Kouření chrání před covidem-19? Vědci varují před mylným výkladem nové studie

Kouření způsobuje řadu nemocí, které se u nekuřáků téměř nevyskytují. Nejen, že kouření snižuje imunitu a jedinec je náchylnější k infekcím dýchacích cest, ale v tabákovém kouři bylo odhaleno přes šedesát látek s karcinogenními účinky. Riziko přenosu viru SARS-CoV-2 je vyšší, protože se kuřáci častěji dotýkají úst a tváře a Světová zdravotnická organizace (WHO) společně s dalšími orgány uvedli, že kuřáci s onemocněním COVID-19, mají vyšší riziko těžkého průběhu nemoci. Podle serveru The Conversation je ale studie, která tvrdí, že právě nikotin způsobuje nižší pravděpodobnost těžkého průběhu onemocnění COVID-19.

Výzkum ve francouzské nemocnici zkoumal míru kuřáků u 343 hospitalizovaných respondentů a 139 léčených ambulantně s porovnáním míry kouření obecně ve francouzské populaci.

Studie zjistila, že hospitalizovaných kuřáků bylo 4,4 % a ambulantně léčených 5,3 %. Vědci uvádí, že je to pouze zlomek z celkového počtu kuřáku ve francouzské populaci, kdy v roce 2018 asi 25,4 % uvedlo, že jsou pravidelnými kuřáky.

Ale podle The Conversation tento typ výzkumu nemůže prokázat, že případné kouření ochrání jedince před infekcí, ale pouze pravděpodobnou spojitost.

Francouzská studie naznačuje, že za ochranu před nemocí COVID-19 může nikotin. Vysvětlují to tak, že virus SARS-CoV-2, který se zachytí na proteinových receptorech ACE2, nemůže zanést svou RNA do buňky, která již navázala vazbu s nikotinem a tím potenciálně snižuje množství viru, které se může dostat do plic.

Adrian Bauman, Melody Dingová a Leah Shepherdová plánují svoji hypotézu otestovat s nikotinovými náplastmi, ale testování zatím čeká na schválení francouzskými zdravotnickými úřady.

Sami vědci však uvádějí, že výsledky mohou být zkreslené díky dvěma faktorům. Prvnímu z nich se říká „výběrové zkreslení“. To znamená, že je větší pravděpodobnost, že hospitalizovaní lidé nekouří, protože ve výběru byli zastoupeni lidé s chronickým onemocněním, a dokonce i zdravotnický personál.

Obě tyto skupiny všeobecně vykazují větší poměr nekuřáků. Přibližně 60 % hospitalizovaných pacientů uvedených ve studii, jsou bývalí kuřáci. Je vysoce pravděpodobné, že přestali s kouřením díky prohlášení WHO, která udává kouření jako jedno z rizik spojené s onemocněním COVID-19. Druhý faktor je „sociální“. Lidé se před lékaři stydí za své počínání a pravděpodobněji popírají, že jsou kuřáky.

Vědci v závěru studie uvedli, že je potřeba další výzkum a posouzení, protože z všeobecného hlediska kouření stále zabíjí.

Související

Více souvisejících

Kouření Vědci Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

včera

včera

včera

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy