Varianty koronaviru by mohly být méně nebezpečné pro očkované a pro lidi, kteří se z infekce zotavili, než se původně myslelo. Vyplývá to z poznatků vědců, kteří zjistili, že lidské tělo vyvíjí na některé z nejvíce znepokojivých variant koronaviru silnou odezvu buněčné imunity. Napsal o tom list Financial Times.
Americká studie provedená vědci z Kalifornské univerzity a Institutu imunologie v kalifornském La Jolla, zjistila, že reakce T-lymfocytů (T-buněk) u pacientů, kteří byli očkováni nebo prodělali koronavirovou infekci, byla stejně silná, když čelili novým variantám koronaviru - včetně těch, které byly poprvé odhaleny v Anglii, Brazílii, Jihoafrické republice a Kalifornii.
Předpokládá se, že T-buňky, které si "pamatují" prodělané infekce a zabíjejí patogeny, pokud se znovu objeví, mají velký vliv na to, jak dlouho lidé zůstávají odolní vůči infekcím a chorobám. Existuje několik podtypů, včetně zabijáckých T-buněk, pomocných T-buněk a paměťových T-buněk. B-lymfocyty (B-buňky) jsou dalším základním typem bílých krvinek a produkují protilátky.
Nové poznatky tak mohou zmírnit obavy z toho, že některé nové varianty koronaviru přechytračí existující vakcíny, uvedl list Financial Times.
"Tato data přinášejí pozitivní zprávy vzhledem k opodstatněnému znepokojení nad dopadem variant SARS-CoV-2 na snahy dostat současnou pandemii pod kontrolu a eliminovat ji," uvedli vědci. "Ačkoliv se nepředpokládá, že by cirkulující paměťové T-buňky byly účinné při prevenci infekce SARS-CoV-2, je pravděpodobné, že mohou snížit závažnost průběhu covidu-19," doplnili.
Studie, která dosud nebyla podrobena recenznímu řízení, zjistila, že nové varianty koronaviru mají "zanedbatelný dopad" na reakci pomocných a zabijáckých T-buněk ve srovnání s původním kmenem odhaleným v čínském Wu-chanu. Odezvu na varianty koronaviru vědci zkoumali v krevním séru lidí, kteří infekci prodělali, a lidí, kteří byli očkováni vakcínami Moderna nebo Pfizer/BioNTech.
Nová studie však přichází v době, kdy se objevila znepokojující data z Brazílie. Tento týden se v zemi zjistilo, že mutace, která je označována jako P.1 a která se dosud rozšířila do více než 25 zemí světa, vyvolává méně účinnou protilátkovou reakci u očkovaných a uzdravených než dřívější varianty koronaviru. Studie byla zveřejněna v úterý. Vědci v ní testovali variantu P.1 na krevní plazmě 20 lidí, kteří prodělali covid-19 a osmi lidí, kteří byli očkováni vakcínou Coronavac od čínského výrobce Sinovac.
Tým vědců z univerzity v Sao Paulu a univerzity v Campinasu zjistil, že varianta P.1, která byla odhalena koncem loňského roku, generuje šestkrát méně protilátek ve srovnání s variantou, která kolovala dříve. Vědci uvedli, že vakcína proti chřipce se přitom běžně vylepšuje, pokud se zjistí, že nový kmen vyvolává čtyřikrát méně protilátek.
Tato studie, která rovněž zatím nebyla podrobena oponentuře, zjistila, že pro protilátky bylo obtížné se navázat na takzvaný spike protein varianty P.1, který virus využívá pro odemknutí napadené buňky. Genetická sekvence této varianty se přitom od té původní odhalené ve Wu-chanu liší 17 mutacemi, včetně tří, jichž se týkají změny na spike proteinu.
Jeffrey Barrett z britského výzkumného Wellcomova Sangerova institutu uvedl, že studie vyvolává určité znepokojení ohledně toho, zda budou vakcíny méně účinné proti variantě P.1. Zdůraznil také, že by se nemělo zapomínat na funkci T-buněk.
Varianta P.1 byla odhalena v brazilském městě Manaus a je spojována z masivním nárůstem v počtu nemocných, kteří zahltili tamní nemocnice. Varianta začala ve městě rychle převažovat a dosud se rozšířila do nejméně 17 z 26 brazilských států.
Zjistilo se, že brazilská varianta je, podobně jako varianty odhalené v Británii a Jihoafrické republice, nakažlivější než kmeny, které se šířily začátkem loňského roku.
Související

CIA: Covid zřejmě skutečně unikl z čínské laboratoře

Před pěti lety se poprvé objevil covid. Čína jeho původ dodnes tají
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , věda , Financial Times
Aktuálně se děje
před 35 minutami

V Itálii se zřítila lanovka s lidmi, několik mrtvých
před 1 hodinou

Západ uděláme opět velkým, prohlásila Meloniová v Bílém domě. Zabíjení musí přestat, vzkázal Trump Rusku
před 2 hodinami

Buď my, nebo Čína. Trump chystá plán, jak odstřihnout Čínu ze světového trhu
před 4 hodinami

Auto na Nymbursku smetlo lidi stojící u odstaveného vozu, nejméně dva mrtví
před 4 hodinami

Mariupol pod ruskou okupací: Vyvlastňování majetku, nátlak a ztráta identity
před 4 hodinami

Prodlužujete válku, vzkázal Kreml Evropě. Musíme tlačit na vrahy, reaguje Zelenskyj
před 5 hodinami

Zemřel Jaromír Štětina, bývalý europoslanec a zakladatel Člověka v tísni
před 5 hodinami

Macron přivítal Rubia a Witkoffa v Élysée, Meloniová míří za Trumpem do Bílého domu
před 6 hodinami

Už se neptáme zda, ale kdy. Jak nový objev změní chápání existence mimozemského života?
před 6 hodinami

Našlo lidstvo mimozemský život? Teplý oceán na exoplanetě podle vědců zřejmě překypuje životem
před 7 hodinami

Trumpovo zmrazení pomoci paralyzuje Blízký východ. Stabilita se hroutí, spojenci se na USA už nemohou spolehnout
před 7 hodinami

Slovensko jde ve stopách Ruska. Schválilo kontroverzní zákon o neziskových organizacích
před 8 hodinami

Vladimir Putin vychválil Elona Muska. Přirovnal ho k sovětské legendě
před 9 hodinami

YLE: Dosud nezveřejněné děsivé záběry z atentátu na Roberta Fica
před 9 hodinami

Tragická nehoda v Praze. Tramvaj srazila chlapce, oživit se ho nepodařilo
před 10 hodinami

Trump na poslední chvíli zablokoval izraelský útok na Írán, zjistil prestižní deník
před 10 hodinami

Američané budou v Paříži jednat s Evropany o ukončení války. Na Rubia čeká Macron
před 13 hodinami

Další bezohledný ruský útok. Dron v Dnipru zabil několik civilistů, mezi oběťmi i dítě
před 14 hodinami

Počasí o velikonočních prázdninách: Letní teploty vystřídá déšť
včera
Česko zažilo tragický den: Na silnicích vyhaslo sedm lidských životů
Středa 16. dubna se zařadila mezi nejtragičtější dny letošního roku na českých silnicích. Policie informovala o sedmi obětech dopravních nehod během jediného dne. Podobně vysoký počet mrtvých zaznamenaly úřady naposledy loni 19. listopadu.
Zdroj: Libor Novák