Vražedný mráz: Nejchladnější místo světa má nový teplotní rekord

San Francisco - Nejchladnější místo světa má nový teplotní rekord. Vědci naměřili v oblasti věčného ledu Antarktidy podle agentury AP teplotu minus 94,7 stupně Celsia, což je rozdíl 5,5 stupně oproti předchozímu rekordu. Výsledky zkoumání teplot na různých místech Antarktidy zveřejnili vědci v pondělí na zasedání Americké geofyzikální unie v San Francisku.

Nejchladnější místo na zemském povrchu se nově nachází na hřebeni Východoantarktické plošiny. V této lokalitě vědci objevili praskliny uvnitř ledového povrchu, v nichž zůstává po nějakou dobu nehybný vzduch. Satelitní měření uvnitř jedné z těchto vzduchových kapes z 10. srpna 2010 odhalilo novou teplotu minus 94,7 stupně. Údaj vědci poprvé zveřejnili až nyní.

Experti upozorňují, že jde o předběžný údaj a data z různých termálních senzorů umístěných na oběžné dráze ještě upřesňují.

Řada kapes extrémně studeného vzduchu se nachází mezi vrcholky Dome Argus a Dome Fuji, 81,8 stupně jižní zeměpisné šířky a 59,3 stupně východní délky, v nadmořské výšce 3900 metrů. Ve všech byla neměřena podobná teplota - většinou v rozmezí od minus 92 do minus 94 stupně Celsia.

"Měli jsme podezření, že tento antarktický hřeben bude zřejmě extrémně chladný, chladnější než Vostok, protože je výše na kopci," řekl jeden z výzkumníků Ted Scambos.

Vrstva extrémně chladného vzduchu tu podle něj vzniká tak, že Země za jasných antarktických nocí vyzařuje nashromážděné teplo do vesmíru a v kapsách se usazuje ledový vzduch vznikající nad sněžným povrchem. Když vydrží zachycený vzduch delší dobu bez pohybu, dosahuje extrémně nízkých teplot. Nejchladnější kapsy nejsou přímo na hřebeni, ale kousek pod ním na svahu. "Zmrzlý vzduch u povrchu klesá dolů, protože má vyšší hustotu; a vtéká do těchto velmi mělkých topografických kapes," vysvětluje Scambos.

V centrální části Antarktidy se průměrná teplota nejchladnějšího měsíce v roce (července) pohybuje na úrovni –70°C. Pokořený teplotní rekord (stanice Vostok) zde bylo 21.7. 1983 naměřeno absolutní minimum teploty na Zemi: –89,2°C. Průměrná lednová teplota v centrální části kontinentu dosahuje asi –30°C.

V pobřežních oblastech průměrná lednová teplota činí asi -5 až 0°C, avšak průměrné měsíční teploty v zimě jsou výrazně nižší a pohybují se nejčastěji v mezích kolem –15 až –30°C. Nejteplejší oblastí je Antarktický poloostrov a přilehlé ostrovy. Např. na stanici Rothera průměrná roční teplota činí – 5,7°C a průměrná lednová teplota je asi 0°C, píše national-geographic.cz.

Průměrný roční úhrn srážek pro celou Antarktidu činní asi 120 mm, avšak s rostoucí vzdáleností od pobřeží dochází jejich k rychlému úbytku. Na pobřeží Východní Antarktidy spadne ročně 400-500 mm srážek, v Západní Antarktidě je roční srážkový úhrn vyšší a dosahuje 600-700 mm. Většina antarktického vnitrozemí obdrží méně než 50 mm srážek za rok a bylo by tedy možné jej označit za poušť. Dlouhodobě záporná teplota však umožnila vytvoření nejrozsáhlejšího a nejmocnějšího ledovcového štítu na Zemi.

Související

Více souvisejících

antarktida mráz

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy