Vědci možná zjistili, proč nadměrná konzumace červeného masa škodí seniorům

Železo v naší krvi je nezbytné pro správnou funkci buněk. Jako součást hemoglobinu pomáhá červeným krvinkám transportovat kyslík z plic do ostatních tkání. Při nedostatku železa se tvoří méně červeného krevního barviva a lidé trpí chudokrevností tzv. anémií. Nedostatek okysličení se projevuje převážně únavou, bolestmi svalů anebo bledostí. Ale jak je to s přebytkem železa? Zdá se, že podle nové studie je přebytek železa v krvi spojován se zvýšeným rizikem předčasné smrti.

Výzkum publikovaný v Nature Communications objevil souvislost mezi hladinami železa v krvi a délkou života. Masivní studie pracovala s více než 1 miliónem genetických dat od lidí ze tří databází a zaměřila se na tři faktory: obecnou délku života, roky ve zdraví a dlouhověkost. Vědci zjistili, že v genetické informaci člověka je 10 klíčových oblastí, které jsou spojené s hladinami železa.

„Těmito zjištěními jsme velmi nadšeni, protože silně naznačují, že vysoká hladina železa v krvi snižuje naše roky ve zdraví a udržení hladin železa pod kontrolou by mohlo zabránit poškození, které souvisí s věkem,“ uvedl Paul Timmers, analytik z Velké Británie, který dodal, že studie by mohla vysvětlit, proč vysoká konzumace červeného masa souvisí se srdečními chorobami u starší populace.

Vědci uvádějí, že ačkoliv je výzkum přebytku železa v počátečních stádiích, můžou nalezená zjištění zařadit mezi rostoucí důkazy, že „přetížení železem“ může mít zásadní vliv na pravděpodobnou délku života a jeho snížením se můžeme dožívat více let. Podle Science Alert již v minulosti bylo zjištěno, že lidé s Parkinsonovou chorobou mají až vícenásobné množství železa v krvi ve srovnání se zdravími lidmi.

„Naším cílem je zjistit, jak můžeme stárnutí regulovat a najít způsob, jak být zdraví během stáří,“ řekl Joris Deelen, vedoucí výzkumné skupiny v Max Planck Institute pro biologii stárnutí v Kolíně nad Rýnem.

Související

Odběr krve, ilustrační fotografie.

Světový den dárců krve. Kdo stál u počátků dárcovství?

Od roku 2004 je 14. červen Světovým dnem dárců krve. V tento den se roku 1868 (tedy přesně před 155 lety) narodil Karl Landsteiner, významný rakouský lékař a vědec, který se proslavil objevením Rh faktoru v krvi. Za svůj přínos v oboru medicíny a fyziologie byl vyznamenán Nobelovou cenou. U počátků dárcovství krve stáli i další odborníci, například Čech Jan Janský, od jehož narození letos uplynulo 150 let. 
Ilustrační fotografie.

Vědci objevili protein, který by mohl být ukazatelem cukrovky či rakoviny

Lékaři v krvi identifikovali protein, o němž se domnívají, že by mohl sloužit jako včasné varovné znamení pro pacienty, které ohrožuje riziko cukrovky a úmrtí na rakovinu. Lidé s nejvyššími hladinami takzvaného prostasinu mají dvakrát vyšší pravděpodobnost cukrovky a o 43 procent vyšší pravděpodobnost úmrtí na rakovinu. Vyplývá to ze studie, o které informoval list The Guardian.

Více souvisejících

krev důchodci, senioři

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 2 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 17 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu

Do Štědrého dne čekají Česko hned dvě epizody výraznějšího sněžení ve vyšších a horských polohách, avizuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti. Sněžit bude během neděle a také v pondělí odpoledne a během noci na úterý.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy