Lidé dnes žijí déle než dřív, tvrdí studie. Má to ale jeden háček

Lidé narození začátkem 20. století žili podstatně kratší dobu, ale většinu svého života se těšili dobrému zdraví. Výzkum ukázal, že v současné době sice lidé žijí déle, ale potýkají se s nejrůznějšími chorobami, takže žít déle neznamená, že je populace zdravější.

Britská studie porovnala 135 tisíc lidí ve věku 25 až 64 let. Účastníci průzkumu byli dlouhodobě sledovaní od roku 1991 až do roku 2014. Později narození respondenti vykazovali vyšší prevalenci špatného zdraví, např, vysoký krevní tlak, než ti narození dříve. Vědci poukázali na vyšší pravděpodobnost výskytu cukrovky, hypertenze, nemocí oběhového systému a kardiovaskulárních chorob u mladších účastníků.

„Začátkem 20. století šel nárůst délky života v ruku v ruce se zdravím,“ řekl autor studie George Ploubidis. „Vypadá to, že tento trend se zastavil mezi lety 1945 až 1980,“ poznamenal Ploubidis, který dodal, že život lidí v nemoci se bude neustále zvyšovat. „Očekává se, že lidé budou žít v průměru déle, ale v nemoci,“ uvedl vědec.

Podle slov hlavního autora Stephena Jivraje studie ukazuje, že lidé narození v letech 1945 až 1980 ukazují rostoucí trend špatného zdraví, přičemž nemoci začínají v raném věku. „To má znepokojivé důsledky na zdravotnictví, které kvůli stárnoucí populaci čelí zvýšené poptávce,“ míní Jivraj.

Špatná strava a málo pohybu, to je podle Jivraje pravděpodobně důvod, proč je v populaci větší výskyt kardiovaskulárních chorob, diabetu nebo vysokého krevního tlaku. Podle CNN výzkumníci očekávali, že poměr života strávený ve zdraví zůstane stejný, ale ve skutečnosti se podíl života stráveného v nemoci neustále zvyšuje.

„To je docela pozoruhodné,“ konstatoval Jivraj, Jestli bude trend neustále růst, zvýší se tím podle něj starost nejen o zdraví obyvatel, ale především starost o financování veřejného zdraví.

Související

Více souvisejících

nemoci zdraví věda smrt Lidé

Aktuálně se děje

před 23 minutami

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

před 2 hodinami

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

před 5 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

před 18 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

Lipavský: Ruský imperialismus je největší hrozbou. Je v zájmu Evropy, aby se Ukrajina ubránila Rusku

Podle šéfa české diplomacie Jana Lipavského je ruský imperialismus největší hrozbou pro bezpečnost a je v zájmu Evropy, aby se Ukrajina bránila proti ruské agresi. Uvedl to po jednání s maďarským ministrem zahraničí Péterem Szijjártem v Budapešti. Szijjártó potvrdil postoj Maďarska, které není ochotno dodávat zbraně Ukrajině.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy