Mladiství často trpí zpožděnou fází spánku a bdění, zjistili čeští lékaři

Nejčastější poruchou spánku u mladistvých je zpožděná fáze spánku a bdění - pozdě usínají i procitnou. Výzkum několika desítek lidí nad 50 let na Neurologické klinice Všeobecné fakultní nemocnice (VFN), také prokázal, že i ti, kteří se cítili zdraví, trpěli spánkovými poruchami. O poznatcích v tiskové zprávě k příležitosti dnešního Světového dne spánku informovala 1. Lékařská fakulta Univerzity Karlovy (1. LF UK).

Počty případů zpožděné fáze spánku a bdění u teenagerů zvyšuje hlavně večerní používání smartphonů a počítačů. Jejich obrazovky vyzařují modré světlo, které potlačuje vyplavování spánkového hormonu melatoninu. "Ročně máme asi 30 pacientů. Někdy je přivedou rodiče, jindy pošle pediatr. Jejich zájem je často polovičatý, chtěli by dobrou denní bdělost, ale nechtějí se vzdát zvyků, které poruchu utužují, " řekl ČTK Karel Šonka z Centra pro poruchy spánku a bdění Neurologické kliniky 1. LF UK a VFN. Doporučenou léčbu tak podle kliniky dodržuje jen 20 procent pacientů.

Další znepokojivé výsledky přinesl výzkum dospělých, kterému se podle Šonky lékaři na klinice věnovali tři roky. "Dělali jsme výzkum zaměřený na poruchu chování spánku u starších lidí. Potřebovali jsme kontrolní skupinu těch, kteří dle tvrzení poruchami spánku netrpěli. Nakonec jsme měli skupinu 'zdravých' lidí, u kterých se ukázalo, že úplně zdraví nejsou," řekl ČTK lékař.

Výzkumníci totiž zjistili, že polovina z padesátičlenné kontrolní skupiny splňuje kritéria pro středně těžkou či těžkou spánkovou apnoi. Při této diagnóze spáč krátce přestává dýchat, následuje mikroprobuzení, pak se dech obnoví. Ráno se však lidé cítí unavení, ačkoliv "spali" celou noc. Třetina sledovaných také ve spánku opakovaně pohybovala končetinami, u jednoho dokonce lékaři zaznamenali právě projevy poruchy chování v REM fázi spánku. Ta je podle odborníků typická pro období před propuknutím neurologických poruch. Vědci také zjistili, že s rostoucím věkem se kvalita spánku zhoršovala a odpočinku nesvědčilo kouření a alkohol. "Přiměřeně dobře" nakonec spalo pouhých 14 procent lidí z kontrolní skupiny.

Šonka uvedl, že spánková apnoe byla v Česku diagnostikována tisícům pacientů. Podrobnější data o tom, kolik lidí v Česku skutečně trápí apnoe i další potíže se spánkem však chybí.

Odborníci na "spánkovou medicínu" zkoumají také nedostatečnou denní bdělost. Tou trpí jednak lidé, kteří v noci málo spí, zároveň však může souviset i s narkolepsií, tedy stavem, kdy nemocný samovolně upadá do spánku, nebo ho sužuje velká ospalost. Pojí se i s idiopatickou hypersomnií, tedy nadměrnou potřebou denního spánku. Tyto nemoci nejsou příliš časté, právě proto se je však někdy podaří diagnostikovat až zadlouho.

Kvalitní spánek podle odborníků naopak posiluje paměť, snižuje riziko Alzheimerovy choroby, obezity, metabolických poruch, ale i infarktu a cévních mozkových příhod. Na tato fakta má upozornit i Světový den spánku, který se koná od roku 2008. Připadá na pátek před březnovou rovnodenností.

Související

Ilustrační fotografie.

Lidé zřejmě v zimě potřebují více spánku, vyplývá ze studie

Nelichotivé poznámky na adresu lidí, kteří v zimě mají problém vylézt z postele, podle vědců možná nejsou na místě. Nový výzkum naznačuje, že ačkoli lidé v chladných měsících nehibernují, možná potřebují více spánku a měli by své návyky uzpůsobit tomuto ročnímu období, napsal list The Guardian.

Více souvisejících

spánek zdraví lékaři Všeobecná fakultní nemocnice Praha

Aktuálně se děje

před 10 minutami

Aktualizováno před 19 minutami

Aktualizováno před 32 minutami

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Přístup ke covidu se změní. Lékaři budou místo izolace moci doporučovat roušky

Až při onemocnění covidem-19 nebude povinná izolace, budou moci lékaři místo ní podle ministerstva zdravotnictví zvážit i použití ochrany dýchacích cest. Vyplývá to z chystané úpravy vyhlášky o systému epidemiologické bdělosti pro onemocnění covidem-19, kterou ministerstvo plánuje zrušit povinné izolace. Změna by měla nastat zřejmě v polovině dubna. Izolace ruší i další země EU, například Slovensko od 20. března. V Česku je domácí izolace povinná na sedm dní po pozitivním test

před 47 minutami

Tornádo

Mississippi se prohnalo tornádo a bouře, nejméně 14 lidí zemřelo

Nejméně 14 lidí zahynulo v jižním americkém státě Mississippi, kterým se v noci na dnešek prohnalo ničivé tornádo spolu se silnými bouřemi. Uvedla to stanice ABC s odvoláním na místní a federální úřady, podle nichž jsou škody hlášeny z pásu území o délce až 160 kilometrů.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Stíhací letoun F-15 Eagle, ilustrační fotografie

Počet obětí amerických náletů na proíránské bojovníky v Sýrii stoupl na 19

Na 19 stoupl počet obětí pátečního odvetného náletu Spojených států proti skupinám napojeným na Írán v Sýrii. Ty Američané viní z útoku dronem, při němž ve čtvrtek jeden člověk zemřel a šest bylo zraněno. O aktuální bilanci informovala agentura Reuters s odkazem na dnešní prohlášení Syrské organizace pro lidská práva (SOHR). Podle televize Al-Džazíra proíránské skupiny v Sýrii varovaly Američany, že mají dostatek sil na to, aby na další případné nálety USA na své pozice mohly reagovat.

před 1 hodinou

sněžka

Sněžku zasáhl vítr o síle orkánu, lanovka je zastavena

Sněžku dnes ráno zasáhl vítr o síle orkánu. Podle dat z měřicí stanice Poštovny Anežka na vrcholu Sněžky rychlost větru po 07:00 v nárazu dosáhla téměř 124 kilometrů v hodině. Kvůli silnému větru se dnes nerozjel horní úsek lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku. Lanovka na Sněžku může jezdit do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině, uvedli lanovkáři na webu. Provoz ostatních lanovek v Krkonoších vítr neomezil.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová: Nedostatek léků na českém trhu by mohly pomoci vyřešit dodávky z Jižní Koreje

Nedostatek některých léků na českém trhu by mohly pomoci vyřešit dodávky z Jižní Koreje. ČTK to dnes ze Soulu před svým odletem na Tchaj-wan telefonicky řekla předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová, která o věci hovořila s jihokorejským premiérem Han Duk-soem. O podle ní "klíčové záležitosti" s korejskými partnery vyjednával také náměstek ministerstva zdravotnictví Jakub Dvořáček. Pekarová upozornila, že před vstupem jihokorejských léčiv na český trh je nutné ještě například posouzení Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL).

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Policie Rusko, ilustrační foto

Jak obrázek nakreslený dívkou z Ruska vedl k policejnímu vyšetřování

Na zdi v centru města Jefremov na jihozápadě Ruska jsou obrovské fotografie maskovaných ruských vojáků a písmen Z a V symbolizujících takzvanou speciální vojenskou operaci na Ukrajině. Toto je oficiální, patriotický obraz invaze do sousední země. Ale v tomto městě 200 kilometrů jižně od Moskvy se dá najít i jiný a velmi odlišný obraz války, píše britská BBC na svých internetových stránkách.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Gordon Moore

Zemřel spoluzakladatel Intelu Gordon Moore, bylo mu 94 let

Ve věku 94 let zemřel v pátek Gordon Moore, spoluzakladatel společnosti Intel a průkopník polovodičového průmyslu, jehož Mooreův zákon předpověděl neustálý nárůst výpočetního výkonu obvodů v elektronice na celá desetiletí. Oznámila to firma Intel a Mooreova rodinná dobročinná nadace.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Změna času

V neděli začne platit letní čas, noc se o hodinu zkrátí

V neděli začne v Česku platit letní čas, takže se noc na neděli o hodinu zkrátí. V 02:00 se hodiny posunou na 03:00. Letní čas pak potrvá do 29. října. Podle některých odborníků má střídání času negativní vliv na zdraví a psychiku lidí a neplní již svůj původní účel, tedy úsporu energií.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

včera

Biden a Trudeau se zavázali společně postavit autoritářským režimům

Americký prezident Joe Biden a kanadský premiér Justin Trudeau se zavázali společně postavit proti autoritářským režimům. Částečně i tím, že sníží svou závislost na jiných zemích, pokud jde o kritické minerály a polovodiče. Vyplynulo to z dnešní návštěvy Bidena v Kanadě, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: ČTK

Další zprávy