Může UV záření zabít koronavirus? Internetem se šíří nový mýtus

Na internetu nejen v Česku se hojně diskutuje o možnostech, jak koronavirus zabíjet rychleji. Sociální sítě jsou plné návodů a rad, mezi nimiž převládá možnost dezinfekce UV zářením. Může koronavirus opravdu zabít? Odpověď je podstatně složitější, než se zdá.

Dan Arnold pracuje pro společnost UV Light Technology, společnost poskytující dezinfekční zařízení nemocnicím, farmaceutickým společnostem a výrobcům potravin ve Velké Británii. Od doby, co svět zasáhla pandemie koronaviru, se na něj valí velmi neobvyklé požadavky. 

"Byli jsme požádáni soukromou osobu o naše vybavení s dotazem, jestli by mohlo být jedno z našich UV světel umístěno do dveří supermarketu. Lidé pod ním mohou stát několik sekund předtím, než vejdou dovnitř," popsal serveru BBC.

Mezi "zdravotnickými“"radami, které se v současnosti hemží po internetu, se velmi populární stala myšlenka, že lze dezinfikovat pokožku, oblečení nebo jiné předměty UV zářením. V Thajsku jistá vysoká škola údajně dokonce vybudovala UV tunel, kterým mohou studenti projít a dezinfikovat se.

Je to ale dobrý nápad, dezinfikovat se ultrafialovým zářením? Říká se přece, že sluneční svit koronaviry zabíjí právě UV zářením. Ve zkratce - je to naprostý nesmysl.

Sluneční světlo obsahuje tři typy UV záření. Prvním je UVA, které tvoří velkou většinu ultrafialového záření dopadajícího na zemský povrch. Je schopno proniknout hluboko do kůže a je považováno za velmi důležitý  faktor zodpovědný za změny na kůži, od vrásek po stárnutí.

Dále světlo obsahuje UVB záření, které může poškodit DNA kůže, což vede ke spálení nebo rakovině kůže. Nedávno navíc vědci zjistili, že to dokáže i UVA záření. Oba tyto typy záření jsou vědci každopádně zmapovány a máme proti nim účinnou ochranu v podobě opalovacích krémů.

Ze Slunce ale dopadá na Zemi i třetí typ. UVC záření. Jde o část spektra s velmi krátkou vlnovou délkou, která je schopna devastovat genetický materiál. Ať už lidí nebo virových částic. Většina z nás se s tímto zářením ale pravděpodobně nikdy nesetká. UVC záření je filtrováno ozonem v atmosféře a samo se podílí na jeho vzniku. Na zemský povrch nedopadá.

V roce 1878 vědci zjistili, že by mohli využít UVC záření k usmrcení mikroorganismů. Uměle vytvořené ultrafialové světlo se stalo základní metodou sterilizace, která je používána každý den v nemocnicích, letadlech, kancelářích i továrnách. Její využití je také zásadní pro dezinfekci pitné vody, zejména vezmeme-li v potaz, že někteří parazité jsou rezistentní vůči chemickým dezinfekčním prostředkům, jako je chlor.

Přestože nebyl proveden žádný výzkum zaměřený na to, jak UVC ovlivňuje koronavirus SARS-CoV-2, studie prokázaly, že ultrafialové záření tohoto typu lze použít proti jiným koronavirům, jako je ten způsobující nemoc SARS. Záření deformuje strukturu jejich genetického materiálu a zabraňuje virovým částicím vytvářet si více kopií.

Koncentrovaná forma UVC záření nyní stojí v první linii boje proti nemoci COVID-19. V Číně každou noc osvětlují celé autobusy, roboti vyzařující UVC čistí podlahy v nemocnicích, a banky používají světlo k dezinfekci peněz. Současně dodavatelé UV zařízení hlásí rekordní prodeje. A to s sebou nese opravdu velké riziko.

Jelikož USA a UVB paprsky nemají na koronaviry moc velký vliv, je potřeba nasadit tvrdší kalibr, než jaký nám na zemském povrchu poskytuje Slunce. Takový kalibr, na který nikdo z nás není ani trochu zvyklý. Zatímco slunečnímu UVB záření může trvat hodiny, než nás opálí nebo spálí, UVC to dokáže v řádu sekund.

Pokud nemáte zakryté oči...víte, jaký je to pocit, když se podíváte do slunce? UVC je 10x horší, v řádu několika vteřin," popisuje Arnold. Pro bezpečné používání UVC potřebujete speciální vybavení a školení.

Na trhu paradoxně existuje několik zařízení, které se honosí tím, že vyzařují UVC světlo. I v Česku lze takových koupit spoustu. Podle BBC ale mají tyto lampy ke skutečnému UVC daleko a tento typ záření pro domácí použití koronaviry opravdu zabít nedokáže.

Dezinfekce ultrafialovým zářením v domácích podmínkách je nereálná. Vraťme se ale zpět ke Slunci. Opravdu svými UVA a UVB paprsky nedokáže koronaviry zabít? Odpověď je ano i ne.

Když jsme výše uvedli, že tyto typy záření na koronvairy nemají moc velký vliv, je to proto, že studie chybí. Pokud se ale odrazíme od výzkumů provedených na SARS, tak vystavení tohoto koronaviru slunečnímu záření nemělo na jeho nakažlivost žádný dopad.

Existuje sice studie, která například zjistila, že čím déle byly chřipkové částice vystaveny slunečnímu záření, tím menší byla pravděpodobnost, že zůstanou infekční. Bohužel se ale studie zaměřila na chřipkové viry ve vzduchu, nikoliv na povrchu předmětů.

Nikdo proto neví, jak dlouho trvá dezinfekce povrchů slunečním zářením ani jaká intenzita je potřebná. Množství UV záření se navíc liší v závislosti na denní době, počasí, ročním období a místě, ve kterém žijete.

V domácích podmínkách by v této chvíli nemuselo stačit ani několik dní vystavení přímému slunci. A do té doby virus sám zemře, neboť už bylo prokázáno, že jeho životnost na površích většinou není delší než tři dny.

Související

Více souvisejících

viry a bakterie Vědci Slunce Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 57 minutami

Hasiči zasahují po srážce vlaku v Pardubicích, Česká republika, 5. června 2024. Prohlédněte si galerii

Strojvedoucí rychlíku si před srážkou uvědomil chybu a zastavil, vyplývá z šetření

Vyšetřování tragické srážky rychlíku a nákladního vlaku, která se na den přesně před týdnem stala v Pardubicích, pokračuje. Podle zjištění Drážní inspekce si strojvedoucí rychlíku uvědomil, že projel návěst, a zastavil. Personál protijedoucího vlaku ale nebyl nijak varován, takže nemohl včas zabrzdit. Podle posledních informací už není nikdo ze zraněných v nemocnici. 

před 1 hodinou

Petr Pavel a Zuzana Čaputová

Čaputová dorazila do Česka na svou poslední zahraniční cestu

Prezident Petr Pavel a jeho manželka Eva dnes odpoledne na Pražském hradě přivítali končící slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou s partnerem Jurajem Rizmanem. Čaputová touto dvoudenní návštěvou krátce před ukončením svého pětiletého mandátu zakončuje své rozlučkové zahraniční cesty.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Nebyla to ptačí chřipka. Lékaři popřeli tvrzení WHO o prvním úmrtí na světě

Muž z Mexika nakažený ptačí chřipkou zemřel v důsledku chronických chorob, ne na infekci tímto virem, uvedlo podle serveru The Economic Times tamní ministerstvo zdravotnictví. Světová zdravotnická organizace (WHO) přitom minulou středu oznámila, že v Mexiku zemřel člověk na ptačí chřipku, konkrétně na variantu H5N2. Mělo jít o první potvrzený případ úmrtí na nákazu touto nemocí u člověka. 

před 4 hodinami

Policisté zajistili místo tragické střelby na Filozofické fakultě UK. (21.12.2023)

Vyšetřování odhalilo motiv střelce z FF UK. Chtěl se pomstít

Muž, který loni v prosinci střílel na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a také dříve v Klánovickém lese a obci Hostouň, jednal samostatně. Podle závěrů vyšetřování, které zveřejnil server Seznam Zprávy s odvoláním na policejní zdroje, se nechtěl pomstít konkrétní osobě, ale celé společnosti.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Policie přijala kvůli hrozbě preventivní bezpečnostní opatření.

Cizinec podezřelý z terorismu měl přiznat, že za útok na autobusy dostal peníze

Jihoameričan, který je v souvislosti se žhářským útokem na autobusy pražské MHD podezřelý z terorismu, řekl po zadržení policistům, že byl k provedení činu najat za peníze. Informoval o tom server Seznam Zprávy. Premiér Petr Fiala (ODS) už v pondělí po zasedání Bezpečnostní rady státu řekl, že muže pravděpodobně financovalo Rusko. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Francoise Hardyová

V 80 letech zemřela nejlepší francouzská zpěvačka Francoise Hardyová

Ve věku 80 let zemřela francouzská zpěvačka Francoise Hardyová, kterou v 60. letech proslavil její křišťálově čistý hlas a melancholické balady. O úmrtí šansonierky, kterou Mick Jagger označil za svoji "ideální ženu" a Bob Dylan pro ni napsal báseň, informoval na sociálních sítích v úterý večer její syn.

před 8 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obrátil. Příměří v Pásmu Gazy nechce, mrtví civilisté mu vyhovují

Palestinská militantní skupina Hamás údajně odmítla americký návrh příměří v Pásmu Gazy. Uvedl to v úterý izraelský představitel, který citoval odpověď Hamásu zprostředkovanou vyjednavačem příměří, informuje agentura Reuters. Deník The Wall Street Journal (WSJ) s odkazem na uniklé zprávy Hamásu uvedl, že narůstající počty civilních obětí militantům vyhovují.

před 10 hodinami

včera

Ilustrační fotografie.

Nizozemci odhalili rozsáhlou kyberšpionáž. Pachatelem má být Čína

Zatímco Rusko pokročilo v hybridní válce na další úroveň, tak Čína podniká rozsáhlé kyberútoky. Nizozemská vojenská rozvědka MIVD v úterý uvedla, že čínská kyberšpionáž byla rozsáhlejší, než se dosud předpokládalo. Cílila zejména na západní vlády a podniky z vojenského průmyslu. 

včera

včera

V Pardubicích dokončily odklízecí práce po tragické vlakové nehodě

V Pardubicích se v úterý podařilo dokončit odklízení trosek po středeční tragické srážce rychlíku a nákladního vlaku, kterou nepřežili čtyři cestující. Běžný provoz na klíčové trati české železniční sítě byl obnoven už v pátek. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy