Hydroxychlorochin zabíjí víc lidí než samotný covid-19, zjistila studie

Vědci varují před užíváním hydroxychlorochinu jako léku na covid-19. Varování se zakládá na globální studii, která sledovala užití antimalarika na šesti kontinentech a ukazuje, že by pacientů s onemocněním covid-19 neměl být podáván, protože způsobuje srdeční arytmie a zvyšuje riziko smrti.

Antimalarika jsou bezpečná pouze v případě, že jste onemocněli malárií, protože covid-19 je zcela odlišné onemocnění, ale přesto byl hojně podáván lékaři po celém světě bez řádného výzkumu.

Globální studie zahrnovala 96 000 pacientů v 671 nemocnicích a ukázala vyšší úmrtnost pacientů, kterým byl podáván hydroxychlorochin ve srovnání s kontrolní skupinou bez antimalarik.

V případě podávání antimalarika zemřel jeden pacient ze čtyř, kdežto bez léčby hydroxychlorochinem zemřel jeden pacient z jedenácti. Autoři studie uvádí, že ve výzkumu zohlednili i rozdíly ve věku, pohlaví a stádiu onemocnění covid-19.

Srdeční arytmie byly detekovány častěji u pacientů s léčbou hydroxychlorochinem a to až v 8 % ve srovnání s 0,3 % pacienty, kteří antimalarika neužívali.

„Naše zjištění naznačují, že antimalarika mají spojitost s vyšším rizikem vážných srdečných problémů a se zvýšeným rizikem úmrtí. Jsou zapotřebí další klinické studie pro potvrzení, ale do té doby doporučujeme, aby tato léčiva nebyla podávána jako lék proti covid-19,“ uvedl Mandeep Mehra, hlavní autor studie pro Guardian.

K tvrzení studie se přidávají i jiní vědci, například Stephen Griffin, odborník na viry uvedl, že existuje mezera, protože se nejedná o studii, která by užívala i placebo, ale studie v tomto měřítku může prokázat, že by se hydroxychlorochin neměl užívat na onemocnění covid-19.

„Kromě toho je jasné, že doporučení tohoto léku bez klinického dohledu je nezodpovědné,“ konstatoval Griffin. Farmakoepidemiolog Stephen Evans sdělil, že je podávání hydroxychlorochinu přímo neetické vzhledem k nezvratným důkazům, které globální studie poskytla.

Související

Ledovec, Antarktida

Vědci odhalují tajemství vzniku života. Vděčíme za něj objektům, které změnou počasí devastujeme

Před více než půl miliardou let, během období, kdy byla Země pokryta silnou vrstvou ledu, sehrály ledovce klíčovou roli při utváření podmínek pro vznik složitějších forem života. Nová studie naznačuje, že ledovce nejenže modelovaly povrch planety, ale také přispěly ke změně chemického složení oceánů, čímž poskytly základní živiny pro rozvoj života.

Více souvisejících

Vědci léky Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 35 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Policie Nizozemí

Útok nožem v centru Amsterdamu. Policie hlásí několik zraněných

V centru Amsterdamu došlo ve čtvrtek odpoledne k útoku nožem, který si vyžádal několik zraněných osob. Podezřelá osoba, která útočila nožem, byla zadržena policií. Aktuálně probíhá vyšetřování incidentu. Zatím není známo, že by se jednalo o teroristický útok.

před 3 hodinami

Keir Starmer (labouristi)

Evropa hodila vidle do plánů Putina. Sankce proti Rusku nezruší

Evropští lídři na čtvrtečním summitu v Paříži důrazně prohlásili, že nyní není vhodný čas na zrušení sankcí vůči Rusku. Reagovali tak na požadavek Moskvy, která uvedla, že by přistoupila na dohodu o ukončení bojů v oblasti Černého moře zprostředkovanou Spojenými státy pouze v případě, že by některé sankce byly zmírněny, uvedl server CNN.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Volodymyr Zelenskyj na mírovém summitu. (16.6.2024)

Putin brzy zemře a všechno skončí, prohlásil Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj varoval Spojené státy, aby neumožnily ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi uniknout z politické a ekonomické izolace. Jeho prohlášení zaznělo 26. března, den poté, co Ukrajina a Rusko dosáhly dohody o částečném příměří týkajícím se útoků na energetickou infrastrukturu a černomořské oblasti, kterou zprostředkovaly Spojené státy. V rámci této dohody se USA zavázaly rozšířit ruský přístup ke globálním trhům.

před 8 hodinami

Ilustrační foto

NÁVOD: Jak si připravit nouzové zavazadlo pro případ krize?

Jak už server EuroZprávy.cz informoval, Evropská unie vyzývá členské státy, aby připravily pro své občany nouzové balíčky na přežití po dobu 72 hodin v rámci nové strategie připravenosti, kterou ve středu představila Evropská komise. Tento plán, známý jako Preparedness Union Strategy, se zaměřuje na zvýšení zásob základních potřeb, zlepšení spolupráce mezi civilními a vojenskými složkami a posílení odolnosti vůči budoucím krizím.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Ursula von der Leyenová

Nastal čas na evropskou odvetu. Cla na automobily nenecháme jen tak, vzkazuje von der Leyenová

Zavedení nových cel na dovoz automobilů do Spojených států ze strany prezidenta Donalda Trumpa vyvolalo ostrou reakci Evropské unie. Americká administrativa oznámila, že od 3. dubna zavede 25procentní clo na dovoz osobních automobilů z Evropy, což představuje dosud nejvýraznější eskalaci obchodní války mezi USA a Evropskou unií. Tento krok bude mít dalekosáhlé dopady na evropský automobilový průmysl a může vyvolat odvetná opatření ze strany Bruselu. 

před 10 hodinami

Kontroverzní kampaň hnutí ANO

Ubohost politických stran dosahuje nové úrovně. Už se ani nedozvíme, kdo je nejhorší premiér

​Nedávné kampaně hnutí ANO a koalice SPOLU odhalují znepokojivý trend v české politické kultuře, kde se místo věcné debaty uchylují hlavní politické síly k osobním útokům a zjednodušeným sdělením.​ V době, kdy by politické strany měly občanům přinášet vize, naději a konkrétní řešení pro budoucnost, se v české politice stále více setkáváme s ubohým titulováním a levnými útoky. Kampaňové strategie, které jsme viděli v poslední době, nejsou nic jiného než pokusem odvést pozornost od skutečných problémů – místo aby se politiky snažily navrhnout konkrétní reformy a předložit konstruktivní alternativy, upřednostňují osobní osočování a provokativní slogany.

před 11 hodinami

Volodymyr Zelenskyj, MSC 2025 | 14. – 16.02.2025

Odolají USA ruskému tlaku? Zelenskyj si není jistý, neví ani o vztahu Trumpa s Putinem

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyjádřil naději, že Spojené státy budou mít "pevný postoj" vůči ruským požadavkům na zrušení sankcí jako podmínku pro příměří v Černém moři. Moskva oznámila, že námořní příměří, které bylo vyhlášeno v úterý s cílem umožnit bezpečný průjezd komerčních lodí, vstoupí v platnost pouze tehdy, pokud Západ zruší omezení na ruský obchod s potravinami a hnojivy. 

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 13 hodinami

Předpověď počasí do konce týdne slibuje jarní teploty

Do konce týdne bude v Česku panovat teplé počasí. Zatímco během dne maxima porostou až k 18 stupňům, v noci ještě mohou podle ČHMÚ.cz teploty místy klesnout pod nulu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy