Na stopě koronaviru. Nepálští vědci hledají ohniska nákazy v kanalizaci

Na břehu řeky, do které se poblíž nepálského hlavního města Káthmándú slévají odpadní vody, se pohybuje několik vědců v ochranných kombinézách. Ani silný zápach je neodrazuje od odebírání vzorků. Trasují koronavirus, píše agentura AFP.

Vědci jsou součástí týmu, který se vydal na stopu koronaviru v kanalizaci. Jedná se o metodu, která se čím dál více používá pro určení míst, kde se nákaza šíří.

Trasování v kanalizaci může představovat pro Nepál cenově dostupný nástroj v boji proti koronaviru. Tato chudá země v Himálaji se ještě úplně nevzpamatovala z následků ničivého zemětřesení, které ji postihlo v roce 2015. Její ekonomika, v níž cestovní ruch hraje významnou roli, je navíc postižená pandemií.

"Když máte omezené prostředky na testy a trasování, tak to je rychlý, snadný a méně nákladný způsob, jak objevit ohniska nákazy," vysvětluje Dibeš Karmačaraja, zakladatel Centra molekulární dynamiky (CMD), ve kterém pracují vědci, kteří u řeky sbírali vzorky.

Not wasted: Sewage in Nepal serves as affordable virus warning tool.Testing sewage dumped into a river in Nepal is proving to be a cost-effective way to trace the #coronavirus spread for the resource-strapped Himalayan nationhttps://t.co/cWVn2Z7Jec pic.twitter.com/bGJzD8Hlxn

— AFP news agency (@AFP) September 10, 2020

"Ukazuje nám to směr, kam se vydat," dodává. "V daném místě pak můžeme masivně testovat a přijmout preventivní opatření proti nákaze." Zástupce Nepálu při Světové zdravotnické organizaci (WHO) Jos Vandelaer pak poukazuje na systém předběžného varování. Podle něho metoda "může fungovat jako doplněk k obvyklým PCR testům". V jiných zemích byl pozitivní výskyt objeven o tři až sedm dní dříve, než se projevily první náznaky koronaviru.

CMD bylo založeno v roce 2007 a má již několik zkušeností se zkoumáním výskytu nemocí skrze analýzu kanalizace. V roce 2018 provedlo středisko průzkum ve spolupráci s Massachusettským technickým institutem ohledně výskytu tyfu analýzou odpadních vod v oblastech, kde již proběhlo očkování.

V souvislosti s pandemií covidu-19 v letošním červnu začalo centrum sledovat výskyt koronaviru v odpadních vodách v údolí města Káthmándú a výskyt našlo ve dvou vzorcích ze čtyř.

Počet nakažených v Nepálu silně stoupá od konce července, kdy byla zrušena omezení, jež se dotkla 28 milionů obyvatel této asijské země. Nepál od srpna zaznamenává zhruba tisíc nových případů denně a celkově se v zemi nakazilo před 50.000 osob.

Vládní Rada pro zdravotnický výzkum uzavřela s CMD dohodu o provedení výzkumu v odpadních vodách třetího největšího města Nepálu Pátanu, jež se nachází poblíž Káthmándú.

"Až budeme mít výsledky, uskutečníme celostátní kampaň v koordinaci s vládou," vysvětlil AFP jeden z členů rady Pradíp Gjanvali.

Související

Voda

Víme, co pijeme? Vědce znepokojil nový objev, čistírny vody v jednom případě nedokáží zničit viry a bakterie

Čistírny odpadních vod jsou zásadní pro odstraňování kontaminantů z vody, která se následně vrací do přírody nebo je recyklována pro jiné účely. Nová studie však naznačuje, že tyto čistírny nemusí být dostatečně účinné v boji proti patogenům, které se uchytí na mikroplastech. Pokud se některé lidské patogeny přichytí na mikroplasty, mohou přežít čisticí procesy a představovat nebezpečí pro lidské zdraví, varuje nová studie publikovaná ve vědeckém žurnálu Plos One.
OSN

Největší biologická konference OSN v historii skončila fiaskem. Politikům je příroda ukradená, tvrdí vědci

Největší konference OSN o biologické rozmanitosti v historii, která se konala v kolumbijském městě Cali, skončila v sobotu bez dosažení dohody o klíčovém bodu programu – plánu na zvýšení financování ochrany druhů. Vědci podle BBC v reakci na summit tvrdí, že došlo k alarmujícímu nedostatku pokroku v záchraně přírody. Politici podle nich nejsou dostatečně ambiciózní, aby přírodu zachránili.

Více souvisejících

Vědci nepál vodovody a kanalizace Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 22 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová byla ve čtvrtek při tiskové konferenci přistižena, jak přijímá telefonát, během kterého jí mužský hlas nařídil, aby se zdržela komentářů k údajnému raketovému útoku na Ukrajinu. Uvedl to server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy