Lidé dnes žijí déle než dřív, tvrdí studie. Má to ale jeden háček

Lidé narození začátkem 20. století žili podstatně kratší dobu, ale většinu svého života se těšili dobrému zdraví. Výzkum ukázal, že v současné době sice lidé žijí déle, ale potýkají se s nejrůznějšími chorobami, takže žít déle neznamená, že je populace zdravější.

Britská studie porovnala 135 tisíc lidí ve věku 25 až 64 let. Účastníci průzkumu byli dlouhodobě sledovaní od roku 1991 až do roku 2014. Později narození respondenti vykazovali vyšší prevalenci špatného zdraví, např, vysoký krevní tlak, než ti narození dříve. Vědci poukázali na vyšší pravděpodobnost výskytu cukrovky, hypertenze, nemocí oběhového systému a kardiovaskulárních chorob u mladších účastníků.

„Začátkem 20. století šel nárůst délky života v ruku v ruce se zdravím,“ řekl autor studie George Ploubidis. „Vypadá to, že tento trend se zastavil mezi lety 1945 až 1980,“ poznamenal Ploubidis, který dodal, že život lidí v nemoci se bude neustále zvyšovat. „Očekává se, že lidé budou žít v průměru déle, ale v nemoci,“ uvedl vědec.

Podle slov hlavního autora Stephena Jivraje studie ukazuje, že lidé narození v letech 1945 až 1980 ukazují rostoucí trend špatného zdraví, přičemž nemoci začínají v raném věku. „To má znepokojivé důsledky na zdravotnictví, které kvůli stárnoucí populaci čelí zvýšené poptávce,“ míní Jivraj.

Špatná strava a málo pohybu, to je podle Jivraje pravděpodobně důvod, proč je v populaci větší výskyt kardiovaskulárních chorob, diabetu nebo vysokého krevního tlaku. Podle CNN výzkumníci očekávali, že poměr života strávený ve zdraví zůstane stejný, ale ve skutečnosti se podíl života stráveného v nemoci neustále zvyšuje.

„To je docela pozoruhodné,“ konstatoval Jivraj, Jestli bude trend neustále růst, zvýší se tím podle něj starost nejen o zdraví obyvatel, ale především starost o financování veřejného zdraví.

Související

Světová zdravotnická organizace

Dětskou obrnu jsme za 36 let nevymýtili. Teď hrozí její návrat

V roce 1988 vyhlásila Světová zdravotnická organizace (WHO) ambiciózní cíl – globální eradikaci poliomyelitidy, známé jako dětská obrna. Tento závažný a vysoce nakažlivý virus, který napadá nervový systém, může během několika hodin způsobit úplné ochrnutí. Uvedl to server The Conversation.
Bakterie, ilustrační foto

Afrikou se šíří nová záhadná nemoc. Počty mrtvých rostou, lékaři o ní nic netuší

Záhadné onemocnění, které zasáhlo Demokratickou republiku Kongo, vyvolává stále větší obavy nejen mezi místními úřady, ale i na mezinárodní úrovni. Dosud neznámá nemoc, která se projevuje chřipkovými příznaky, si v provincii Kwango na jihozápadě země vyžádala životy desítek lidí. Podle místních zpráv počet obětí dosahuje mezi 67 a 143, přičemž nejvíce postiženi jsou ženy a děti.

Více souvisejících

nemoci zdraví věda smrt Lidé

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 14 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy