Jak se nenakazit? Hygiena a odstup nestačí, záleží i na čase, potvrzují odborníci

Hygiena a sociální distanc, to jsou hlavní rady, jak se vyhnout nákaze onemocněním covid-19. Je tu však ještě jeden aspekt, o kterém se tolik nemluví, a to je čas. Důkazy naznačují, že vystavení viru SARS-CoV-2 po delší čas zvyšuje riziko nákazy.

Všeobecně se ví, že lidé jsou infikováni covid-19, když jsou vystaveni určitému množství virových částic. Virové částice se šíří prostřednictvím kašle nebo kýcháním, ale i infikovaná osoba, která jen mluví nebo dýchá, neustále vypouští virus do vzduchu, který v uzavřeném prostoru zůstává a může infikovat i ostatní.

„Čím déle jste v tomto prostředí, tím vdechnete více viru. To znamená rovnováhu mezi expozicí (původem nákazy) a časem,“ řekl imunolog a odborník na infekce Erin Bromage pro CNN. Sám vymyslel jednoduchou rovnici na výpočet rizika, která zní „infekce = expozice viru x čas“.

Bromage vysvětluje, že pokud se jedinec vydá na nákup, je u něj riziko mnohem nižší než u zaměstnance obchodu, který je viru vystaven až 12 hodin. CNN uvádí, že vzorec byl součástí blogového příspěvku, který radil, jak se chránit před onemocněním covid-19. Má již více než 15 milionů zobrazení.

Podle specialisty na infekční choroby Kenta Sepkowitze je čas důležitý pro všechna infekční onemocnění od spalniček přes tuberkulózu až po covid-19. Čím déle jsme viru vystaveni, tím je větší pravděpodobnost, že budeme infikováni. „Takže malé množství viru, které by nás neinfikovalo, protože jsme mu byli vystaveni jen krátce, může infikovat zaměstnance, kteří jsou v tomto prostředí celý den,“ dodal Bromage.

Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) připomíná případ dlouhodobé expozice pěveckého sboru ve Washingtonu, kdy byl jeden z účastníků pozitivní na covid-19 a po dvou a půl hodinové zkoušce nakazil 53 lidí z 61. Podle sboristů nedocházelo k fyzickému kontaktu, ale židle byly pouze 20 cm od sebe, i když některá sedadla zůstala prázdná.

Tímto se vysvětluje druhá část Bromageovy rovnice o expozici viru, která nabízí proměnou v závislosti na uzavřeném prostoru, jako jsou místa, která jsou hlasitější, například sbory a tím se zvyšuje riziko přenosu. Klidnější a tišší místa poskytují menší turbulenci viru ve vzduchu a tím nižší riziko přenosu. Příklad pozitivního lektora jógy na covid-19 v Jižní Koreji, který nenakazil žádného studenta dokazuje, že rovnice má mnoho proměnných.

Podle slov Sepkowitze je kratší expozice bezpečnější, ale neexistuje žádné pravidlo, v jakém časovém rozmezí se nachází dlouhodobá expozice. K dispozici jsou omezená data, která určují pouze expozici a čas, které jsou zapotřebí, aby se jedinec mohl nakazit onemocněním covid-19, ale počty se liší v případě lidí s nízkou imunitní odpovědí nebo u seniorů.

„Data neposkytují přesné vymezení doby, která představuje prodlouženou expozici, a proto se doporučení liší, ale jako základní definici lze použít 15 minut,“ píše CDC na svých webových stránkách.

Související

Příroda na poloostrově Kola, ilustrační fotografie.

Objevili sovětští vědci peklo? Kolský hlubinný vrt skrývá tajemství

Sovětští vědci na začátku devadesátých let vytvořili nejhlubší vrt na světě. Dosáhli hloubky přes dvanáct kilometrů, než je zastavila porucha. Zatímco se oficiální zprávy odvolávají na nedostatek financování a celkovou bezvýslednost takového výzkumu, místní obyvatelé a milovníci paranormálních jevů mají jasno – vrtání skončilo, protože vědci objevili peklo. 

Více souvisejících

věda nemoci Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

Grónsko

Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět

Myšlenka, že by Donald Trump mohl koupit Grónsko, může znít absurdně, ale technicky to není zcela nemožné. Pokud by Spojené státy skutečně usilovaly o získání kontroly nad největším ostrovem na světě, nabízí se několik možností, jak by tento proces mohl proběhnout. Nicméně každý z těchto scénářů čelí zásadním právním, politickým a etickým výzvám, uvedl server Politico.

Aktualizováno včera

včera

včera

Ilustrační foto

Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?

Los Angeles čelí jednomu z nejničivějších požárů ve své historii. Počet evakuovaných obyvatel přesáhl 130 000, přičemž pět lidí přišlo o život. Kromě zničených domovů a spálené krajiny přináší požáry další příběh – příběh evakuace provázené chaosem, dopravními zácpami a zoufalými rozhodnutími.

včera

Ilustrační foto

Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení

Lidský metapneumovirus (HMPV) je virové onemocnění respiračního traktu, které se obvykle projevuje příznaky podobnými běžnému nachlazení. Objeven byl v roce 2001 v Nizozemí, ale retrospektivní analýzy naznačují jeho přítomnost v lidské populaci již od roku 1958. V posledních týdnech je aktivní především v Číně, ale i český Státní zdravotní ústav zveřejnil podstatné informace o této nemoci.

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit

V listopadu loňského roku obdržela kancelář belgického premiéra Alexandra De Crooa dopis obsahující bílý prášek, který byl nyní identifikován jako strychnin – silný jed, který může být smrtelný. Incident vedl k hospitalizaci jednoho z premiérových poradců, který přišel s látkou do styku.

včera

Dmitrij Peskov

Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči

Plán prezidenta USA Donalda Trumpa na potenciální získání Grónska, autonomního území Dánska, vyvolal vlnu reakcí na mezinárodní scéně. Trump naznačil, že by Spojené státy mohly využít ekonomický nebo vojenský nátlak k zajištění kontroly nad touto strategickou arktickou oblastí. Jeho výroky však vyvolaly ostré odsouzení ze strany evropských lídrů i znepokojení Kremlu, který označil situaci za "dramatickou".

včera

včera

Dron Šáhid-136 ve službách agresora - Ruské armády.

Konflikt na Ukrajině ukazuje, jak moc se změnila válka. Prim už nehrají tanky ani pěchota

V roce 2024 Rusko nasadilo na Ukrajině více než 8 000 dronů Šáhid-136, které vyvinul jeho dlouholetý spojenec Írán. Tento bezprecedentní rozsah využití bezpilotních letounů (UAV) zdůrazňuje měnící se povahu moderního válečnictví, kde se drony stávají klíčovým prvkem jak ofenzivních, tak defenzivních operací. Drony Šáhid-136, známé také jako „Witness“ nebo v ruštině „Geran-2“, se ukázaly být zvláště obtížní soupeři pro Ukrajinu a další země, které se staly cílem těchto útoků, včetně konfliktů s Hútíji v Jemenu. 

včera

včera

včera

Donald Trump

Trumpova touha po Grónsku dokazuje, že se v otázce počasí spletl

Zatímco prohlášení bývalého prezidenta Donalda Trumpa o koupi Grónska mohlo působit jako absurdní návrat do dob koloniální expanze, bližší pohled odhaluje, že jde spíše o reakci na rychle se měnící svět formovaný klimatickou změnou. Tání ledovců v Arktidě a strategické soupeření mezi USA, Ruskem a Čínou ukazují, že Grónsko hraje v tomto globálním zápase klíčovou roli. Uvedl to server Politico.

včera

Rusko, ilustrační foto

Ruské elity promluvily: Jsme zklamaní. Čekali jsme konec v roce 2024

Rok 2024 měl být podle mnohých ruských elit rokem ukončení války na Ukrajině. Místo toho však konflikt trvá dál a únavu střídá frustrace z ekonomických potíží a pokračujících sankcí. Informace od zdrojů blízkých Kremlu ukazují, že rozčarování se šíří jak mezi vládními představiteli, tak mezi byznysovými kruhy. 

včera

včera

8. ledna 2025 22:03

Princ Andrew

Britská monarchie řeší nepříjemnost. Prince Andrewa nahlásili policistům

Pověst britské královské rodiny je opět ohrožena kvůli minulosti prince Andrewa. Mladšího bratra krále Karla III. nahlásila antimonarchistická skupina Republic policii. Její představitelé nařkli Andrewa z toho, že použil falešné jméno při registraci svých podnikatelských aktivit. Upozornila na to BBC. 

8. ledna 2025 21:29

Robert Fico

Fico byl ve Vietnamu déle, než se myslelo, ukazuje nové odhalení

Slovensko nadále řeší vánoční pobyt premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ve Vietnamu. Nově se ukazuje, že v asijské zemi byl přinejmenším od 27. prosince. Nadace Zastavme korupciu identifikovala hotelový pokoj z videa, které zmíněného dne zveřejnil. Upozornil na to server aktuality.sk. 

8. ledna 2025 20:35

Elvis Presley by slavil devadesáté narozeniny

Osmého lednového dne roku 1935, tedy přesně před 90 lety, se narodil Elvis Presley. Tehdy ještě nikdo netušil, že se z chlapce z chudé rodiny stane král rock and rollu.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy