Experiment ukázal, jak rychle se šíří viry v nemocnicích. Výsledky jsou alarmující

Jak rychle se šíří viry v nemocnicích, kde by se měla pečlivě dodržovat hygiena? Pomocí experimentu se to pokusili zjistit vědci z jedné londýnské univerzity. Výsledky je nejspíš moc nepotěšily.

Nejčastější formou přenosu viru SARS-CoV-2 je přenos z člověka na člověka pomocí kapének, které vznikají při kašli nebo kýchání. Tato zjištění jsou všeobecně známa, ale vědci se nyní zaměřili na rychlost přenosu viru pomocí povrchu, a to přímo na izolačním oddělení s pacienty covid-19.

Experiment byl zveřejněn v časopise Journal of Hospital Infection a ukázalo se, jak důležitou roli hrají povrchy v rychlosti přenosu viru. Vědci z University College London (UCL) záměrně infikovali zábradlí na nemocničním lůžku a za 10 hodin se virus rozšířil téměř na polovinu oddělení. Infikované lůžko se nacházelo na uzavřené jednotce, kde se pečuje o pacienty s covid-19, přesto zde virus vydržel 5 dní.

Vědci použili DNA viru, který je pro člověka neškodný. Chtěli poukázat na rychlost potenciálního přenosu z povrchů a jiných objektů na izolačním oddělení, které by mělo mít hygienické podmínky na velmi vysoké úrovni.

„Naše studie ukazuje důležitou roli povrchů, kterou mají při přenosu viru. Ukazuje to, jak je důležitá správná hygiena a mytí rukou,“ uvedla mikrobioložka Lena Ciricová z UCL a dopnila, že „náhradní“ virus byl aplikován pouze na jediné místo a pouhým dotykem se rozšířil na personál, pacienty i návštěvníky.

Autoři studie uvádějí, že virus byl aplikován na více povrchů, a právě zábradlí u nemocničního lůžka se ukázala jako nejvíce rizikové, protože podle vědců podléhá „jinému režimu čištění“ než zbývající povrchy na oddělení. Tím poukazují na selhání v oblasti hygieny, protože virus lze snadno odstranit pomocí správné hygieny rukou.

Po infikování nemocničního lůžka v izolaci sbírali vědci vzorky ze 44 míst každý večer po dobu pěti dní. Vypuštěný virus se po deseti hodinách objevil již na 41 % míst, včetně kliky u dveří nebo na knihách pro děti. Po třech dnech se virus objevil více než na polovině míst, pak vědci zaznamenali pokles zpět na 41 %. Dokonce i na konci odběrů, tedy po pěti dnech, byl virus stále přítomen.

Vědci poukazují na nedostatečnou hygienu zdravotního personálu v kombinaci se špatným úklidem. Svou roli sehráli i pacienti, kteří se mohou po izolaci volně pohybovat. Vědkyně Elaine Cloutman-Greenová z UCL zdůrazňuje, že sice virus může být přenášen z člověka na člověka pomocí kapének při kašli, ale tyto kapénky mohou dopadnout i na povrch a „může dojít k nakažení poté, co se člověk dostane do kontaktu s infikovaným povrchem a následně se dotkne očí, úst a nosu.“

V současné době existuje jen málo výzkumů, které by se intenzivně věnovali otázce přenosu viru pomocí povrchů. Pár předchozích studií naznačuje, že virus SARS-CoV-2 na plastovém povrchu či oceli vydrží až 72 hodin. Zatím není jasné, jak velkou hrozbu může kontaminovaný povrch představovat pro člověka. Americká centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) Spojených států tvrdí, že přenos z povrchu na člověka není nejběžnější forma přenosu, přesto je možné, aby koronavirus na povrchu ulpěl.

Související

Ilustrační foto

Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení

Lidský metapneumovirus (HMPV) je virové onemocnění respiračního traktu, které se obvykle projevuje příznaky podobnými běžnému nachlazení. Objeven byl v roce 2001 v Nizozemí, ale retrospektivní analýzy naznačují jeho přítomnost v lidské populaci již od roku 1958. V posledních týdnech je aktivní především v Číně, ale i český Státní zdravotní ústav zveřejnil podstatné informace o této nemoci.

Více souvisejících

viry a bakterie nemocnice věda Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump oznámil uzavření dohody o clech mezi USA a EU

Spojené státy americké se dohodly s Evropskou unií na výši cel, které se rozhodl zavádět americký prezident Donald Trump. Právě šéf Bílého domu v neděli oznámil dohodu po setkání s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou ve Skotsku. 

včera

včera

včera

včera

včera

Letiště Václava Havla Praha

Doporučení zní jasně. Co mají dělat lidé v případě mimořádné situace na letišti?

Podezřelé zavazadlo způsobilo minulý čtvrtek uzavření bezpečnostní kontroly na Terminálu 2 pražského letiště. Zasahovala policie i pyrotechnik, provoz byl dočasně přerušen. Cestující, kteří kvůli podobným mimořádným situacím nestihnou let, se musí obracet na své aerolinky. Letiště podle mluvčího Jiřího Hannicha do těchto procesů nemůže vstupovat, jak informoval pro EuroZprávy.cz. 

včera

včera

včera

včera

včera

Povodně, ilustrační fotografie.

Nevyzpytatelné počasí: Prší více, než se čekalo. Hladiny řek už stoupají

Až třetího stupně povodňové aktivity mohou dosáhnout některé vodní toky v Jeseníkách a Beskydech kvůli vydatným dešťům. Vyplývá to z nejnovějších informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), který upřesnil územní i časovou platnost varování před vydatnými srážkami a v některých oblastech zvýšil stupeň nebezpečí či upřesnil varování před povodňovými jevy.

včera

včera

Hasiči v Řecku, ilustrační fotografie.

Řeckem se šíří ničivé požáry. Kouř už se dostal až do Atén

Letní počasí v Česku je pro mnoho lidí zklamáním, ale v některých částech Evropy se potýkají s vlnami veder a zuřícími lesními požáry. Hned s pěti požáry bojují hasiči v Řecku, kde již bylo nutné přistoupit k evakuaci lidí z oblasti, která je vzdálená jen 30 kilometrů od Atén. Uvedla to BBC.  

včera

Jiří Krampol, herec a moderátor

Zemřel legendární herec Jiří Krampol

Českou hereckou obec zasáhla o víkendu nesmírně smutná zpráva. Zemřel herec a bavič Jiří Krampol, který v červenci oslavil 87. narozeniny. Krampol se v posledních měsících potýkal se zdravotními potížemi. 

včera

včera

včera

včera

Česko zasáhne deštivé počasí. Existuje několik scénářů

Meteorologové již dnes očekávají na východě Česka trvalé a vydatné srážky, které zapříčiní tlaková níže postupují přes Maďarsko a Slovensko do Polska. Platí i příslušná výstraha. Podle expertů ale není zcela jasné, kolik srážek a kam přesně přinese. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy