Netopýr, nebo luskoun? Kolem původu koronaviru je dál řada nejasností

Příběh o původu viru SARS-CoV-2 je všem známý. Na konci roku 2019 byl nakažen první člověk onemocněním covid-19 na zvířecím trhu v čínském Wu-chanu. Z jakého zvířete se virus na lidi přenesl?

Vědci tvrdí, že virus pochází z netopýrů, ale s největší pravděpodobností se virus na člověka dostal přes jiné zvíře. Je to podobný scénář jako u viru SARS z roku 2002. Od netopýrů, kteří slouží jako přirozený zdroj a nabízí výborné prostředí k přežívání nákazy, se tehdy lidé nepřímo nakazili přes cibetky nebo psíky mývalovité.

Jedním ze zvířat, které je nejvíce diskutováno jako přenašeč nákazy virem SARS-CoV-2 na člověka, je luskoun, savec s tělem pokrytým velkými rohovitými šupinami podobný mravenečníkovi. „Patří ke špičce nelegálně prodávaných savců na světě,“ informovala Mezinárodní unie pro ochranu přírody (IUCN). Luskouni jsou cenění pro své maso a jejich šupiny údajně mají léčivý účinek, proto se hojně využívají v čínské medicíně.

Podle časopisu Nature nebyli luskouni na soupisu zboží prodávaného ve Wu-chanu, i když toto opomenutí mohlo být úmyslné, protože prodávat luskouny je nezákonné.

Edward Holmes, profesor na University of Sydney, byl spoluautorem studie, která zkoumala pravděpodobný původ viru na základě jeho genomu. Na sociálních médiích zdůraznil, že druh, který sloužil jako přenašeč viru, je „stále nejistý“.

Studie, na které Holmes pracoval, naznačovala, že možnost nakažení člověka virem SARS-CoV-2 na zvířecím trhu ve Wu-chanu je pouze hypotetická. Analýza prvních 41 pacientů s onemocněním COVID-19 zjistila, že 27 jich bylo přímo na trhu ve Wu-chanu. Stejná analýza ukázala, že první nakažený člověk se na zvířecím trhu nepohyboval. Studie byla uveřejněna v lékařském časopisu Lancet. To může být další důvod ke spekulacím o zvířecím trhu ve Wu-chanu jako o ohnisku nákazy.

Přední imunolog z University of Iowa Stanley Perlman věří, že na trhu bylo zvíře, které sloužilo jako přenašeč viru. Luskouni jsou sice nejpravděpodobnějšími kandidáty, podle Perlmana však není nijak prokázáno, že jsou klíčovými přenašeči viru.

Michelle Bakerová z The Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation (CSIRO), která studuje viry přítomné u netopýrů, říká, že některé výzkumy o původu viru SARS-CoV-2 vyplývají ze studií, které byly provedeny v minulosti.

Bakerová dodala, že je velmi pravděpodobné, že virus pochází z netopýra. „Je to pravděpodobný scénář, ale nikdy to nebudeme vědět s jistotou. Trh byl velmi rychle uzavřen a proto můžeme jen spekulovat,“ uvedla podle The Guardian.

Vedoucí oddělení mikrobiologie na Melbourne Monash University Stephen Turner dodává, že „předky viru jsme našli, ale mít více informací od jiných druhů by nás mohlo ve výzkumu posunout dále“.

Související

Věda, ilustrační fotografie

První slavné vědkyně. Které ženy se zapsaly do historie?

Na 11. února připadá Mezinárodní den žen a dívek ve vědě. Zatímco dnes je již poměrně běžnou záležitostí, že se ženy na poli vědy pohybují, ještě v nedávné minulosti byly vědkyně spíše výjimkou. Které ženy se zapsaly do historie svým prvenstvím ve vědních oborech?
Příroda na poloostrově Kola, ilustrační fotografie.

Objevili sovětští vědci peklo? Kolský hlubinný vrt skrývá tajemství

Sovětští vědci na začátku devadesátých let vytvořili nejhlubší vrt na světě. Dosáhli hloubky přes dvanáct kilometrů, než je zastavila porucha. Zatímco se oficiální zprávy odvolávají na nedostatek financování a celkovou bezvýslednost takového výzkumu, místní obyvatelé a milovníci paranormálních jevů mají jasno – vrtání skončilo, protože vědci objevili peklo. 

Více souvisejících

věda netopýr luskoun Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 23 minutami

Friedrich Merz (CDU)

Merz začíná extrémně oslaben. Na vině jsou i koaliční partneři, zaplatí za to celé Německo

Nový německý kancléř Friedrich Merz vstupuje do úřadu s podlomeným mandátem. Už samotná skutečnost, že musel být zvolen až na druhý pokus kvůli vzpouře vlastních koaličních poslanců, je signálem hluboké nestability. Znamená to jediné: Merz nemusí mít sílu prosadit zásadní body svého programu. Pro Evropu, která od Berlína očekává jasné vedení v době geopolitické nejistoty, je to varovný signál.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Čína, ilustrační fotografie.

Čína se vložila do konfliktu v Kašmíru. V zákulisí jasně stojí za jednou ze zemí

Čína vyzvala Indii a Pákistán k maximální zdrženlivosti poté, co se obě země v noci na středu ocitly v ozbrojeném konfliktu, zejména v citlivém regionu Kašmíru. Přestože Peking oficiálně apeluje na mír a stabilitu, v praxi se staví spíše na stranu Islámábádu. Čínsko-pákistánské vztahy nejsou mimořádně dobré jen kvůli strategickému partnerství, ale i v důsledku vlastních dlouhodobých pohraničních sporů obou zemí s Indií.

před 3 hodinami

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Ukrajina je připravena na příměří, tvrdí Kellogg. Kreml reaguje

Ukrajina souhlasí s příměřím na úrovni současné frontové linie, nastínil americký zmocněnec Keith Kellogg v rozhovoru pro televizní stanici Fox News. Kyjev nicméně trvá na vytvoření demilitarizované zóny na své i ruské straně. Kreml o takovém návrhu zatím neví. 

před 4 hodinami

Mistři světa slavili s fanoušky na Staroměstském náměstí. (27.5.2024)

Čeští hokejisté odletěli do dějiště šampionátu. Ještě v Praze poprvé s týmem trénoval Pastrňák

Česká hokejová reprezentace už odletěla do Dánska, kde bude od pátku 9. května hrát základní skupinu B. V ní se postupně utká se Švýcarskem, Norskem, Dánskem, Maďarskem, Kazachstánem, Německem a USA. První zápas hraje hned v první hrací den od 16:20, proto už v úterý byl vidět celý tým na ruzyňském letišti, z jehož terminálu 3 odletěli hráči stejným letadlem jako švýcarský tým, který se poslední víkend v Brně zúčastnil Českých hokejových her.

před 4 hodinami

Indická armáda, ilustrační fotografie.

Evakuace či sestřely stíhaček. Konflikt mezi Indií a Pákistánem v Kašmíru sílí

Ozbrojený konflikt mezi Indií a Pákistánem v oblasti Kašmíru nadále eskaluje. Obě strany hlásí ztráty a pokračují v ozbrojených akcích i výměně palby přes demarkační linii. Pákistánská strana ohlásila sestřelení několika indických stíhaček francouzské výroby. Úřady na obou stranách vyzývají obyvatele z ohrožených oblastí k evakuaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno včera

Indické rakety dopadly v Pákistánu

Mimořádná zpráva Indie poslala rakety na Pákistán, ten jí sestřelil stíhačky

Napětí mezi Indií a Pákistánem dramaticky eskalovalo poté, co indické ozbrojené síly v rámci operace „Sindoor“ zaútočily raketami na devět cílů na území Pákistánu a Pákistánem spravovaného Kašmíru. Útok potvrdilo jak indické ministerstvo obrany, tak pákistánská armáda, která incident označila za „zbabělý a hanebný čin“ a přislíbila odvetu ve „vhodný čas a na místě podle vlastního výběru“, uvedl server BBC.

včera

včera

včera

Mark Carney, Liberální strana Kanady

Přidejte se k USA, získáte skvělou zdravotní péči, řekl Trump Carneymu. Nejsme na prodej, opáčil kanadský premiér

Prezident Spojených států Donald Trump v úterý během setkání s kanadským premiérem Markem Carneyem v Bílém domě znovu prohlásil, že by Kanada měla být začleněna do Spojených států jako 51. stát. Toto prohlášení zaznělo při tiskové konferenci, během níž oba lídři diskutovali o obchodních vztazích, bezpečnosti a budoucnosti společného fungování v rámci aliancí jako NATO.

včera

Velkolepé oslavy konce II. světové války v Moskvě

Dva Evropané i největší Putinův spojenec. Kdo pojede do Ruska na oslavy Dne vítězství?

Pro ruského prezidenta Vladimira Putina je Den vítězství 9. května jedním z nejdůležitějších státních svátků. Letos však již počtvrté proběhne tradiční vojenská přehlídka na Rudém náměstí bez účasti zahraničních státníků a za mimořádných bezpečnostních opatření. Ruské úřady totiž mají obavy, že by Ukrajina mohla tuto událost využít k útoku.

včera

Ilustrační foto

Postoj Evropy k Číně se mění. Snahy o zabránění ovládnutí technologických firem slábnou

Evropské snahy o zabránění čínskému kapitálu v ovládnutí klíčových evropských technologických firem, zejména v oblastech polovodičů a umělé inteligence, oslabují. Podle návrhu kompromisního znění připravovaného přezkumu pravidel pro kontrolu přímých zahraničních investic (FDI), který získal server Politico, členské státy usilují o změkčení pravidel, jež by je zavazovala k důslednější kontrole zahraničních investic do citlivých odvětví.

Aktualizováno včera

Merz byl zvolen německým kancléřem

Friedrich Merz, vůdce vítězného bloku CDU/CSU a favorit na post německého kancléře, byl ve druhém kole hlasování zvolen německým kancléřem. Dnes dopoledne přitom utrpěl nečekaný neúspěch, kdy v prvním kole hlasování ve Spolkovém sněmu nezískal potřebnou většinu a jeho nominace tak ztroskotala – chybělo mu šest hlasů k dosažení tzv. „kancléřské většiny“. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy