Máte protilátky proti covid-19? Vědci mají špatnou zprávu

Testování protilátek proti covid-19 probíhá po celém světě. Lidé stojí dlouhé fronty, aby zjistili, jestli mají protilátky v krvi a můžou beze strachu navštěvovat své blízké, chodit znovu do práce a získat jistotu, že se infekcí nemohou znovu nakazit. Ale podle Světové zdravotnické organizace (WHO) pozitivní test na protilátky neznamená, že jsou lidé chráněni.

V současné době existuje mnoho neznámých v oblasti testování, které je k dispozici a obsah pozitivních protilátek v krvi podle hlavního lékařského korespondenta CNN Sanjaye Gupty neznamená vůbec nic. „Je jasné, že nejsme tam, kde bychom měli být. Je to brutální pravda, ale musí být řečena,“ uvedl Gupta pro CNN.

Protilátky v těle lze určit pouze z krve. V současné době jsou testy navrženy tak, aby detekovaly imunoglobulin (protilátku), který má podobu písmena „Y“ a váže se na buněčné receptory, které zvyšují interakci bílých krvinek. Když je jedinec vystaven viru nebo bakterii, obvykle trvá imunitnímu systému 14 dní, než začne produkovat imunoglobulin, který si je schopný zapamatovat vir, s nímž přišel do styku a v budoucnosti znovu zasáhnout. Na stejném principu funguje očkování, které zapadne do „ramen“ imunoglobulinu jako klíč do zámku, ten si ho zapamatuje a vysílá bílé krvinky do boje, když vir detekují.

Podle CNN nedávný výzkum pěti běžně používaných testů na protilátky zjistil, že až 15 % ukázalo falešné výsledky na klinice v Clevelandu a v Číně téměř 40 %. V USA v současné době pracují na vývoji desítek nových testů, ale jen málo je spolehlivých. „Testy protilátek nejsou tak přesné, jak je potřeba,“ řekl Gupta.

Test není schopný rozlišit, jestli byly protilátky vytvořeny na základě onemocnění covid-19 nebo jiného ze šesti typů koronaviru, z nich čtyři způsobují běžné nachlazení. Chybovost v testování může být zapříčiněna i používáním neschválených testů a Úřad pro kontrolu léčiv Spojených států (FDA) požaduje nové standardy přesnosti a doložení kvality.

Vyvstává otázka, jestli člověk, který má protilátky obsažené v krvi je skutečně imunní, pokud bude viru v budoucnosti znovu vystaven. Historicky platí, že u jiných nemocí tomu tak je, jako v případě dětské obrny nebo pravých neštovic, ale není k dispozici žádný důkaz, který by budoucí imunitu potvrdil i v případě viru SARS-CoV-2.

„V tuto chvíli nevíme, jestli vám protilátky zajistí imunitu vůči viru,“ uvedlo FDA na svých webových stránkách. Z tohoto důvodu, nemohou být testy na protilátky proti covid-19 brány jako záruka bezinfekčnosti, a proto WHO uvedla, že v současné době není dostatek důkazů o účinnosti imunity, aby mohl být poskytován „imunitní pas“.

V případě, že testy nezvýší svou přesnost a vědci nepochopí přesné chování viru, jsme stále ohroženi. „A to je přesně ten důvod, proč lidem neustále radím, aby se chovali, jako kdyby virus měli,“ podotkl Gupta.

Související

Příroda na poloostrově Kola, ilustrační fotografie.

Objevili sovětští vědci peklo? Kolský hlubinný vrt skrývá tajemství

Sovětští vědci na začátku devadesátých let vytvořili nejhlubší vrt na světě. Dosáhli hloubky přes dvanáct kilometrů, než je zastavila porucha. Zatímco se oficiální zprávy odvolávají na nedostatek financování a celkovou bezvýslednost takového výzkumu, místní obyvatelé a milovníci paranormálních jevů mají jasno – vrtání skončilo, protože vědci objevili peklo. 

Více souvisejících

věda Zdravotnictví CNN Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 50 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy