Toto je svět mravenců a lidé jsou zde pouhými návštěvníky, tvrdí část vědců. Podle jejich studie obývá planetu Zemi téměř 20 biliard mravenců. Položeni naráz na váhu by byli těžší než všichni divoce žijící ptáci a savci dohromady. Na jednoho člověka jich připadá 2,5 milionu. Napsal to deník The Washington Post, který cituje z materiálu zveřejněném v pondělí v magazínu Proceedings of the National Academy of Sciences.
Vědci z univerzity v Hongkongu analyzovali 489 vědeckých prací týkajících se mravenců. "Je to nepředstavitelné. Nedokážeme si představit 20 biliard mravenců na jedné hromadě," řekl Patrick Schultheiss, který studii vedl a který působí na univerzitě ve Würzburgu.
Aby bylo možné tento druh hmyzu spočítat, bylo podle něj nutné zkombinovat údaje z mnoha zemí z období jednoho století. Počítat něco tak hojně se vyskytujícího se dá buď spočtením jedinců z listu položeného na zem, nebo z nastražených pastí, do nichž mravenci spadnou. Počítalo se ve všech koutech světa, byť z některých částí Afriky a Asie údaje chybí.
Mravenci stejně jako lidé osídlili všechny kontinenty a nejrůznější druhy prostředí. Ti, co žijí na zemi, jsou hojnější v tropech a subtropech, ale je možné je najít i jinde s výjimkou mimořádně chladných oblastí. "Ať jdu kamkoli, asi jen s výjimkou Antarktidy a Arktidy, a tam já nechodím, protože tam nejsou mravenci, najdete mravence bez ohledu na to, jak odlišné jsou lidské kultury a přírodní prostředí," řekl kdysi uznávaný myrmekolog E.O. Wilson.
Mravenci hloubí chodby, provětrávají půdu a tahají pod ni semena. Jsou zdrojem potravy členovců, ptáků i savců. Mravenci dřevokazi otravují majitele domů, bez hmyzu urychlujícího rozklad by byly lesy plné mrtvého dřeva.
Až na mravence zaznamenávají entomologové úbytek hmyzu v Německu, Portoriku a jinde. Přispívá k tomu zánik původního prostředí, pesticidy i změna klimatu. Podle studie z roku 2019 může zaniknout až 40 druhů hmyzu, přičemž nejvíc ohroženi jsou motýli a brouci. Jak je to s mravenci, si věda není jistá.
"Abych byl upřímný, nemáme tušení," přiznal Schultheiss. Na tuto otázku se chtějí odborníci zaměřit příště. "Ještě jsme se nepokusili zjistit dočasnou změnu ve výskytu mravenců, na to dojde příště," řekla spoluautorka studie Sabine Nootenová.
Wilson, který loni zemřel, se snažil výzkumem mravenců vysvětlit genetický základ spolupráce zvířat a obhájit nutnost chránit různorodost živočišné říše. S kolegou Bertem Hölldoblerem v 90. letech odhadl, že je na planetě deset biliard mravenců. "E.O. Wilson byl moudrý muž. Věděl o mravencích velmi mnoho, a měl i dobrý čich," řekl k Wilsonově práci Schultheiss.
Související

Den, kterého se vědci obávali, nastal. Jeden z nejinvazivnějších druhů světa dorazil do Evropy

BBC: Promění nás parazitická houba v zombie?
Aktuálně se děje
před 15 minutami

Princ William jen tak neodpustí. Harry by mohl chybět na stěžejní události
před 1 hodinou

Britové mají Netanjahua dost. Předvolali si velvyslankyni, ruší jednání a ohlašují sankce
před 1 hodinou

Zemřela diplomatka Jana Hynková. Lipavský ocenil její úspěchy
před 2 hodinami

Trump se vrací k volebnímu boji s Harrisovou. Kvůli celebritám
Aktualizováno před 3 hodinami

Česko - USA 2:5. Vejmelka zářil, ale prohře nezabránil. Češi končí ve skupině až třetí
před 3 hodinami

Evropa jde po ruské stínové flotile. Sankcemi se snaží vytvořit mezinárodní tlak
před 4 hodinami

REPORTÁŽ: Po červeném koberci až do kanceláře Jiřího Bartošky. Češi mu dali sbohem
před 4 hodinami

Netanjahu se tvrdě opřel do lídrů Francie, Británie či Kanady
Aktualizováno před 5 hodinami

Česko se naposledy rozloučilo s Jiřím Bartoškou
před 5 hodinami

Zemřel Jan Šrámek. Meteorolog z ČT tragicky zahynul v Itálii
před 6 hodinami

Izrael do Gazy vpustí stovku vozů s pomocí. Není to dost, varují humanitární organizace a lékaři
před 6 hodinami

Metro C hlásí potíže už druhý den po sobě. Problémy dělá zabezpečovací zařízení
před 7 hodinami

Počasí jako skrytá hrozba pro svět? Vědci varují před ohromným rizikem, které si uvědomuje jen málokdo
před 8 hodinami

Slovenský ministr zahraničí přebírá kremelskou propagandu. Zpochybňuje Kosovo, relativizuje ruskou agresi a srovnává Ukrajinu s Irákem
před 8 hodinami

Svět schválil historickou pandemickou dohodu. USA zůstávají stranou
před 8 hodinami

Putin mír nechce. Evropa dnes uvalila na Rusko nové, tvrdé sankce
před 9 hodinami

OBRAZEM: Pohled do Rudolfina. Lidé se loučí s legendárním Jiřím Bartoškou
před 9 hodinami

Arabské monarchie posilují americkou ekonomickou nadvládu. Darem letadla pro Trumpa to nekončí
před 10 hodinami

Může Trump dostat nobelovku za mír? Podle expertů to není úplný nesmysl
před 10 hodinami
Půl milionu lidí na pokraji smrti: Každý pátý obyvatel Pásma Gazy čelí hladomoru, varuje zpráva OSN
Situace v Pásmu Gazy se dál dramaticky zhoršuje. Podle nejnovější zprávy pod záštitou OSN čelí každý pátý obyvatel Gazy akutnímu hladovění, přičemž celý region směřuje k plnohodnotnému hladomoru. Tato varování přicházejí téměř tři měsíce po izraelském zablokování přístupu k humanitární pomoci, která je pro přežití více než dvou milionů Palestinců naprosto klíčová.
Zdroj: Libor Novák