Jak rychle se šíří viry v nemocnicích, kde by se měla pečlivě dodržovat hygiena? Pomocí experimentu se to pokusili zjistit vědci z jedné londýnské univerzity. Výsledky je nejspíš moc nepotěšily.
Nejčastější formou přenosu viru SARS-CoV-2 je přenos z člověka na člověka pomocí kapének, které vznikají při kašli nebo kýchání. Tato zjištění jsou všeobecně známa, ale vědci se nyní zaměřili na rychlost přenosu viru pomocí povrchu, a to přímo na izolačním oddělení s pacienty covid-19.
Experiment byl zveřejněn v časopise Journal of Hospital Infection a ukázalo se, jak důležitou roli hrají povrchy v rychlosti přenosu viru. Vědci z University College London (UCL) záměrně infikovali zábradlí na nemocničním lůžku a za 10 hodin se virus rozšířil téměř na polovinu oddělení. Infikované lůžko se nacházelo na uzavřené jednotce, kde se pečuje o pacienty s covid-19, přesto zde virus vydržel 5 dní.
Vědci použili DNA viru, který je pro člověka neškodný. Chtěli poukázat na rychlost potenciálního přenosu z povrchů a jiných objektů na izolačním oddělení, které by mělo mít hygienické podmínky na velmi vysoké úrovni.
„Naše studie ukazuje důležitou roli povrchů, kterou mají při přenosu viru. Ukazuje to, jak je důležitá správná hygiena a mytí rukou,“ uvedla mikrobioložka Lena Ciricová z UCL a dopnila, že „náhradní“ virus byl aplikován pouze na jediné místo a pouhým dotykem se rozšířil na personál, pacienty i návštěvníky.
Autoři studie uvádějí, že virus byl aplikován na více povrchů, a právě zábradlí u nemocničního lůžka se ukázala jako nejvíce rizikové, protože podle vědců podléhá „jinému režimu čištění“ než zbývající povrchy na oddělení. Tím poukazují na selhání v oblasti hygieny, protože virus lze snadno odstranit pomocí správné hygieny rukou.
Po infikování nemocničního lůžka v izolaci sbírali vědci vzorky ze 44 míst každý večer po dobu pěti dní. Vypuštěný virus se po deseti hodinách objevil již na 41 % míst, včetně kliky u dveří nebo na knihách pro děti. Po třech dnech se virus objevil více než na polovině míst, pak vědci zaznamenali pokles zpět na 41 %. Dokonce i na konci odběrů, tedy po pěti dnech, byl virus stále přítomen.
Vědci poukazují na nedostatečnou hygienu zdravotního personálu v kombinaci se špatným úklidem. Svou roli sehráli i pacienti, kteří se mohou po izolaci volně pohybovat. Vědkyně Elaine Cloutman-Greenová z UCL zdůrazňuje, že sice virus může být přenášen z člověka na člověka pomocí kapének při kašli, ale tyto kapénky mohou dopadnout i na povrch a „může dojít k nakažení poté, co se člověk dostane do kontaktu s infikovaným povrchem a následně se dotkne očí, úst a nosu.“
V současné době existuje jen málo výzkumů, které by se intenzivně věnovali otázce přenosu viru pomocí povrchů. Pár předchozích studií naznačuje, že virus SARS-CoV-2 na plastovém povrchu či oceli vydrží až 72 hodin. Zatím není jasné, jak velkou hrozbu může kontaminovaný povrch představovat pro člověka. Americká centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) Spojených států tvrdí, že přenos z povrchu na člověka není nejběžnější forma přenosu, přesto je možné, aby koronavirus na povrchu ulpěl.
Související
Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení
Virus v Číně děsí svět. Experti uklidňují veřejnost a vysvětlují, o co jde
viry a bakterie , nemocnice , věda , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 40 minutami
Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení
před 1 hodinou
Princezně Kate se dožila chvíle, kdy jí gratuluje celý svět. Nebylo to vůbec jisté
před 2 hodinami
Trump chce Panamský průplav, USA na něj ale nemají nárok. Panamě definitivně patří od roku 1999
před 2 hodinami
Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit
Aktualizováno před 2 hodinami
Mimořádná zpráva Apokalypsa v Los Angeles: Požárů je už pět, hasičům dochází voda, lidé prchají
před 3 hodinami
Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči
před 4 hodinami
Policie definitivně uzavřela případ úmrtí populárního herce Karla Heřmánka
před 4 hodinami
Konflikt na Ukrajině ukazuje, jak moc se změnila válka. Prim už nehrají tanky ani pěchota
před 5 hodinami
Požáry v Kalifornii plodí mrtvé i nové hrdiny. Obětují své domovy pro pomoc ostatním
před 5 hodinami
Změna počasí se blíží. Meteorologové varují před dvěma jevy
před 6 hodinami
Trumpova touha po Grónsku dokazuje, že se v otázce počasí spletl
před 7 hodinami
Ruské elity promluvily: Jsme zklamaní. Čekali jsme konec v roce 2024
před 8 hodinami
Katastrofa, kterou nikdo nečekal. Za ničivé požáry v Kalifornii mohou změny počasí
před 11 hodinami
Výhled počasí do konce ledna. Meteorologové zmiňují vliv tlakové výše
včera
Britská monarchie řeší nepříjemnost. Prince Andrewa nahlásili policistům
včera
Fico byl ve Vietnamu déle, než se myslelo, ukazuje nové odhalení
včera
Elvis Presley by slavil devadesáté narozeniny
včera
Navzdory očekávání. Princ William nejede na pohřeb Cartera, král posílá bratra
včera
Slavia hlásí další posilu. Z mladoboleslavského Kušeje udělala jednoho z nejdražších hráčů
včera
Zuřivý požár v Los Angeles má první potvrzené oběti. Boj s plameny je zatím úplně marný
Velice složitá je situace kalifornské metropole Los Angeles, přiznali zástupci města na středeční tiskové konferenci. Zuří hned čtyři požáry, které si podle dostupných informací vyžádaly nejméně dva mrtvé. Plameny už pohltily více než tisíc budov.
Zdroj: Lucie Podzimková