Jdete si pro booster? Třetí dávku vakcíny proti covidu mixujte, radí vědci

Od začátku ledna začala nově platit možnost očkovat se posilovací dávkou vakcíny proti onemocnění covid-19. Takzvaný booster je dobrovolný, hrazený zdravotními pojišťovnami a podle zdravotníků má zvýšit postupem času klesající ochranu před nákazou. Zájemci si vakcínu mohou sami vybrat, k dispozici jsou ale jen dvě varianty. Odborníci dříve doporučovali volit stejnou látku pro všechny dávky, kombinace různých vakcín ale má být v boji proti novému typu koronaviru vůbec nejvíce účinná, jak potvrzují nejnovější výzkumy i zahraniční data.

Osoby, kterým od kompletního očkování dvěma dávkami uběhlo více než pět měsíců, mají od začátku letošního roku možnost nechat se přeočkovat posilovací dávkou. Ochranný účinek očkování totiž s postupem času klesá, dříve podané vakcíny navíc nemusejí být účinné proti novým mutacím viru. U jednodávkové vakcíny je možné ochranu posílit už po dvou měsících. Volba vakcíny přitom záleží na zájemcích, část odborníků doporučuje očkovací látky při třetí dávce zkombinovat.

Ministerstvo zdravotnictví uvádí, že posilovací dávka by měla výrazně zvýšit ochranu před nákazou a případně i před vážným průběhem nemoci, který způsobuje především varianta omikron. „Posilovací vakcína zvyšuje hladiny protilátek a poskytuje vyšší odpověď imunity, než jaké tělo dosáhlo po prvních dvou dávkách,“ uvedla pro australskou televizi ABC doktorka a výzkumná pracovnice Jennifer Juno z Institutu Petra Dohertyho pro infekci a imunitu.

Podle dat z výzkumu singapurského Ministerstva zdravotnictví očkování posilovací dávkou zaručí o 70 % nižší pravděpodobnost nákazy nemocí covid-19 a o 90 % nižší šanci výskytu příznaků a vážného průběhu infekce. Naproti tomu u očkovaných pouze prvními dvěma dávkami vyvstává riziko nákazy až na 40 % a z 90 % mohou mít závažný průběh nemoci.

Z rozhodnutí Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) jsou k posilovací dávce určené pouze vakcíny typu mRNA, a to především pro jejich vysokou účinnost a jednodušší úpravu k případným novým variantám koronaviru.

V Česku se mezi mRNA vakcíny vhodné k přeočkování řadí látka Comirnaty od společnosti Pfizer/BioNTech a Spikevax od Moderny. Jednu z nich si mohou zvolit také zájemci dříve očkovaní jinou vakcínou, například AstraZeneca nebo jednodávkovou Janssen. Výběr konkrétní očkovací látky je dostupný v rezervačním systému při registraci k očkování.

Vakcíny mixujte, radí vědci

Data ze zahraničí ukazují, že efektivnější je vakcíny nakombinovat, tedy zvolit jinou vakcínu, než si člověk nechal aplikovat dříve. Americký vědec Rob Swanda uvedl, že v případě, kdy člověk v době prvního kompletního očkování dostal dvě dávky vakcíny Pfizer/BioNTech, jako ochrana před nákazou nejlépe poslouží zvolit při třetí dávce látku od výrobce Moderna. Naopak očkovaní vakcínou od Moderny by si ke třetímu očkování měli zvolit Pfizer/BioNTech.

Singapurští zdravotníci ve své studii o účinnosti kombinace vakcín uvedli, že vůbec nejvíce sníží riziko nákazy posilovací dávka od Moderny, a to o 72 %, jestliže byl člověk předtím naočkován vakcínou společnosti Pfizer. Pokud by si zvolil Pfizer i pro třetí dávku, účinnost by klesla o 10 %. Riziko nákazy by tedy v tomto případě bylo o 62 % nižší.  

Účinnost kombinace vakcín platí i v situaci, kdy byla při prvním očkování aplikována jednodávková vakcína Janssen. Při přeočkování by si tedy takový člověk měl vybrat jinou látku, opětovnou aplikací vakcíny Janssen nebude účinnost očkování natolik vysoká.

Podle odborníků z Evropské lékové agentury je tento postup v dnešní době již běžně praktikován ve vybraných evropských zemích a pro svou efektivitu by měl být nadále rozšiřován. V Česku však může být s kombinací vakcín na posilovací dávky problém, a to především kvůli možnému nedostatku látky Moderna, případně kvůli její distribuci pouze do některých očkovacích center.

Posilovací dávka očkování je sice dobrovolná, nicméně se pro některé očkované brzo stane nezbytností. Od 15. února se má totiž dospělým osobám zkracovat délka platnosti kompletního očkování na devět měsíců od začátku platnosti certifikátu, tedy přesně 270 dní, jak uvedlo Ministerstvo zdravotnictví. Týká se to zejména osob kompletně naočkovaných před 7. květnem loňského roku, kterým tak platnost průkazu bezinfekčnosti skončí.

Upozornění o tom, že má člověk na posilovací dávku nárok, tedy že uplynula minimální stanovená doba pěti měsíců od poslední dávky očkování, přijde SMS zprávou či e-mailem. Od té doby se na posilující dávku mohou osoby registrovat přes Centrální rezervační systém Ministerstva zdravotnictví, případně se domluvit se svým praktickým lékařem nebo zavolat na infolinku 1221.

Pro pojištěnce zdravotních pojišťoven je posilovací dávka zdarma. Už více než týden platí možnost přeočkování i pro děti nad 12 let věku. Platnost posilovací dávky očkování zatím nebyla omezena.

Související

Ilustrační foto

CIA: Covid zřejmě skutečně unikl z čínské laboratoře

Americká zpravodajská služba CIA vydala nové stanovisko k původu pandemie covidu-19, ve kterém uvádí, že je pravděpodobnější, že virus unikl z čínské laboratoře, než že by pocházel z přenosu mezi zvířaty. Přesto CIA uvedla, že toto hodnocení má „nízkou důvěru“, což znamená, že dostupné důkazy nejsou dostatečně přesvědčivé a jsou spíše rozporuplné.
Ilustrační foto

Před pěti lety se poprvé objevil covid. Čína jeho původ dodnes tají

Původ koronaviru, který za posledních pět let změnil svět a podle odhadů způsobil smrt více než 7 milionů lidí, zůstává stále nevyřešenou záhadou. Světová zdravotnická organizace (WHO) proto opakovaně vyzývá Čínu, aby sdílela klíčová data, která by mohla přispět k pochopení toho, odkud virus pochází. Tato otázka není jen vědeckého významu, ale také otázkou morální odpovědnosti vůči celému světu, uvedl server Politico.

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) očkování

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 54 minutami

Donald Trump

Proti Trumpovi je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok, vyzývá expert

V době, kdy se protisvobodné síly mimo západní svět stávají silnějšími než kdy dříve, Spojené státy se pod vedením Donalda Trumpa připojují k útoku na liberální hodnoty. Podle historika Timothyho Gartona Ashe je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok liberálních internacionalistů. Kanadské volby, které právě probíhají, by mohly nabídnout významnou posilu.

před 1 hodinou

Černobylská jaderná elektrárna

Válka na Ukrajině odhalila stejný cynismus, jako za Černobylu. Kreml vnímá lidské životy jen jako číslo, říká historik

Černobylská havárie dne 26. dubna 1986 se stala nejen jednou z nejhorších jaderných katastrof v dějinách, ale i smutným symbolem stylu řízení krizí v Sovětském svazu. O souvislostech mezi černobylskou katastrofou, způsobem krizového řízení v Sovětském svazu a přetrvávajícími rysy mocenského cynismu v dnešním Rusku EuroZprávy.cz hovořily s vojenským historikem Tomášem Řepou z Univerzity obrany v Brně.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Trump způsobil největší ekonomickou ránu za 50 let. Jeho obchodní válka je ale obrovskou šancí pro Evropu

Přestože obchodní válka rozpoutaná prezidentem Donaldem Trumpem nevyhnutelně zasáhne evropské hospodářství, v Bruselu vidí v aktuální situaci také příležitosti. Ekonomika se na globální úrovni štěpí do tří hlavních bloků – Spojených států, Číny a Evropy – a současné obchodní napětí mezi Washingtonem a Pekingem může dát Evropské unii nečekanou výhodu.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Severní Korea (KLDR)

Severní Korea poprvé veřejně potvrdila, že vyslala vojáky na pomoc Rusku

Severní Korea v pondělí poprvé veřejně potvrdila, že vyslala své vojáky na pomoc Rusku v jeho válce proti Ukrajině. Severokorejská státní agentura KCNA oznámila, že jejich bojové jednotky se podílely na "vítězném osvobození" Kurské oblasti, kde ukrajinská armáda loni zahájila překvapivou ofenzivu.

před 6 hodinami

Boris Pistorius, ministr obrany Německa

Trumpův návrh na konec války není mír, ale kapitulace, varuje Německo

Návrh prezidenta USA Donalda Trumpa na uzavření míru mezi Ukrajinou a Ruskem, který by zahrnoval předání rozsáhlých částí ukrajinského území Moskvě, označil německý ministr obrany Boris Pistorius za "kapitulaci". V rozhovoru pro veřejnoprávní televizi ARD Pistorius uvedl, že Ukrajina sice chápe, že může být nucena učinit určité územní ústupky, avšak Trumpův plán jde podle něj příliš daleko.

před 7 hodinami

včera

Ilustrační fotografie.

Obchody se na den uzavřou i v květnu. Zákon mluví jasně

Květnové svátky jsou za rohem. Až skončí víkend, čekají nás poslední tři dubnové dny. Půjde zároveň poslední dny před dalším volnem. Dva následující čtvrtky jsou totiž vyhrazeny státním svátkům. A zákon stanovuje, že obchody budou během jednoho z těchto svátků mimo provoz.

včera

Princ Louis na nové fotografii.

Nová fotka prince Louise k narozeninám. Za objektivem nebyla Kate

Nejmladší z osob v přímé následnické linii britského trůnu v týdnu oslavila narozeniny. Princi Louisovi, mladšímu synovi prince Williama a vnukovi krále Karla III., je od středy sedm let. Britové se při té příležitosti dočkali nejnovějšího snímku malého prince a jistě je všechny zaujalo, jak vypadá jeho chrup. 

včera

včera

včera

včera

Rubl, ilustrační fotografie.

Rusko mimo systém SWIFT? Scénář, který se nabízí. Má to ale háček

Odpojení ruských bank od systému SWIFT se stalo silným symbolem západních sankcí, ale skutečnou finanční válku to nevyhrálo. Moskva si rychle našla cesty, jak omezení obcházet. Pokud chce Západ opravdu oslabit ruskou válečnou mašinerii, musí přestat sázet na efektní gesta a zaměřit se na to, co funguje: na peníze, technologie a lidi, kteří je pro režim obstarávají.

včera

včera

včera

Koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz, polsky Oświęcim)

85 let od vzniku Auschwitzu. Zápas o lidskost není nikdy jednou provždy vyhraný

Před 85 lety začal v Auschwitzu (Osvětimi) největší známý útok na samotnou podstatu lidskosti. Mělo to být varování pro všechny budoucí generace. Přesto dnes znovu vidíme, jak snadno lidé zapomínají, opakují chyby a přehlížejí utrpení druhých. Hrůza nezmizela, žije dál; v nových konfliktech, v systematickém ponižování a potlačování menšin, v cynické lhostejnosti mocných i v tichém souhlasu těch, kteří se raději dívají jinam.

Aktualizováno včera

Tragédie ve Vancouveru. Auto najelo do davu na ulici, na místě jsou mrtví a zranění

Tragédie se v sobotu večer místního času stala v kanadském Vancouveru. Auto najelo do lidí během pouličního festivalu, podle policií je několik osob po smrti. Další účastníci akce utrpěli zranění. Řidič vozidla skončil v rukou policistů. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy