Odolnost bakterií na antibiotika je podle Světové zdravotnické organizace možná ten největší problém, jakému v současné době lidstvo čelí. Britští vědci jsou ale na stopě novému způsobu boje s bakteriemi. Pokud se jejich metoda prokáže jako úspěšná, mohlo by jít o největší lékařský pokrok od objevení penicilinu.
Rezistentní bakterie mají každoročně na svědomí desítky tisíc úmrtí. Řada nemocí si po letech užívání antibiotik buduje přirozenou obranu a léky na ně v některých případech nezabírají.
Odborníci se obávají, že tento trend bude pokračovat. Neopatrné a nadužívané pojídání antibiotik totiž způsobilo, že řada bakterií se proti těmto lékům stává odolná. A objev penicilinu, který kdysi fascinoval svět, teď přestává účinkovat.
Kritické riziko existuje u tří druhů bakterií: acinetobakterií, pseudomonas a enterobakterií (včetně kmenů E.coli). Ty jsou odolné i vůči těm nejnovějších antibiotikům a jsou příčinou většiny závažných infekcí vzniklých v nemocničním prostředí.
"Rezistence vůči antibiotikům roste a my rychle vyčerpáváme naše léčebné možnosti. Pokud bychom to nechali jen na trhu, nová antibiotika, které nejnaléhavěji potřebujeme, nebudou včas vyvinuta," varovala Marie-Paule Kienyová z WHO.
Počet rezistentních kmenů stále roste, zčásti proto, že lékaři předepisují antibiotika až příliš často. Nejméně 30 procent předpisů na antibiotika ve Spojených státech byly napsány zbytečně. Je-li více lidí vystaveno více antibiotikům, je pravděpodobné, že se rezistence vůči nim vybuduje rychleji. A nové alternativy jsou vzácné, protože tempo vývoje nových antibiotik se zpomalilo.
Jistý britský vědecký průzkum odhaduje, že odolné bakterie mohou „do roku 2050 zabíjet až deset milionů lidí ročně, stejně jako rakovina", připomněla AFP. V následujících letech by se tak mohlo stát, že například císařský řez nebo operace kloubu bude představovat nebezpečí. V nemocnicích totiž na nás číhají nesmírně odolné bakterie.
Farmaceutický průmysl ale od roku 1987 nepřišel s žádnou novou třídou antibiotik a má jen velmi málo motivace, aby investoval stovky milionů dolarů na vývoj léků. Vliv na to má třeba i to, že většina infekcí není chronické povahy a léčba trvá jen asi deset dní, což výrazně snižuje tržby a návratnost investic.
A jakmile je použit nový lék, ze zkušenosti víme, že bakterie se vůči němu nevyhnutelně stane rezistentní, takže je antibiotikum časem k ničemu. To výrazně omezuje velikost trhu a ziskovost nových antibiotik.
Zatímco firmy usínají, bakterie se snaží o pravý opak. Využívají menší účinnosti antibiotik a mutují, některé však tak silně, že na ně žádný lék nepůsobí. To je případ například zmutované kapavky, která je neléčitelná, protože je odolná vůči antibiotikům.
Nákaza, která sama o sobě v mnoha případech nemá žádné příznaky, může vést k zánětlivým onemocněním, mimoděložnímu těhotenství a neplodnosti. Infekce kapavkou také výrazně zvyšuje riziko infikování HIV.
Jde patrně o důsledek oslabení a narušení povrchu sliznic, které kapavka způsobuje. Ale kapavka není jediná nemoc, která vykazuje odolnost. Odborníky proto čeká doslova souboj o přežití lidstva.
Recept jak krizi vyřešit přitom není tak složitý. Studie říkají, že až polovinu antibiotik, která člověk dostane, dostane zcela zbytečně. Předepisování antibiotik by tak šlo až o třetinu snížit, čímž by se podařilo zvýšit jejich účinky proti bakteriím. Vzhledem k tomu, že na úrovni států i v celosvětovém měřítku ale chybí jakákoliv evidence předepsaných antibiotik, jde spíše o utopii, než o reálný scénář.
Související
Průlom v léčbě astmatu. Vědci mají poprvé po 50 letech nový lék
Němci si schraňují léky, Češi mají nedostatek. Válkův náměstek: Moje zima bude opět tuhá
Aktuálně se děje
včera
Návrat Meghan na Instagram. Vévodkyně stanovila jasné hranice
včera
Novinka na lavičce fotbalového Slovácka. Asistentem trenéra Smetany se stal Polách
včera
U důchodů se lehce poupraví výplatní termíny. Měnit se beztak budou i letos
včera
Rakousko v politické krizi. Nehammer končí, jednání o vládě bez FPÖ selhala
včera
Šimpanz Dingo ze safari ve Dvoře Králové uhynul. Na vině jsou zřejmě slavící lidé
včera
Potvrzeno. Ze Slavie do Tottenhanu přestoupil brankář Antonín Kinský
včera
K vážné nehodě na D5 letěl vrtulník. Dálnice bude několik hodin uzavřená
včera
Dětem končí dlouhé vánoční volno. Do léta je čekají troje prázdniny
včera
Mladíkům finále i tentokrát uniklo. Po prohře s USA si po roce opět zahrají o bronz
včera
Ukrajinci překvapili nepřítele novou ofenzivou v Kurské oblasti
včera
Prince Williama zasáhl tragický útok v New Orleans. Chůvě zemřel nevlastní syn
včera
Aktuální počasí: Na prvních místech se tvoří ledovka, oblast se bude rozšiřovat
včera
I v manželství z rozumu se může objevit láska. Expert pro EZ o vztazích Pekingu a Moskvy
včera
Biden posiluje svůj odkaz. Ještě chce prosadit prodej zbraní do Izraele
včera
Nejlepší bude cestu odložit, apeluje ŘSD na řidiče. Silničáři podsolují hlavní tahy
včera
Na Ukrajině zemřel ruský novinář, tvrdí Moskva. Útočily ukrajinské drony
včera
V Česku hrozí kvůli ledovce kalamita. Na problémy už se připravují na železnici
včera
Výhled počasí na příští víkend. Oteplení bude jen přechodné
4. ledna 2025 22:00
Meghan a Instagram. Sdílela ho s Williamem a Kate, teď začala novou kapitolu
4. ledna 2025 21:12
Ve středu už za Tottenham? V Anglii mají přestup Kinského ze Slavie do Londýna za hotový
S největší pravděpodobností už se bude muset fotbalová Slavia ve zbytku sezóny obejít bez brankáře Antonína Kinského. Zásluhou podzimních výkonů měl zaujmout vedení londýnského Tottenhamu a v nejbližších hodinách by se tak měl stát dalším českým fotbalistou, který kdy okusí anglické ligové fotbalové trávníky. Jako o hotovém přestupu, jakkoli to ještě obě strany nepotvrdily, informují v tomto případě anglická média The Athletic a Sky Sports.
Zdroj: David Holub