Lidstvo vzhlíží k Marsu. Vědec spočítal, kolik lidí je třeba k jeho osídlení

Otázka možné kolonizace planety Mars je předmětem nejedné vědecké hypotézy. Především povrchové podmínky, pravděpodobná dostupnost vody a dolet 9 měsíců dělá z Marsu nejlepšího kandidáta na možné osídlení lidmi. Kolik lidí je ale zapotřebí, aby přežití na jiné planetě bylo proveditelné?

Osídlení planety Mars je jedním z nejčastějších motivů science fiction a jednou z největších výzev ve vědecké sféře. Jean-Marc Salotti, profesor na Bordeaux Institut National Polytechnique (INP), se otázkou, kolik osadníků by bylo zapotřebí, aby život na Marsu mohl fungovat, zabýval a vymyslel matematický model, který zahrnuje časové požadavky na realizaci všech druhů lidské činnosti pro dlouhodobé přežití a faktor sdílení.

Salotti rozdělil druhy lidské činnosti do pěti oblastí, na které by se měli osadníci prioritně zaměřit. Jedná se například o zajištění dodávek potravin a vody, tzv. řízení ekosystémů, výrobu energie, průmysl, který zahrnuje veškeré fáze výroby od těžby až po nástroje, stavebnictví, a nakonec i společenskou aktivitu.

Salotti ve svém výzkumu uvádí, že důležitým parametrem matematického modelu je právě faktor sdílení, který umožňuje snížení časových požadavků na určité jednotlivce, například při stavbě nového objektu, kde je zapotřebí více lidí. „Kdyby byl každý osadník zcela izolován a nebylo by možné sdílení, každý jednotlivec by musel vykonávat všechny činnosti,“ uvedl vědec. Proto je podle jeho slov efektivnější vyšší počet osadníků.

Podle serveru iflscience.com spojením těchto faktorů na základě plánu přežití na Marsu společností Mars Society mohl Salotti vypočítat minimální počet osadníků. Vědec dospěl k číslu 110. Podle Salottiho umožňuje navržená metoda hodnocení a otevírá debatu o lepší strategii přežití. Závěrem studie dodává, že pokud bude tento relativně nízký počet potvrzen, může být život na jiné planetě snazší, než se doposud očekávalo.

Související

Mars

NASA odhalila kusy ledu v kráteru na Marsu

Americká vesmírná agentura NASA oznámila, že její přístroje na Marsu a jeho oběžné dráze zaznamenaly tvorbu jednoho z největších kráterů v historii mise na rudé planetě. V kráteru i jeho okolí jsou velké kusy ledu, jejichž přítomnost může být rozhodující pro budoucí misi člověka na Mars, uvedli vědci na dnešní tiskové konferenci.

Více souvisejících

vesmír, Mars vesmir život

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Kateřina Siniaková

Český tenis se ve Wimbledonu opět neztratil. Siniaková triumfovala v mixu

Ani letošní ročník slavného tenisového grandslamu ve Wimbledonu nebude bez českého vítěze, i když se nejedná o vítězství v singlu. Na Markétu Vondroušovou (2023) a Barboru Krejčíkovou (2024) a jejich singlové triumfy letos navázala Kateřina Siniaková svým premiérovým grandslamovým triumfem v mixu po boku Nizozemce Sema Verbeeka. Premiérovým i přesto, že Siniaková si připsala svůj již 11. triumf v All England Clubu. Všechny předešlé totiž získala v ženské čtyřhře, v ní tentokrát na londýnské trávě neuspěje.

včera

včera

Donald Trump

Trump stanovil výši cla pro zboží z EU. Platit bude od srpna

Spojené státy od srpna uvalí na zboží dovezené z Evropské unie třicetiprocentní clo. Oznámil to americký prezident Donald Trump, který v sobotu zveřejnil příslušný dopis na sociálních sítích. Clu ve stejné výši bude podléhat i zboží z Mexika. 

včera

včera

Válka v Izraeli

Příměří v Gaze se vzdaluje. Izraelci to nemyslí vážně, tvrdí Palestinci

Americký prezident Donald Trump sice na začátku července vítězoslavně oznámil uzavření příměří v Pásmu Gazy, ale slova už nedoprovázejí činy. Jednání mezi Izraelem a hnutím Hamás o klidu zbraní a propuštění rukojmích jsou na hraně kolapsu, informovala BBC s odkazem na palestinský zdroj obeznámený s aktuální situací. 

včera

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Tři dohody místo dvou stovek. Trump slíbil lidem nesplnitelné

Ačkoli americký prezident Donald Trump v dubnu oznámil ambiciózní plán uzavřít obchodní dohody se 200 zeměmi světa, dosavadní bilance jeho iniciativy zůstává skromná. Bílý dům zatím informoval pouze o třech dohodách – s Čínou, Velkou Británií a Vietnamem. Zbývající státy byly varovány, že pokud se ke spolupráci nepřipojí, budou čelit zvýšeným clům. Trump celý krok prezentoval jako „den osvobození“ a „začátek zlaté éry Ameriky“.

včera

včera

Žena v armádě, ilustrační fotografie.

Ženy do armády, zavelelo Dánsko. Brannou povinnost určuje losování

Podle nových pravidel schválených dánským parlamentem se ženy zapojí do losovacího systému spolu s osmnáctiletými muži a mohou tak být povolány k povinné vojenské službě. Ta bude trvat jedenáct měsíců. Do této chvíle se do výcviku mohly ženy přihlásit pouze jako dobrovolnice. 

včera

Elon Musk a Donald Trump

Elon Musk uspěl, kde mohl. V americké politice ale nejspíš narazí, naznačuje Ringlerová

Elon Musk zvažuje vznik nové politické strany, tzv. America Party, která by podle něj cíleně zasáhla do několika klíčových volebních obvodů a mohla ovlivňovat rozhodování v Kongresu. Podle expertky Zuzany Ringlerové z brněnské Masarykovy univerzity je ale pro nový subjekt ve většinovém systému USA extrémně obtížné uspět. Přesto by Musk mohl narušit rovnováhu mezi republikány a demokraty.

včera

včera

včera

včera

Návrat letního počasí. Teploty se opět přiblíží k třicítce

Žhavé letní počasí si v posledních dnech vzalo prázdniny a přinejmenším v sobotu to ještě bude platit. V neděli už se maximální teploty přiblíží tropické třicítce, vyplývá z aktuální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy