Hydroxychlorochin zabíjí víc lidí než samotný covid-19, zjistila studie

Vědci varují před užíváním hydroxychlorochinu jako léku na covid-19. Varování se zakládá na globální studii, která sledovala užití antimalarika na šesti kontinentech a ukazuje, že by pacientů s onemocněním covid-19 neměl být podáván, protože způsobuje srdeční arytmie a zvyšuje riziko smrti.

Antimalarika jsou bezpečná pouze v případě, že jste onemocněli malárií, protože covid-19 je zcela odlišné onemocnění, ale přesto byl hojně podáván lékaři po celém světě bez řádného výzkumu.

Globální studie zahrnovala 96 000 pacientů v 671 nemocnicích a ukázala vyšší úmrtnost pacientů, kterým byl podáván hydroxychlorochin ve srovnání s kontrolní skupinou bez antimalarik.

V případě podávání antimalarika zemřel jeden pacient ze čtyř, kdežto bez léčby hydroxychlorochinem zemřel jeden pacient z jedenácti. Autoři studie uvádí, že ve výzkumu zohlednili i rozdíly ve věku, pohlaví a stádiu onemocnění covid-19.

Srdeční arytmie byly detekovány častěji u pacientů s léčbou hydroxychlorochinem a to až v 8 % ve srovnání s 0,3 % pacienty, kteří antimalarika neužívali.

„Naše zjištění naznačují, že antimalarika mají spojitost s vyšším rizikem vážných srdečných problémů a se zvýšeným rizikem úmrtí. Jsou zapotřebí další klinické studie pro potvrzení, ale do té doby doporučujeme, aby tato léčiva nebyla podávána jako lék proti covid-19,“ uvedl Mandeep Mehra, hlavní autor studie pro Guardian.

K tvrzení studie se přidávají i jiní vědci, například Stephen Griffin, odborník na viry uvedl, že existuje mezera, protože se nejedná o studii, která by užívala i placebo, ale studie v tomto měřítku může prokázat, že by se hydroxychlorochin neměl užívat na onemocnění covid-19.

„Kromě toho je jasné, že doporučení tohoto léku bez klinického dohledu je nezodpovědné,“ konstatoval Griffin. Farmakoepidemiolog Stephen Evans sdělil, že je podávání hydroxychlorochinu přímo neetické vzhledem k nezvratným důkazům, které globální studie poskytla.

Související

Voda

Víme, co pijeme? Vědce znepokojil nový objev, čistírny vody v jednom případě nedokáží zničit viry a bakterie

Čistírny odpadních vod jsou zásadní pro odstraňování kontaminantů z vody, která se následně vrací do přírody nebo je recyklována pro jiné účely. Nová studie však naznačuje, že tyto čistírny nemusí být dostatečně účinné v boji proti patogenům, které se uchytí na mikroplastech. Pokud se některé lidské patogeny přichytí na mikroplasty, mohou přežít čisticí procesy a představovat nebezpečí pro lidské zdraví, varuje nová studie publikovaná ve vědeckém žurnálu Plos One.
OSN

Největší biologická konference OSN v historii skončila fiaskem. Politikům je příroda ukradená, tvrdí vědci

Největší konference OSN o biologické rozmanitosti v historii, která se konala v kolumbijském městě Cali, skončila v sobotu bez dosažení dohody o klíčovém bodu programu – plánu na zvýšení financování ochrany druhů. Vědci podle BBC v reakci na summit tvrdí, že došlo k alarmujícímu nedostatku pokroku v záchraně přírody. Politici podle nich nejsou dostatečně ambiciózní, aby přírodu zachránili.

Více souvisejících

Vědci léky Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Dominik Feri

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Přežijí jen ti nejbohatší? Před změnami počasí zavírají oči, na případné katastrofy se chystají po svém

Vítězství Donalda Trumpa představuje triumf politiky „bunkru na konci světa“, což je špatnou zprávou pro globální životní prostředí. Tento přístup vychází z myšlenky, že v době klimatických katastrof, vymírání přírody a narůstající nerovnosti je pro bohaté nejlepší šancí na přežití vybudování osobního útočiště, kde se mohou chránit před zoufalými masami. Jedná se o přežití těch nejbohatších, varuje server The Guardian.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Krůček od apokalypsy? Studená válka by nově zahrnovala tři strany, a byla by pořádně horká

S aktuálními hrozbami ze strany ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajině, zrychleným programem zbrojení v Číně a americkou touhou po nadřazenosti, vyvstává podle serveru The Guardian základní otázka: Co by donutilo světové vůdce ustoupit od hrozící světové války?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy