Karantény mohou koronavirus zastavit, shodují se vědci. Má to ale háček

Karantény mohou být účinným opatřením proti šíření nového typu koronaviru, pokud se omezením cestování, zákazy veřejných akcí a uzavírkami škol budou lidé zodpovědně řídit. Podle zpravodajského serveru CNN se na tom shoduje řada expertů. Otázkou je, jak rozsáhlá opatření mají v současné době vlády jednotlivých zemí přijímat. Podobně se na facebooku vyjadřuje i český vědec Jan Kulveit, který považuje za mylná tvrzení, že vyhlášení karantény je ze strany politiků pouze populistické gesto.

Podle Kulveita je nyní klíčové zajistit, aby již infikovaní lidé nakazili co nejméně dalších osob. Pokud jeden nemocný nakazí v průměru více než jednoho dalšího člověka, vyhrává koronavirus. Pokud je toto číslo menší než jedna, vyhráváme my, říká expert, který působí v Ústavu pro budoucnost lidstva (Future of Humanity Institute) na britské Oxfordské univerzitě. Zásadním krokem je také zpomalit import nemoci do země. "Dobrá otázka je, jak to udělat nejlevněji a s nejmenšími škodami pro normální život," konstatuje Kulveit.

Česká vláda v úterý kvůli šíření nového typu koronaviru rozhodla o zákazu akcí nad sto účastníků a do odvolání uzavřela všechny typy škol s výjimkou mateřských. Český vědec vnímá tato opatření jako správná.

Ke snížení počtu přenosů je podle něj nyní nutné co nejrychleji najít lidi nakažené nemocí COVID-19 a minimalizovat tím dobu, kdy tito lidé infikují ostatní. Důležité je také omezení vzájemných kontaktů mezi lidmi. "Čím těsnější kontakt, tím hůř. V příštích týdnech proto budeme muset trochu upravit, co děláme, a u spousty aktivit se ptát - skutečně je tak důležité tam jít? Stát může něco zakázat a předejít situacím, kdy by si lidé nemohli moci vybrat (školy). Velkou roli mají i zaměstnavatelé," píše český expert.

"Ke snížení rizika kontaktů přispívá mytí rukou. Roušky nejsou dostupné, více by se ale dalo propagovat mytí povrchů, na které umytýma rukama saháme, a omezení kontaktu rukou s nosem, ústy a očima," dodává Kulveit.

Za účinné považuje karantény i mikrobiolog Simon Clarke z britské Readingské univerzity, jehož názory cituje CNN. "Pokud bude dodržována přísná karanténa, je možné virus zastavit a zabránit jeho úniku z dané oblasti," říká Clarke. Připouští nicméně, že pro úřady je složité přinutit lidi, aby necestovali.

"O tom, že nelze zabránit lidem v cestování, svědčí tisícileté zkušenosti. Kvůli lodní přepravě zboží po světě se dostal do Británie dýmějový mor, a stejně tak povolení leteckých cest po světě umožňuje šíření současných nemocí," dodává.

My two cents on recent measures adopted by #Italy in response to #coronavirus #COVID2019 and their consistency with Italian constitutional and European law. Question is: will people in Italy obey the law to contain the outbreak? In @lukemcgee article for @cnni. @fidh_en @UFTDU https://t.co/qPQa02jA04

— Elena Crespi (@ecrespi_fidh) March 10, 2020

Aby byla preventivní opatření účinná a lidé se jimi řídili, musí být přiměřená a časově omezená v souladu se závažností situace. "Efektivita každé karantény závisí vždy na ochotě lidí ji dodržovat," říká podle CNN Elena Crespiová z Mezinárodní federace lidských práv.

Související

Více souvisejících

Vědci zdraví populismus Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

včera

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

včera

včera

včera

včera

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

včera

včera

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy