Varianty koronaviru by mohly být méně nebezpečné pro očkované a pro lidi, kteří se z infekce zotavili, než se původně myslelo. Vyplývá to z poznatků vědců, kteří zjistili, že lidské tělo vyvíjí na některé z nejvíce znepokojivých variant koronaviru silnou odezvu buněčné imunity. Napsal o tom list Financial Times.
Americká studie provedená vědci z Kalifornské univerzity a Institutu imunologie v kalifornském La Jolla, zjistila, že reakce T-lymfocytů (T-buněk) u pacientů, kteří byli očkováni nebo prodělali koronavirovou infekci, byla stejně silná, když čelili novým variantám koronaviru - včetně těch, které byly poprvé odhaleny v Anglii, Brazílii, Jihoafrické republice a Kalifornii.
Předpokládá se, že T-buňky, které si "pamatují" prodělané infekce a zabíjejí patogeny, pokud se znovu objeví, mají velký vliv na to, jak dlouho lidé zůstávají odolní vůči infekcím a chorobám. Existuje několik podtypů, včetně zabijáckých T-buněk, pomocných T-buněk a paměťových T-buněk. B-lymfocyty (B-buňky) jsou dalším základním typem bílých krvinek a produkují protilátky.
Nové poznatky tak mohou zmírnit obavy z toho, že některé nové varianty koronaviru přechytračí existující vakcíny, uvedl list Financial Times.
"Tato data přinášejí pozitivní zprávy vzhledem k opodstatněnému znepokojení nad dopadem variant SARS-CoV-2 na snahy dostat současnou pandemii pod kontrolu a eliminovat ji," uvedli vědci. "Ačkoliv se nepředpokládá, že by cirkulující paměťové T-buňky byly účinné při prevenci infekce SARS-CoV-2, je pravděpodobné, že mohou snížit závažnost průběhu covidu-19," doplnili.
Studie, která dosud nebyla podrobena recenznímu řízení, zjistila, že nové varianty koronaviru mají "zanedbatelný dopad" na reakci pomocných a zabijáckých T-buněk ve srovnání s původním kmenem odhaleným v čínském Wu-chanu. Odezvu na varianty koronaviru vědci zkoumali v krevním séru lidí, kteří infekci prodělali, a lidí, kteří byli očkováni vakcínami Moderna nebo Pfizer/BioNTech.
Nová studie však přichází v době, kdy se objevila znepokojující data z Brazílie. Tento týden se v zemi zjistilo, že mutace, která je označována jako P.1 a která se dosud rozšířila do více než 25 zemí světa, vyvolává méně účinnou protilátkovou reakci u očkovaných a uzdravených než dřívější varianty koronaviru. Studie byla zveřejněna v úterý. Vědci v ní testovali variantu P.1 na krevní plazmě 20 lidí, kteří prodělali covid-19 a osmi lidí, kteří byli očkováni vakcínou Coronavac od čínského výrobce Sinovac.
Tým vědců z univerzity v Sao Paulu a univerzity v Campinasu zjistil, že varianta P.1, která byla odhalena koncem loňského roku, generuje šestkrát méně protilátek ve srovnání s variantou, která kolovala dříve. Vědci uvedli, že vakcína proti chřipce se přitom běžně vylepšuje, pokud se zjistí, že nový kmen vyvolává čtyřikrát méně protilátek.
Tato studie, která rovněž zatím nebyla podrobena oponentuře, zjistila, že pro protilátky bylo obtížné se navázat na takzvaný spike protein varianty P.1, který virus využívá pro odemknutí napadené buňky. Genetická sekvence této varianty se přitom od té původní odhalené ve Wu-chanu liší 17 mutacemi, včetně tří, jichž se týkají změny na spike proteinu.
Jeffrey Barrett z britského výzkumného Wellcomova Sangerova institutu uvedl, že studie vyvolává určité znepokojení ohledně toho, zda budou vakcíny méně účinné proti variantě P.1. Zdůraznil také, že by se nemělo zapomínat na funkci T-buněk.
Varianta P.1 byla odhalena v brazilském městě Manaus a je spojována z masivním nárůstem v počtu nemocných, kteří zahltili tamní nemocnice. Varianta začala ve městě rychle převažovat a dosud se rozšířila do nejméně 17 z 26 brazilských států.
Zjistilo se, že brazilská varianta je, podobně jako varianty odhalené v Británii a Jihoafrické republice, nakažlivější než kmeny, které se šířily začátkem loňského roku.
Související
Audit odhalil, proč pandemie covidu napáchala v Evropě tolik škod
Zuckerberg: Biden mi nařídil, ať Facebook cenzuruje covid, včetně humoru
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , věda , Financial Times
Aktuálně se děje
před 11 minutami
OBRAZEM: I hvězdy se loučí s Heřmánkem. Rozloučit se přišli Kostka či Satoranský
před 44 minutami
Led mohl být příčinou smrti 62 lidí na palubě letadla v Brazílii
před 1 hodinou
Z Václavského náměstí je staveniště. Tramvaje nepojedou ještě několik týdnů
před 2 hodinami
S Karlem Heřmánkem se lidé loučí v Divadle Bez zábradlí. Přijít mohou až do 17 hodin
před 2 hodinami
Muž, který obtěžoval nezletilé, byl v OC Chodov několik hodin. Policie ho zatím nezadržela
před 3 hodinami
Počasí jako na houpačce. Přijde šok, teploty klesnou o desítky stupňů
před 3 hodinami
Legenda, co pluje vesmírem už 47 let. Vědci se na Voyager 1 mohou stále spolehnout
před 4 hodinami
Údery západními zbraněmi v hloubi Ruska válku nerozhodnou, tvrdí Austin
před 4 hodinami
Problémy lodi Starliner jsou u konce. Její posádka si ještě oddechnout nemůže
před 6 hodinami
Víkendové počasí jako labutí píseň tropických veder. Čekají se další třicítky
před 6 hodinami
Vypukl požár v Nízkých Tatrách. Hoří les v Ludrovské dolině
Aktualizováno včera
Ukrajinská armáda čelí výzvám na ruském území. Kyjev se vojáků v těžké situaci zastává
včera
Počasí se po víkendu dramaticky změní. Meteorologové prozradili důvod
včera
RECENZE: Ze řetězu utržený Beetlejuice Beetlejuice navrací slávu divnosti
včera
Muž se pokusil odvést dívku z pražského obchodního centra. Hledá ho policie
včera
O vraždu v Hostinném zřejmě nešlo. Policie ale ještě čeká na výsledky pitvy
včera
Útok v Domažlicích vzbudil otázky. Děti nemusejí vztek zvládat, zní z Linky bezpečí
včera
Bulovka odškodní ženu poškozenou při tragické záměně pacientek
včera
Rakušan připustil, že výhrůžky školám přicházejí ze zahraničí
včera
Přestaňte podporovat nezákonnou válku Ruska, vyzval šéf NATO Čínu
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v pátek vyzval Čínu, aby přestala podporovat Rusko ve válce na Ukrajině.
Zdroj: Libor Novák