Ohňostroj na Saturnu? Sonda poslala záběry vesmírné show, podívejte se

Pasadena (Kalifornie) – Astronomové zveřejnili detailní snímky polární záře na Saturnu. Záběry byly pořízené díky sondě Cassini a Hubbleovu teleskopu. Záře nad saturnovými póly se ukáže v okamžiku, kdy aktivní elektrony vstoupí do atmosféry planety a srazí se s molekulami vodíku, píše Sci-news.com.

„Polární záře na Saturnu patří k nejúchvatnějším podívaným ve vesmíru. Takový úkaz rozhodně nemohl uniknou vesmírným paparazzi, jako je například sonda Cassini," říká v nadsázce doktor Marcia Burton z laboratoře NASA v Pasadeně.

Vedoucí výzkumného týmu doktor Jonathan Nicols k záběrům poznamenal: „Polární záře nad Saturnem mohou být velmi nestále. Buď vidíte ohromující ohňostroj, nebo naopak nezahlédnete prakticky nic."

Existence polární záře na obří plynné planetě, jakou je Saturn, pomáhá vědcům při výzkumu tamější atmosféry. Není totiž doposud jasné, jak se vlastně tak vysoká atmosféra, která je navíc velmi vzdálená od Slunce, zahřívá. Atmosféra Saturnu je paradoxně teplejší v horních vrstvách. „Domníváme se, že na ohřev atmosféry Saturnu musí působit ještě něco jiného než Slunce, jenže zatím nevíme co," říká astronomka Sarah Badmanová.

Zatímco polární záře na Zemi je ve spodní části zelená a nahoře červená, na Saturnu je záře vespodu červená a u svého vrcholu fialová. To je z toho důvodu, že na Zemi jsou při vzniku polární záře činné molekuly dusíku a kyslíku, kdežto na Saturnu jde o vodík. Další členka výzkumného týmu Ulyjana Dyudinová dodává: „Když je vodík excitován, vydává červené světlo. Očekávali bychom tedy pouze červenou polární záři na Saturnu, ale ukázalo se, že její barva je proměnlivá. To je dáno tím, jak se mění hustota atmosféry a jakou energii mají částice, které obal Saturnu bombardují."

Zdroj: YouTube

Související

Více souvisejících

vesmír, Saturn Polární záře NASA

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 7 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy