Na pražském tokamaku dnes vědci provedou poslední experiment

Poslední experiment dnes vědci provedou na tokamaku COMPASS, který provozuje Ústav fyziky plazmatu Akademie věd ČR (AV). V řešení některých z problémů spojených s přípravou prototypu fúzní elektrárny bude v budoucnu v Praze pokračovat nástupnické zařízení COMPASS Upgrade.

O konci stávající technologie informovali zástupci AV v tiskové zprávě. Během 12 let bylo na tokamaku, tedy reaktoru s řízenou termonukleární fúzí, provedeno přes 21.000 výbojů vysokoteplotního plazmatu.

"V kontextu České republiky se jednalo po dlouhou dobu o největší vědeckou infrastrukturu, která nejen významně přispěla k vývoji čistého zdroje energie v podobě termonukleárních reaktorů, ale sloužila také jako platforma pro výchovu nové generace vědců a vědkyň," uvedla AV.

V Československu se počátek výzkumu jaderné fúze datuje do 70. let 20. století. Instalace současného tokamaku pak v Praze začala v roce 2005. Hlavním cílem zařízení byla vědecká a technická podpora budování Mezinárodního termonukleárního experimentálního reaktoru (ITER) ve Francii. Na obřím projektu spolupracuje 35 zemí. Výstavba reaktoru začala v roce 2007, první plazma by mělo být vytvořeno v roce 2025, experimenty s deuterio-tritiovým plazmatem jsou plánovány od roku 2035. Zařízení má otevřít cestu k levné, bezpečné a životní prostředí nezatěžující energii. Prototyp fúzní elektrárny DEMO, pokud se vše podaří, by měl být spuštěn kolem roku 2060.

AV upozornila, že experimenty provedené na pražském tokamaku měly zásadní vliv na konstrukci tokamaku ITER. Vědecké výsledky vynesly tým odborníků z Česka na evropskou špičku. Podle vědců třeba díky sérii detailních měření rozložení tepelných toků na součástech první stěny pražského tokamaku došlo k úpravě tvaru těchto součástí pro ITER. To umožní dosáhnout potřebných parametrů výbojů.

"Důležitým výzkumným tématem bylo také studium tzv. poruchových magnetických polí, která vznikají v důsledku nepřesností při instalaci obrovských supravodivých cívek tokamaku," uvedla akademie. Pražský tokamak má jako jediný na světě rozsáhlý soubor dodatečných cívek, který umožnil poruchová pole napodobit. "Díky získaným experimentálním výsledkům se nejen podařila určit minimální přesnost instalace magnetických cívek tokamaku ITER, ale podařilo se i úspěšně vyvinout postupy umožňující tato poruchová pole dodatečně kompenzovat," uvedla akademie. V posledních letech se výzkum na tokamaku COMPASS zaměřil i na odvádění energie z plazmatu. Podle odborníků jde o jeden z klíčových problémů spjatých s konstrukcí budoucí termojaderné elektrárny.

Nástupnické zařízení COMPASS Upgrade odborníci v následujících letech nainstalují ve stejné experimentální hale, kde stojí současný tokamak. Nový tokamak podle AV bude schopen plazma udržet pomocí extrémně vysokých magnetických polí.

Související

Pavel Žáček, český novinář, historik, státní úředník a politik, v letech 1989–1991 šéfredaktor časopisu Studentské listy, 1998 první náměstek ředitele Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu, 2001–2003 člen Rady České televize, 2007–2010 zmocněnec vlády ČR, zakladatel a první ředitel ÚSTR a Archivu bezpečnostních složek, od října 2017 poslanec Poslanecké sněmovny PČR, zvolen jako nestraník za ODS. Komentář

Budování vládní politiky paměti je nebezpečná cesta

Pod Úřadem vlády ČR má v brzké době vzniknout Rada vlády pro paměťovou agendu. Dvacetičlenný poradní orgán složený z politiků, veřejně činných osob i odborníků má mimo jiné definovat „koncepční přístup“ k historické paměti v České republice a promlouvat do rozdělování financí na projekty, které mají bránit „hybridnímu a revizionistickému zneužívání historie“. Za touto nekonkrétní, avšak záměrně vyhrocenou frází se skrývá snaha posílit závislost výkladu moderních českých dějin na pohledu aktuálně vládnoucí politické garnitury. V praxi se vytváří nebezpečný nástroj, který se nakonec může obrátit i proti záměrům jeho současných iniciátorů.

Více souvisejících

akademie věd ITER

Aktuálně se děje

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Trump

Trump jde Rusům na ruku, protože nesnáší Zelenského, píše CNN

Americký prezident Donald Trump otevřeně přebírá ruské propagandistické narativy a naznačuje, že mír na Ukrajině by mohl být dosažen právě jejich přijetím. Svými výroky nejen zpochybňuje legitimitu ukrajinského vedení, ale také relativizuje odpovědnost Ruska za rozpoutání války. Tím nahrává Kremlu, který se i bez ústupků postupně posouvá do role vítěze.

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

Vchod do hrobky faraona Thutmose II. byl původně objeven koncem roku 2022, ale vědci se nejprve domnívali, že hrobka patřila královské manželce.

V Egyptě objevili hrobku faraona po více než sto letech

Egyptští archeologové oznámili mimořádný objev – hrobku faraona Thutmose II. Tento nález je považován za jeden z nejvýznamnějších za poslední století, jelikož jde o první královskou hrobku od roku 1922, kdy Howard Carter objevil slavnou hrobku Tutanchamona.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Petr Fiala

Fiala nastínil, co musí Evropa udělat, aby ji ostatní brali vážně

Je potřeba položit na stůl peníze a zbraně a pak nás bude svět brát vážně, řekl premiér Petr Fiala (ODS) po středečním jednání evropských lídrů o bezpečnosti a situaci na Ukrajině. Fiala se také vyjádřil k výpadu amerického prezidenta Donalda Trumpa vůči ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému.

před 7 hodinami

včera

Volby v Německu, ilustrační foto

Co skrývá Matrjoška? Němci jsou před volbami na pozoru ohledně vlivů z Ruska

Bezpečnostní analytici varují před systematickou snahou Moskvy ovlivnit veřejné mínění v Německu prostřednictvím falešných zpráv a manipulativního obsahu na sociálních sítích. Dezinformační operace, zachycené krátce před nedělním hlasováním, se zaměřují na diskreditaci demokratických institucí a vyvolávání nedůvěry vůči vládě i médiím.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Výhled počasí do poloviny března. Meteorologové popsali, jak se bude oteplovat

Česko momentálně svírá mrazivé počasí, nejchladnější za celou probíhající zimu. Zároveň se ale každým dnem blíží nástup jara. Meteorologové z ČHMÚ již vidí až do poloviny března. Jaký je výhled pro nadcházející dny a týdny? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy