Experiment ukázal, jak rychle se šíří viry v nemocnicích. Výsledky jsou alarmující

Jak rychle se šíří viry v nemocnicích, kde by se měla pečlivě dodržovat hygiena? Pomocí experimentu se to pokusili zjistit vědci z jedné londýnské univerzity. Výsledky je nejspíš moc nepotěšily.

Nejčastější formou přenosu viru SARS-CoV-2 je přenos z člověka na člověka pomocí kapének, které vznikají při kašli nebo kýchání. Tato zjištění jsou všeobecně známa, ale vědci se nyní zaměřili na rychlost přenosu viru pomocí povrchu, a to přímo na izolačním oddělení s pacienty covid-19.

Experiment byl zveřejněn v časopise Journal of Hospital Infection a ukázalo se, jak důležitou roli hrají povrchy v rychlosti přenosu viru. Vědci z University College London (UCL) záměrně infikovali zábradlí na nemocničním lůžku a za 10 hodin se virus rozšířil téměř na polovinu oddělení. Infikované lůžko se nacházelo na uzavřené jednotce, kde se pečuje o pacienty s covid-19, přesto zde virus vydržel 5 dní.

Vědci použili DNA viru, který je pro člověka neškodný. Chtěli poukázat na rychlost potenciálního přenosu z povrchů a jiných objektů na izolačním oddělení, které by mělo mít hygienické podmínky na velmi vysoké úrovni.

„Naše studie ukazuje důležitou roli povrchů, kterou mají při přenosu viru. Ukazuje to, jak je důležitá správná hygiena a mytí rukou,“ uvedla mikrobioložka Lena Ciricová z UCL a dopnila, že „náhradní“ virus byl aplikován pouze na jediné místo a pouhým dotykem se rozšířil na personál, pacienty i návštěvníky.

Autoři studie uvádějí, že virus byl aplikován na více povrchů, a právě zábradlí u nemocničního lůžka se ukázala jako nejvíce rizikové, protože podle vědců podléhá „jinému režimu čištění“ než zbývající povrchy na oddělení. Tím poukazují na selhání v oblasti hygieny, protože virus lze snadno odstranit pomocí správné hygieny rukou.

Po infikování nemocničního lůžka v izolaci sbírali vědci vzorky ze 44 míst každý večer po dobu pěti dní. Vypuštěný virus se po deseti hodinách objevil již na 41 % míst, včetně kliky u dveří nebo na knihách pro děti. Po třech dnech se virus objevil více než na polovině míst, pak vědci zaznamenali pokles zpět na 41 %. Dokonce i na konci odběrů, tedy po pěti dnech, byl virus stále přítomen.

Vědci poukazují na nedostatečnou hygienu zdravotního personálu v kombinaci se špatným úklidem. Svou roli sehráli i pacienti, kteří se mohou po izolaci volně pohybovat. Vědkyně Elaine Cloutman-Greenová z UCL zdůrazňuje, že sice virus může být přenášen z člověka na člověka pomocí kapének při kašli, ale tyto kapénky mohou dopadnout i na povrch a „může dojít k nakažení poté, co se člověk dostane do kontaktu s infikovaným povrchem a následně se dotkne očí, úst a nosu.“

V současné době existuje jen málo výzkumů, které by se intenzivně věnovali otázce přenosu viru pomocí povrchů. Pár předchozích studií naznačuje, že virus SARS-CoV-2 na plastovém povrchu či oceli vydrží až 72 hodin. Zatím není jasné, jak velkou hrozbu může kontaminovaný povrch představovat pro člověka. Americká centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) Spojených států tvrdí, že přenos z povrchu na člověka není nejběžnější forma přenosu, přesto je možné, aby koronavirus na povrchu ulpěl.

Související

Více souvisejících

viry a bakterie nemocnice věda Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 37 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

před 5 hodinami

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Bělorusko plánuje systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem

Běloruské bezpečnostní a zpravodajské služby plánují systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem. Organizace ByPol, sdružující bývalé představitele běloruských silových struktur, upozornila na tuto situaci na svých internetových stránkách s tím, že se jedná o skupinu 700 až 800 osob, které se mají pokusit překročit hranice Evropské unie.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy