Představte si houbu, která své oběti promění v zombie. Její spory proniknou do těla. Jak houba roste, začne se zmocňovat mysli svého hostitele, dokud ten neztratí kontrolu a není přinucen vyhledat vyvýšené místo. Parazitická houba požírá svou oběť zevnitř, získává z ní živiny a připravuje se na velké finále, popisuje server BBC.
Ve scéně znepokojivější než v nejděsivějším hororu pak oběti z hlavy vyrazí úponek. Houba své okolí zasype sporami, čímž k osudu zombie odsoudí další. Zní to jako dílo fikce. Ale říše hub, plísní a kvasinek - odlišná od rostlin a živočichů - zahrnuje vše od jedlých typů až po parazity, kteří jako kdyby vystoupili z noční můry.
Parazitické houby z rodů housenice a housenec (cordyceps a ophiocordyceps) opravdu existují. Britský přírodovědec David Attenborough v jednom z dílů seriálu Zázračná planeta pozoruje, jak jedna z těchto hub ovládá mravence.
Právě se přehrává: Cordyceps: attack of the killer fungi - Planet Earth Attenborough BBC wildlife
Cordyceps: attack of the killer fungi - Planet Earth Attenborough BBC wildlife Video: BBC Studios
Záběry zombie hmyzu inspirovali tvůrce videoher The Last of Us a nyní i úspěšný televizní seriál, který vychází ze stejné zápletky.
Jak ve videohře, tak v seriálu se parazitická housenice místo na své obvyklé hmyzí oběti vrhne na lidi. Následná pandemie vede k celosvětovému kolapsu. Je ale v reálném světě pravděpodobné, aby housenice nebo jiná houba způsobila katastrofu takového rozměru?
"Myslím, že na vlastní riziko plísňová onemocnění podceňujeme," domnívá se Neil Stone, lékař a odborník na tento typ onemocnění z londýnské Nemocnice pro tropické choroby. Svět je podle něj naprosto nepřipraven takové pandemii čelit.
Světová zdravotnická organizace (WHO) loni v říjnu vydala svůj první seznam životu nebezpečných hub a plísní. Milovníci The Last of Us si mohou oddechnout - housenice na něm není.
Mikrobioložka Charissa de Bekkerová z univerzity v Utrechtu zkoumá, jak housenice vytváří z mravenců zombie, a tvrdí, že si nedovede představit, že by se to stejné stalo lidem. "Naše tělesná teplota je prostě příliš vysoká na to, aby se většina hub mohla příjemně usídlit a růst - to platí i pro housenice," řekla.
"Nervová soustava (hmyzu) je jednodušší než naše, takže je určitě snazší zmocnit se jejich mozku než našeho. Liší se i jejich imunitní systém," uvádí de Bekkerová. Většina druhů housenic se po miliony let vyvíjela tak, aby se specializovala na infekci jediného druhu.
"Byla by to opravdu zásadní změna, kdyby tato houba dokázala přeskočit z hmyzu na nás a způsobit infekci," říká de Bekkerová.
Z milionů druhů plísní a hub jen hrstka způsobuje různá onemocnění. Některá z nich ale mohou být mnohem horší, než běžná mykóza chodidel nebo nehtů u nohou. Houby a plísně ročně zabijí okolo 1,7 milionu lidí - to je zhruba třikrát víc než malárie.
WHO určila 19 typů plísní a hub, které podle ní představují závažné nebezpečí. Je mezi nimi mimo jiné Candida auris, kvasinka, která když se dostane do těla, může napadnout krev, nervovou soustavu a vnitřní orgány. WHO odhaduje, že po nákaze zemře až polovina lidí.
Proti antimykotikům je Candida auris rezistentní a některé infekce odolávají veškerým dostupným lékům. Přenáší se hlavně přes kontaminované povrchy v nemocnicích, kde ulpívá na hadičkách od infuze nebo manžetách od přístrojů na měření krevního tlaku. Jen těžko se jí dá zbavit, občas se musí uzavřít celá nemocniční oddělení - jak bylo nutné už i v Británii.
Další smrtící houba - kryptokokus tvárný - se dokáže dostat do nervového systému a způsobit devastující meningitidu. Nemoc mukormykóza, za kterou může lidově řečená černá plíseň, zase požírá naši tkáň tak rychle, že na obličeji utvoří velké zející rány.
Související

Vědci objevili neuvěřitelnou mravenčí schopnost. Poznají rakovinu

Náš svět patří mravencům? Vědci spočítali, kolik jich na Zemi žije
Aktuálně se děje
včera

Trumpa bude soudit soudce z procesu s Trump Organization
Aktualizováno včera

Rusko v čele Rady bezpečnosti? Totální bankrot OSN, tvrdí Zelenskyj
Aktualizováno včera

Obce a kraje loni hospodařily s přebytkem. Meziročně ale klesl
Aktualizováno včera

Ničivá tornáda zasáhla jih a středozápad USA. Nejméně 18 lidí zemřelo
včera

Britové chtějí omezit objem odpadních vod v řekách a mořích
Aktualizováno včera

První letošní tornádo v ČR potvrzeno. Objevilo se na Blanensku
včera

Česko zasáhl seznam rušených pošt. Když to zvládly banky, zvládne to i ona
včera

Morawiecki potvrdil, že si Ukrajina od Polska objednala stovku bojových vozidel
včera

Z Trumpa si lidé utahují kvůli obvinění. Připomínají mu roli v Sám doma
včera

Musk nechce platit odškodné, žádá konec sporu kvůli dogecoinu
včera

V Česku včera padl Eurojackpot. Vítěz získá téměř 235 milionů korun
včera

V Norsku kvůli lavinám evakuovali oblast na severu země
včera

Tržby majitele TikToku loni stouply o více než 30 procent
včera

Konečně svoboda. Kosatka z akvária v Miami po 50 letech opustí zajetí
včera

Záchranáři ošetřili při půlmaratonu v Praze desítky lidí, jeden byl v bezvědomí
včera

Muž napadl policisty u mešity Al-Aksá, ti jej zastřelili
včera

Policisté měli v Římě práci. Aktivisté nalili černou tekutinu do fontány
včera

Kdo může za vysoké ceny potravin v Česku? My ne, volají všichni
včera

Murdoch měl osobně zasahovat do vysílání Fox News o Trumpově porážce ve volbách
včera
Britové nešetří Gerasimova. Ve vedení ruských jednotek na Ukrajině selhal
Náčelník ruského generálního štábu Valerij Gerasimov jako velitel ruských jednotek nasazených na Ukrajině dosáhl jen nepatrných úspěchů a jeho pokus o zimní ofenzivu selhal. Uvedlo to dnes na twitteru britské ministerstvo obrany, které se ve svých pravidelných hodnoceních odvolává na informace tajných služeb.
Zdroj: ČTK