případě 53 mužů s piercingem to bylo 0,23 a mužům s tetováním a piercingem naměřili 0,26 miligramu.

Z 884 žen bylo bez modifikací 537. Experti jim naměřili v průměru 0,12 miligramu, zatímco jejich 124 kolegyním s tetováním 0,14 a 138 dalším s piercingem 0,20. Pětaosmdesát žen s tetováním i piercingem mělo průměrně 0,24 miligramu.

Nicolas Guéguen z Université de Bretagne-Sud pak uvedl, že průzkum ukazuje tetování a piercing jako potenciální známku zneužívání alkoholu.Jeho kolegyně Myrna Armstrongová z americké Texas Tech University, která francouzskou studii prošla, varovala před předsudky a tendencí vnímat potetované lidi a nositele piercingu jako "rizikové osoby".

Související

Voda

Víme, co pijeme? Vědce znepokojil nový objev, čistírny vody v jednom případě nedokáží zničit viry a bakterie

Čistírny odpadních vod jsou zásadní pro odstraňování kontaminantů z vody, která se následně vrací do přírody nebo je recyklována pro jiné účely. Nová studie však naznačuje, že tyto čistírny nemusí být dostatečně účinné v boji proti patogenům, které se uchytí na mikroplastech. Pokud se některé lidské patogeny přichytí na mikroplasty, mohou přežít čisticí procesy a představovat nebezpečí pro lidské zdraví, varuje nová studie publikovaná ve vědeckém žurnálu Plos One.
OSN

Největší biologická konference OSN v historii skončila fiaskem. Politikům je příroda ukradená, tvrdí vědci

Největší konference OSN o biologické rozmanitosti v historii, která se konala v kolumbijském městě Cali, skončila v sobotu bez dosažení dohody o klíčovém bodu programu – plánu na zvýšení financování ochrany druhů. Vědci podle BBC v reakci na summit tvrdí, že došlo k alarmujícímu nedostatku pokroku v záchraně přírody. Politici podle nich nejsou dostatečně ambiciózní, aby přírodu zachránili.

Více souvisejících

Vědci Tetování Lidé Alkohol

Aktuálně se děje

před 41 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy