Mýtus vyvrácen: Rakovina není civilizační choroba. Měl ji už...

Washington - Rakovina je nemoc stará jak lidstvo samo a nejde tedy o civilizační chorobu, jak se někdy tvrdí. Ukázal to nedávný nález žebra patřícího člověku neandertálskému, žijícímu před více než 120.000 lety. Kost byla s dalšími ostatky objevena v mělké jeskyni v Chorvatsku.

Nález se stal nejstarším důkazem kostního nádoru v lidském těle od té doby, co byly stopy nemoci zjištěny na jiných ostatcích ze starověkého Egypta, starých tisíc až 4000 let.

"Ukazuje to, že život v relativně neznečištěném prostředí ještě nemusí nutně chránit před rakovinou, i když jste Neandertálcem žijícím před 120.000 lety," řekl podle BBC vedoucí týmu výzkumníků z Kansaské univerzity David Frayer.

"Někteří lidé si myslí, že rakovina je nemoc pouze moderní, ale je tu důkaz z kostí, zkamenělin a mumií, že je stará vlastně mnoho tisíc let. Takže tento objev není zcela překvapující, i když takové nálezy jsou velmi vzácné. Pomáhá to ale osvětlit složitou historii rakoviny u člověka a našich dávných příbuzných," dodala mluvčí britského ústavu pro výzkum rakoviny Kat Arneyová.

Neandrtálci však nevymřeli na rakovinu, ani je všechny nesnědli "moderní" lidé (homo sapiens sapiens). Podle nedávné studie za jejich vymření mohli jejich velké oči. Vyplývá to alespoň z výzkumu britských vědců, o němž informovala BBC. Odborníci srovnáním lebek 13 neandrtálců a 32 moderních lidí zjistili, že první skupina měla v průměru o šest milimetrů větší oční důlky. I když se to nemusí zdát jako moc, rozdíl umožnil neandrtálcům lepší vidění v dlouhých a temných nocích tehdejší Evropy. Zároveň však podle Eiluned Pearceové z Oxfordské univerzity vyžadoval zapojení velké části mozku.

Naproti tomu Homo sapiens neviděli tak dobře, ale mohli větší část svého mozku využít pro jinou činnost, například výrobu teplejšího oblečení nebo vytváření širších společenských skupin, což jim pomohlo přežít, píše national-geographic.com.

Neandrtálci (Homo sapiens neanderthalensis) se poprvé objevili asi před 400 000 lety a obývali rozsáhlá území sahající od dnešní Británie na západě až po Sibiř na východě. Jsou blízkými příbuznými člověka, který žil v Evropě přibližně od doby před 250 000 lety. Ve střední a středozápadní Evropě začínají neandertálci mizet v období před 36 500 lety. Poslední stopy mousteriénu a koster nacházíme rozeseté po Španělsku a ve východní Evropě před 28 000 až 30 000 lety.

Související

Ilustrační foto

Revoluce v medicíně: Schopnosti umělé inteligence doktory ohromily, odhalí rakovinu dříve než lékaři

Nový průlom v medicíně přináší neinvazivní test, který dokáže odhalit rakovinu prsu v nejranější fázi – již ve stádiu 1a. Technologie, která kombinuje laserové snímání s umělou inteligencí, byla vyvinuta týmem vědců z Univerzity v Edinburghu a vykazuje úžasnou přesnost. Tento pokrok může znamenat zásadní změnu v diagnostice nejen rakoviny prsu, ale i dalších typů rakoviny. Uvedl to server SkyNews.

Více souvisejících

rakovina pravěk

Aktuálně se děje

včera

včera

Tři princezny byly letošní premiérovou štědrovečerní pohádkou. Prohlédněte si galerii

RECENZE: Tři princezny jsou dalším nekonzistentním a paradoxně zpátečnickým pokusem o inovaci

Nové štědrovečerní pohádky České televize jsou každoročně pod ostrým drobnohledem a nejsledovanějším programem dne. Po několikaleté nadvládě režiséra Karla Janáka, i když s občasnými pauzami, se režie ujal svěží tvůrce stylizovaně autentických tragikomedií Tomáš Pavlíček. Jakkoli je jeho snaha dělat pohádku odlišně znatelná a sympatická, postupně se drolí do stereotypních cestiček.

včera

Vánoce, ilustrační fotografie.

Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů

Přesně před 85 lety, v roce 1939, zažívali Češi první nesvobodné Vánoce za nacistické okupace. Tyto svátky si lidé v našich zemích ještě užívali bez výraznějších omezení, v letech následujících už byly Vánoce poznamenány nacistickou propagandou i řadou omezení. Jak Češi trávili Vánoce za nelehkých dob protektorátu a druhé světové války?

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

23. prosince 2024 21:33

23. prosince 2024 21:15

23. prosince 2024 19:54

23. prosince 2024 18:20

23. prosince 2024 17:15

Podezření se obrací směrem k Číně. Odmítla žádost Švédska o vyšetřování lodi podezřelé z poškození kabelů

Švédské ministerstvo zahraničí potvrdilo, že Čína zamítla žádost švédských vyšetřovatelů o přístup na palubu čínské lodi Yi Peng 3, která je spojována s incidentem poškození podmořských kabelů. Tyto kabely byly přerušeny v Baltském moři, což vyvolalo mezinárodní napětí a spekulace o možném sabotážním útoku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy