Nesmrtelnost není scifi. Mezi námi žijí tvorové, kteří nemohou zemřít

Turritopsis nutricula je malý, nenápadný dravec. Průsvitná medúza se ale vyznačuje něčím, co dodnes vědci nedokáží pochopit. Nemůže zemřít. Když přijde její čas, namísto smrti se vrátí "do dětství". Podle vědců to může dělat donekonečna, a není jediná, kdo si osvojil metody, jak nezemřít.

Turritopsis nutricula je nezmarovitý polypovec pocházející z Karibiku. V roce 1988 ho objevil mladý německý student Christian Sommer a zjistil, že se vyznačuje zvláštností, která na světě nemá obdoby. Tvor totiž neumírá.

O samotných nezmarech je známo, že jsou svým způsobem života v říši zvířat zcela výjimeční. Vědci z Pomona College prokázali, že jsou prakticky nesmrtelní, neboť jejich kmenové buňky mají díky zvláštním transkripčním faktorům neomezenou schopnost se obnovovat. Prakticky tak nikdy nemohou zestárnout.

Podle vědců je to proto, že se množí dělením, jejich buňky tak mají tendenci se neustále obnovovat. To je podle odborníků činí nesmrtelnými, i když jsou to zatím pouze teoretické předpoklady. Nikdo si totiž není jistý, zda-li není schopnost obnovovat se něčím limitována a jestli ji nezmar někdy neztratí.

Medúzka Turritopsis nutricula ale na to jde jinak. Stárnutí se nevyhýbá a jde o přirozený proces v jejím těle. Výjimečné je to, co následuje ve chvíli, kdy má zemřít. Během chvilky se totiž promění do stadia pohlavně nedospělého polypa.

Laicky řečeno, namísto toho, aby dospělá medúzka zemřela, stane se z ní opět nedospělý jedinec. Vědci to přirovnávají k procesu přeměny motýla. Je to jako kdyby se motýl namísto smrti znovu zakuklil. A takhle by to dělal pořád dokola.

Vědci se domnívají, že tento proces může trvat donekonečna a medúza je pravděpodobně jediný skutečně nesmrtelný tvor na naší planetě, zřejmě spolu s dalšími nezmary. Díky tomu se jim také daří kolonizovat svět a postupně obsazují a zaplavují stále více moří a vod. 

Vědci se nyní snaží zjistit, jestli nelze schopností těchto tvorů využít pro léčbu nemocí či k nalezení klíče na nesmrtelnost u lidí. Prozatím jsou ale skeptičtí a v dohledné době je pravděpodobně vyloučeno, že bychom se dočkali léku proti umírání. 

Související

Voda

Víme, co pijeme? Vědce znepokojil nový objev, čistírny vody v jednom případě nedokáží zničit viry a bakterie

Čistírny odpadních vod jsou zásadní pro odstraňování kontaminantů z vody, která se následně vrací do přírody nebo je recyklována pro jiné účely. Nová studie však naznačuje, že tyto čistírny nemusí být dostatečně účinné v boji proti patogenům, které se uchytí na mikroplastech. Pokud se některé lidské patogeny přichytí na mikroplasty, mohou přežít čisticí procesy a představovat nebezpečí pro lidské zdraví, varuje nová studie publikovaná ve vědeckém žurnálu Plos One.
OSN

Největší biologická konference OSN v historii skončila fiaskem. Politikům je příroda ukradená, tvrdí vědci

Největší konference OSN o biologické rozmanitosti v historii, která se konala v kolumbijském městě Cali, skončila v sobotu bez dosažení dohody o klíčovém bodu programu – plánu na zvýšení financování ochrany druhů. Vědci podle BBC v reakci na summit tvrdí, že došlo k alarmujícímu nedostatku pokroku v záchraně přírody. Politici podle nich nejsou dostatečně ambiciózní, aby přírodu zachránili.

Více souvisejících

Vědci Zvířata

Aktuálně se děje

včera

Vít Rakušan

Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) představil zástupcům odborů bezpečnostních sborů parametry plánovaného růstu platů policistů a hasičů pro příští rok. Nad rámec už schválených 1500 Kč získá každý policista i hasič dalších 1000 Kč jako součást stabilizačního příspěvku, informovalo ministerstvo vnitra v tiskové zprávě. 

včera

včera

včera

včera

COP29

Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací

Fosilní paliva a jejich vliv na klimatické konference se znovu dostaly do centra pozornosti na letošním klimatickém summitu COP29, který se koná v Ázerbájdžánu. Podle informací od deníku The Guardian bylo na konferenci jako hosté ázerbájdžánské vlády pozváno nejméně 132 vedoucích pracovníků a zaměstnanců ropných a plynárenských společností. Tito hosté získali speciální akreditaci „hostitelské země“, což jim poskytlo privilegovaný přístup na jednání.

včera

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi

Německý kancléř Olaf Scholz si poprvé po dvou letech volal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle serveru DW to potvrdil mluvčí spolkové vlády. Oba státníci spolu mluvili asi hodinu, Berlín hodlá o obsahu rozhovoru informovat členské státy NATO. 

včera

Lidé čekají ve stanici Můstek během zastavení provozu metra na lince B. Prohlédněte si galerii

Metro na lince B odpoledne nejezdilo

Na lince metra B musel být v pátek odpoledne na necelých 20 minut zastaven provoz po celé trase mezi stanicemi Zličín a Černý Most. Do kolejiště totiž vstoupila duševně narušená osoba. Aktuálně už vlaky opět jezdí v obou směrech. 

včera

Ministerstvo práce, ilustrační fotografie.

Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál

Platy státních zaměstnanců a zaměstnanců ve veřejné sféře od ledna paušálně vzrostou o 1400 korun. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes poslalo příslušný návrh do připomínkového řízení.  Jednotlivé platové tarify budou valorizovány v rozmezí od 1,8 % do 11,5 %. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol, jimž se platové tarify navýší o 7 procent, tedy v rozmezí od 1 090 Kč do 4 040 Kč. 

včera

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Káže vodu, pije víno. Evropa boj s počasím jen předstírá? Plánuje pravý opak, varují experti

Evropa plánuje rozsáhlé rozšíření kapacit pro výrobu energie z fosilního plynu, a to navzdory svým ambiciózním klimatickým cílům, které prezentuje na summitu COP29. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy