Ivermektin je pasé? Riziko nákazy i vážného průběhu ale snižuje acylpyrin, naznačují studie

Acylpyrin, respektive aspirin může pomoci při léčbě koronavirové infekce. Slova českého lékaře potvrzují i závěry dvou vědeckých studií, které citují zahraniční média. Vyplývá z nich, že může snížit riziko nákazy i vážného průběhu onemocnění.

Česko zásluhou premiéra Andreje Babiše (ANO) nedávno vsadilo v pokusech o léčbě covidu na ivermektin. Jeho účinnost je ale přinejmenším sporná, nedoporučuje ho řada vědců a lékařů, společnost Merck, která držela až do roku 1996 patent na jeho výrobu, ani Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA). Data o jeho účinnosti totiž chybí.

„Víme jen to, že 30 pacientů v Brně mělo štěstí a uzdravilo se. Ale jestli to bylo díky nebo navzdory ivermektinu, to bohužel nevíme. Pokud se nejedná o výsledky kontrolované studie, nemůžeme s rozumnou jistotou sdělit vůbec nic,“ vysvětlil Zdravotnickému deníku farmakolog Jan Strojil, který působí na Lékařské fakultě Univerzity Palackého v Olomouci a ve Fakultní nemocnici Olomouc.

Za dobu pandemie nejde o první případ, kdy se nadějný lék nepodařilo prokázat jako účinný. Nyní se však oči lékařů obrací směrem k jinému přípravku. Vedoucí lékař KARIM Všeobecné fakultní nemocnice Martin Balík včera na konferenci Univerzity Karlovy řekl, že ke snížení rizika závažného průběhu nemoci by mohl přispět i acylpyrin, aspirin či anopyrin. A na rozdíl od ivermektinu první studie potvrzují jeho účinnost.

„Překvapuje mě, že se veřejnost neshání po acylpyrinu. My máme docela pěkná data, že až o polovinu může snížit překlopení do závažné formy koronaviru svým protizánětlivým efektem a protisrážlivým efektem v dávce třeba jedné tablety denně,“ uvedl Balík s tím, že by se měl užívat ve vyšší dávce, než v jaké se berou preventivně při ischemických chorobách. Konkrétně zmínil velkou tabletu denně.

O potenciálu aspirinu při léčbě covidu-19 referují i zahraniční média, a to s odvoláním na studii americké George Washington University zveřejněnou v časopise Anesthesia & Analgesia.

„Náš výzkum zjistil souvislost mezi nízkou dávkou aspirinu a sníženou závažností coviu-19,“ uvedl dle webu britského deníku Independent anesteziolog Jonathan Chow z George Washington School of Medicine and Health Sciences.

Vědci připomněli, že je známa spojitost mezi covidem-19 a tvorbou krevních sraženin. „Víme, že aspirin, který se užívá jako prevence infarktu a mrtvice, může být důležitý pro pacienty s covidem-19,“ konstatoval Chow. Aspirin se běžně užívá k ředění krve.

V rámci studie se výzkumnici podívali do záznamů 412 pacientů z období mezi březnem a červencem 2020. Lék byl podán asi 24 procentům z nich a snížil o 44 procent riziko napojení na ventilaci, 43 procent nutnost hospitalizace na JIP a 47 procent riziko úmrtí.

Independent připomněl, že ve Velké Británii už se případným užíváním aspirinu při léčbě covidu-19 zabývají příslušné osoby, protože i další studie přinesly podobné závěry.

Německý list Frankfurter Rundschau zase upozornil na výzkum izraelských vědců zveřejněný v odborném časopise The FEBS Journal. Z analýzy dat u více než 10 tisíc lidí vyplynulo, že při užívání aspirinu na prevenci kardiovaskulárních chorob je až o 29 procent nižší riziko nákazy koronavirem. V případě rozvoje nemoci je pak doba jejího trvání o dva až tři dny kratší.

Související

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

Více souvisejících

léky Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) věda Zdravotnictví

Aktuálně se děje

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Kaliňák: Ficova zranění jsou rozsáhlá. Mnoho věcí se bude muset znovu naučit

Slovenský ministr obrany Robert Kaliňák dnes na tiskové konferenci uvedl, že rozsah zranění u premiéra Roberta Fica, která byla způsobena čtyřmi střelnými ranami vypálenými atentátníkem, je tak rozsáhlý, že odpověď organismu může být ještě náročná. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy