Proč mají někteří lidé těžký průběh covid-19? Lékaři zveřejnili nové rizikové faktory

V současné době mezi ohrožené skupiny patří zejména senioři, chronicky nemocní či osoby s oslabenou imunitou. Americké Centrum pro kontrolu a prevencí nemocí přidalo na seznam další zdravotní předpoklady, které mohou zvýšit riziko těžkého průběhu onemocnění covid-19, patří sem demence nebo obezita.

Nejohroženější skupinou jsou lidé nad 60 let, ale existují i onemocnění nebo zdravotní stavy, které činí náchylnější k těžkému průběhu covid-19 mladší populaci. Jsou to lidé s vysokým krevním tlakem, chronickým onemocněním dýchacích cest, HIV nebo lidé s onemocněním srdce.  Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) rozšířilo 14. července seznam onemocnění a zdravotních stavů, které také ovlivňují průběh onemocnění covid-19.

K novým předpokladům pro zvýšení rizika těžkého průběhu covid-19 CDC zahrnulo srpkovitou anémii, která převážně postihuje černochy. Je to genetická porucha krve, která se projevuje jiným tvarem červených krvinek. Zatímco zdravé červené krvinky mají kulatý tvar, lidé s touto genetickou poruchou mají červené krvinky ve tvaru srpku.

Jejich tvar způsobuje, že uvíznou v cévách, což vede ke sraženinám, a dokonce to může vést až k mozkové příhodě. Srpkovitá chudokrevnost postihuje více než 100 000 Američanů, podle Science Alert. O nebezpečné kombinaci srpkovité anémie s covid-19 varovalo sdružení Sickle Cell Disease Association of America již v březnu letošního roku.

Dalším předpokladem je obezita. Stále více studií a odborníku opakovalo, že existuje určitá nevyváženost v počtu úmrtí obézních pacientů. Psychologové však varují, že vyčlenění obezity jako základní podmínky pro horší průběh onemocnění covid-19 je samo o sobě problematické, protože to vytváří sociální stigma.

CDC zahnulo jako nový rizikový faktor demenci. Korea Brain Research Institute spojil jeden z genů Alzheimerovi choroby se snazším přenosem covid-19. Degenerativní mozková porucha může za zvýšenou činnost receptoru ACE2, kterým se covid-19 dostává do těla.

Dalšími novými rizikovými faktory je diabetes druhého typu, onemocnění ledvin, rakovina. Do ohrožené skupiny se nově řadí lidé, kteří podstoupili transplantaci orgánů a i kuřáci. Lékaři žádají, aby se lidé z ohrožených skupin chránili v případě pohybu ve veřejných prostorách a dbali na důkladné mytí rukou.

Související

Očkování, ilustrační fotografie

Úřady v USA definitivně schválily vakcínu od Pfizeru pro děti od pěti do 11 let

Zhruba 28 milionů dětí ve věku od pěti do 11 let má nyní ve Spojených státech nárok na vakcínu proti covidu-19 od společností Pfizer a BioNTech. Zelenou dala očkovací látce pro tuto věkovou skupinu ředitelka tamního Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) Rochelle Walenská jen pár hodin poté, co ji doporučila poradní komise orgánu, napsala dnes agentura AP.
Slovensko, ilustrační foto

Americký zdravotní úřad odrazuje mimo jiné i od cest na Slovensko

Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) dnes Američanům doporučilo, aby se kvůli nepříznivému vývoji epidemie covidu-19 vyhnuli cestám do Ruska, Belgie a na Slovensko. Tyto státy CDC nově zařadilo do kategorie nejrizikovějších zemí, informovala agentura Reuters.

Více souvisejících

Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) Kouření obezita, nadváha, hubnutí Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 24 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 33 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy