Mladiství často trpí zpožděnou fází spánku a bdění, zjistili čeští lékaři

Nejčastější poruchou spánku u mladistvých je zpožděná fáze spánku a bdění - pozdě usínají i procitnou. Výzkum několika desítek lidí nad 50 let na Neurologické klinice Všeobecné fakultní nemocnice (VFN), také prokázal, že i ti, kteří se cítili zdraví, trpěli spánkovými poruchami. O poznatcích v tiskové zprávě k příležitosti dnešního Světového dne spánku informovala 1. Lékařská fakulta Univerzity Karlovy (1. LF UK).

Počty případů zpožděné fáze spánku a bdění u teenagerů zvyšuje hlavně večerní používání smartphonů a počítačů. Jejich obrazovky vyzařují modré světlo, které potlačuje vyplavování spánkového hormonu melatoninu. "Ročně máme asi 30 pacientů. Někdy je přivedou rodiče, jindy pošle pediatr. Jejich zájem je často polovičatý, chtěli by dobrou denní bdělost, ale nechtějí se vzdát zvyků, které poruchu utužují, " řekl ČTK Karel Šonka z Centra pro poruchy spánku a bdění Neurologické kliniky 1. LF UK a VFN. Doporučenou léčbu tak podle kliniky dodržuje jen 20 procent pacientů.

Další znepokojivé výsledky přinesl výzkum dospělých, kterému se podle Šonky lékaři na klinice věnovali tři roky. "Dělali jsme výzkum zaměřený na poruchu chování spánku u starších lidí. Potřebovali jsme kontrolní skupinu těch, kteří dle tvrzení poruchami spánku netrpěli. Nakonec jsme měli skupinu 'zdravých' lidí, u kterých se ukázalo, že úplně zdraví nejsou," řekl ČTK lékař.

Výzkumníci totiž zjistili, že polovina z padesátičlenné kontrolní skupiny splňuje kritéria pro středně těžkou či těžkou spánkovou apnoi. Při této diagnóze spáč krátce přestává dýchat, následuje mikroprobuzení, pak se dech obnoví. Ráno se však lidé cítí unavení, ačkoliv "spali" celou noc. Třetina sledovaných také ve spánku opakovaně pohybovala končetinami, u jednoho dokonce lékaři zaznamenali právě projevy poruchy chování v REM fázi spánku. Ta je podle odborníků typická pro období před propuknutím neurologických poruch. Vědci také zjistili, že s rostoucím věkem se kvalita spánku zhoršovala a odpočinku nesvědčilo kouření a alkohol. "Přiměřeně dobře" nakonec spalo pouhých 14 procent lidí z kontrolní skupiny.

Šonka uvedl, že spánková apnoe byla v Česku diagnostikována tisícům pacientů. Podrobnější data o tom, kolik lidí v Česku skutečně trápí apnoe i další potíže se spánkem však chybí.

Odborníci na "spánkovou medicínu" zkoumají také nedostatečnou denní bdělost. Tou trpí jednak lidé, kteří v noci málo spí, zároveň však může souviset i s narkolepsií, tedy stavem, kdy nemocný samovolně upadá do spánku, nebo ho sužuje velká ospalost. Pojí se i s idiopatickou hypersomnií, tedy nadměrnou potřebou denního spánku. Tyto nemoci nejsou příliš časté, právě proto se je však někdy podaří diagnostikovat až zadlouho.

Kvalitní spánek podle odborníků naopak posiluje paměť, snižuje riziko Alzheimerovy choroby, obezity, metabolických poruch, ale i infarktu a cévních mozkových příhod. Na tato fakta má upozornit i Světový den spánku, který se koná od roku 2008. Připadá na pátek před březnovou rovnodenností.

Související

Krok za krokem k dokonalému spánku: Jak vybrat matraci přesně na míru?

Krok za krokem k dokonalému spánku: Jak vybrat matraci přesně na míru?

Pro dobrou náladu je kvalitní spánek naprostou nezbytností. Dostatek odpočinku je důležitý pro zdraví. Mnoho lidí má přitom se spánkem problémy. Ty mohou být způsobeny různými faktory, jedním z těch nejdůležitějších je nevhodná matrace. Proto je důležité si postel pečlivě vybírat, abyste se v noci nepřevalovali.

Více souvisejících

spánek zdraví lékaři Všeobecná fakultní nemocnice Praha

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 5 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

před 6 hodinami

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: @ripster8)

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?

Mezikontinentální balistické rakety (anglicky Intercontinental Ballistic Missiles, zkráceně ICBM) představují jednu z nejničivějších zbraní moderní doby. Jedná se o rakety dlouhého doletu, které jsou schopné překonat tisíce kilometrů a zasáhnout cíle s vysokou přesností. Díky své schopnosti nést jaderné hlavice patří mezi klíčové prvky strategické obrany a odstrašování.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy