Máte protilátky proti covid-19? Vědci mají špatnou zprávu

Testování protilátek proti covid-19 probíhá po celém světě. Lidé stojí dlouhé fronty, aby zjistili, jestli mají protilátky v krvi a můžou beze strachu navštěvovat své blízké, chodit znovu do práce a získat jistotu, že se infekcí nemohou znovu nakazit. Ale podle Světové zdravotnické organizace (WHO) pozitivní test na protilátky neznamená, že jsou lidé chráněni.

V současné době existuje mnoho neznámých v oblasti testování, které je k dispozici a obsah pozitivních protilátek v krvi podle hlavního lékařského korespondenta CNN Sanjaye Gupty neznamená vůbec nic. „Je jasné, že nejsme tam, kde bychom měli být. Je to brutální pravda, ale musí být řečena,“ uvedl Gupta pro CNN.

Protilátky v těle lze určit pouze z krve. V současné době jsou testy navrženy tak, aby detekovaly imunoglobulin (protilátku), který má podobu písmena „Y“ a váže se na buněčné receptory, které zvyšují interakci bílých krvinek. Když je jedinec vystaven viru nebo bakterii, obvykle trvá imunitnímu systému 14 dní, než začne produkovat imunoglobulin, který si je schopný zapamatovat vir, s nímž přišel do styku a v budoucnosti znovu zasáhnout. Na stejném principu funguje očkování, které zapadne do „ramen“ imunoglobulinu jako klíč do zámku, ten si ho zapamatuje a vysílá bílé krvinky do boje, když vir detekují.

Podle CNN nedávný výzkum pěti běžně používaných testů na protilátky zjistil, že až 15 % ukázalo falešné výsledky na klinice v Clevelandu a v Číně téměř 40 %. V USA v současné době pracují na vývoji desítek nových testů, ale jen málo je spolehlivých. „Testy protilátek nejsou tak přesné, jak je potřeba,“ řekl Gupta.

Test není schopný rozlišit, jestli byly protilátky vytvořeny na základě onemocnění covid-19 nebo jiného ze šesti typů koronaviru, z nich čtyři způsobují běžné nachlazení. Chybovost v testování může být zapříčiněna i používáním neschválených testů a Úřad pro kontrolu léčiv Spojených států (FDA) požaduje nové standardy přesnosti a doložení kvality.

Vyvstává otázka, jestli člověk, který má protilátky obsažené v krvi je skutečně imunní, pokud bude viru v budoucnosti znovu vystaven. Historicky platí, že u jiných nemocí tomu tak je, jako v případě dětské obrny nebo pravých neštovic, ale není k dispozici žádný důkaz, který by budoucí imunitu potvrdil i v případě viru SARS-CoV-2.

„V tuto chvíli nevíme, jestli vám protilátky zajistí imunitu vůči viru,“ uvedlo FDA na svých webových stránkách. Z tohoto důvodu, nemohou být testy na protilátky proti covid-19 brány jako záruka bezinfekčnosti, a proto WHO uvedla, že v současné době není dostatek důkazů o účinnosti imunity, aby mohl být poskytován „imunitní pas“.

V případě, že testy nezvýší svou přesnost a vědci nepochopí přesné chování viru, jsme stále ohroženi. „A to je přesně ten důvod, proč lidem neustále radím, aby se chovali, jako kdyby virus měli,“ podotkl Gupta.

Související

Příroda na poloostrově Kola, ilustrační fotografie.

Objevili sovětští vědci peklo? Kolský hlubinný vrt skrývá tajemství

Sovětští vědci na začátku devadesátých let vytvořili nejhlubší vrt na světě. Dosáhli hloubky přes dvanáct kilometrů, než je zastavila porucha. Zatímco se oficiální zprávy odvolávají na nedostatek financování a celkovou bezvýslednost takového výzkumu, místní obyvatelé a milovníci paranormálních jevů mají jasno – vrtání skončilo, protože vědci objevili peklo. 

Více souvisejících

věda Zdravotnictví CNN Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 40 minutami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy