Co všechno způsobuje covid-19? Pitvy poukázaly na problém téměř ve všech orgánech

Vědci mají další poznatky v souvislosti s nemocí covid-19 způsobovanou novým typem koronaviru. Po pitvě zemřelých pacientů byla zjištěná přítomnost krevních sraženin nejen na plicích, nýbrž skoro ve všech lidských orgánech.

Ředitelka oddělení patologie NYU Langone Medical Center Amy Rapkiewiczová se doslova nechala pro CNN slyšet, že aktuální zjištění, která už minulý měsíc naznačoval její tým v odborném časopisu The Lancet EClinicalMedicine, lze označit za doslova alarmující. 

Po počátečním výskytu viru se lékaři domnívali, že se jedná o běžné respirační onemocnění jako je pneumonie. Nyní ale už vědí, že dokáže způsobovat i větší srážlivost krve, která pak může mít za následek druhotné zdravotní potíže.

Mezi ty patří například mozkové mrtvice, selhání ledvin, srdeční záněty a komplikace imunitního systémem. Informovala o tom redaktorka serveru Businessinsider Holly Seconová.

Že covid-19 může způsobovat nadměrnou srážlivost krve ve velkých cévách zásobujících životně důležité orgány, jako jsou plíce, srdce, mozek a kůže, varovali doktoři už dříve. Nyní se ale ví, že to může postihnout i malé cévky.

"Nová zjištění nás velice znepokojují, neboť jsme až dosud mysleli, že se tento negativní jev projevuje výhradně na plicích. Teď už vidíme, že se dotýká téměř všech orgánů, jak potvrdily závěry pitvy, řekla redaktorka americké televizní stanice CNN Erin Burnettová.

Rapkiewiczová dále poznamenala, že se také ukázal enormní výskyt velkých buněk kostní dřeně megakaryocytů, které obvykle necirkulují mimo plíce a kosti.

"Našli jsme je v srdci, ledvinách, játrech a dalších orgánech," řekla pro CNN. "Zejména v srdci mohou megakaryocyty způsobit velkou paseku, jelikož v něm pak více produkují krevní destičky, které se podílejí na srážlivosti krve," dodala.

Podle CNN se výzkumníci snaží vymyslet plán, jak determinovat spojitost mezi buňkami kostní dřeně a větší srážlivostí krve v průběhu nemoci covid-19.

Související

Odběr krve, ilustrační fotografie.

Světový den dárců krve. Kdo stál u počátků dárcovství?

Od roku 2004 je 14. červen Světovým dnem dárců krve. V tento den se roku 1868 (tedy přesně před 155 lety) narodil Karl Landsteiner, významný rakouský lékař a vědec, který se proslavil objevením Rh faktoru v krvi. Za svůj přínos v oboru medicíny a fyziologie byl vyznamenán Nobelovou cenou. U počátků dárcovství krve stáli i další odborníci, například Čech Jan Janský, od jehož narození letos uplynulo 150 let. 
Ilustrační fotografie.

Vědci objevili protein, který by mohl být ukazatelem cukrovky či rakoviny

Lékaři v krvi identifikovali protein, o němž se domnívají, že by mohl sloužit jako včasné varovné znamení pro pacienty, které ohrožuje riziko cukrovky a úmrtí na rakovinu. Lidé s nejvyššími hladinami takzvaného prostasinu mají dvakrát vyšší pravděpodobnost cukrovky a o 43 procent vyšší pravděpodobnost úmrtí na rakovinu. Vyplývá to ze studie, o které informoval list The Guardian.

Více souvisejících

krev Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 12 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

Extrémní počasí spaluje Asii. Kvůli vedrům umírají desítky lidí

Thajské úřady varovaly ve čtvrtek před novou vlnou veder, v důsledku kterých v této zemi přišlo od začátku roku o život už nejméně 30 lidí. Podle agentury AP se extrémní vedra očekávají v metropoli Bangkok, ale také na severu a severovýchodě země. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy