Varianty koronaviru by mohly být méně nebezpečné pro očkované a pro lidi, kteří se z infekce zotavili, než se původně myslelo. Vyplývá to z poznatků vědců, kteří zjistili, že lidské tělo vyvíjí na některé z nejvíce znepokojivých variant koronaviru silnou odezvu buněčné imunity. Napsal o tom list Financial Times.
Americká studie provedená vědci z Kalifornské univerzity a Institutu imunologie v kalifornském La Jolla, zjistila, že reakce T-lymfocytů (T-buněk) u pacientů, kteří byli očkováni nebo prodělali koronavirovou infekci, byla stejně silná, když čelili novým variantám koronaviru - včetně těch, které byly poprvé odhaleny v Anglii, Brazílii, Jihoafrické republice a Kalifornii.
Předpokládá se, že T-buňky, které si "pamatují" prodělané infekce a zabíjejí patogeny, pokud se znovu objeví, mají velký vliv na to, jak dlouho lidé zůstávají odolní vůči infekcím a chorobám. Existuje několik podtypů, včetně zabijáckých T-buněk, pomocných T-buněk a paměťových T-buněk. B-lymfocyty (B-buňky) jsou dalším základním typem bílých krvinek a produkují protilátky.
Nové poznatky tak mohou zmírnit obavy z toho, že některé nové varianty koronaviru přechytračí existující vakcíny, uvedl list Financial Times.
"Tato data přinášejí pozitivní zprávy vzhledem k opodstatněnému znepokojení nad dopadem variant SARS-CoV-2 na snahy dostat současnou pandemii pod kontrolu a eliminovat ji," uvedli vědci. "Ačkoliv se nepředpokládá, že by cirkulující paměťové T-buňky byly účinné při prevenci infekce SARS-CoV-2, je pravděpodobné, že mohou snížit závažnost průběhu covidu-19," doplnili.
Studie, která dosud nebyla podrobena recenznímu řízení, zjistila, že nové varianty koronaviru mají "zanedbatelný dopad" na reakci pomocných a zabijáckých T-buněk ve srovnání s původním kmenem odhaleným v čínském Wu-chanu. Odezvu na varianty koronaviru vědci zkoumali v krevním séru lidí, kteří infekci prodělali, a lidí, kteří byli očkováni vakcínami Moderna nebo Pfizer/BioNTech.
Nová studie však přichází v době, kdy se objevila znepokojující data z Brazílie. Tento týden se v zemi zjistilo, že mutace, která je označována jako P.1 a která se dosud rozšířila do více než 25 zemí světa, vyvolává méně účinnou protilátkovou reakci u očkovaných a uzdravených než dřívější varianty koronaviru. Studie byla zveřejněna v úterý. Vědci v ní testovali variantu P.1 na krevní plazmě 20 lidí, kteří prodělali covid-19 a osmi lidí, kteří byli očkováni vakcínou Coronavac od čínského výrobce Sinovac.
Tým vědců z univerzity v Sao Paulu a univerzity v Campinasu zjistil, že varianta P.1, která byla odhalena koncem loňského roku, generuje šestkrát méně protilátek ve srovnání s variantou, která kolovala dříve. Vědci uvedli, že vakcína proti chřipce se přitom běžně vylepšuje, pokud se zjistí, že nový kmen vyvolává čtyřikrát méně protilátek.
Tato studie, která rovněž zatím nebyla podrobena oponentuře, zjistila, že pro protilátky bylo obtížné se navázat na takzvaný spike protein varianty P.1, který virus využívá pro odemknutí napadené buňky. Genetická sekvence této varianty se přitom od té původní odhalené ve Wu-chanu liší 17 mutacemi, včetně tří, jichž se týkají změny na spike proteinu.
Jeffrey Barrett z britského výzkumného Wellcomova Sangerova institutu uvedl, že studie vyvolává určité znepokojení ohledně toho, zda budou vakcíny méně účinné proti variantě P.1. Zdůraznil také, že by se nemělo zapomínat na funkci T-buněk.
Varianta P.1 byla odhalena v brazilském městě Manaus a je spojována z masivním nárůstem v počtu nemocných, kteří zahltili tamní nemocnice. Varianta začala ve městě rychle převažovat a dosud se rozšířila do nejméně 17 z 26 brazilských států.
Zjistilo se, že brazilská varianta je, podobně jako varianty odhalené v Británii a Jihoafrické republice, nakažlivější než kmeny, které se šířily začátkem loňského roku.
Související
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , věda , Financial Times
Aktuálně se děje
před 23 minutami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 1 hodinou
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 1 hodinou
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 2 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 2 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 3 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 3 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 3 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 3 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 3 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 4 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 4 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 4 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 5 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 6 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 6 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 6 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 7 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 7 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 8 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.
Zdroj: Libor Novák