Netopýr, nebo luskoun? Kolem původu koronaviru je dál řada nejasností

Příběh o původu viru SARS-CoV-2 je všem známý. Na konci roku 2019 byl nakažen první člověk onemocněním covid-19 na zvířecím trhu v čínském Wu-chanu. Z jakého zvířete se virus na lidi přenesl?

Vědci tvrdí, že virus pochází z netopýrů, ale s největší pravděpodobností se virus na člověka dostal přes jiné zvíře. Je to podobný scénář jako u viru SARS z roku 2002. Od netopýrů, kteří slouží jako přirozený zdroj a nabízí výborné prostředí k přežívání nákazy, se tehdy lidé nepřímo nakazili přes cibetky nebo psíky mývalovité.

Jedním ze zvířat, které je nejvíce diskutováno jako přenašeč nákazy virem SARS-CoV-2 na člověka, je luskoun, savec s tělem pokrytým velkými rohovitými šupinami podobný mravenečníkovi. „Patří ke špičce nelegálně prodávaných savců na světě,“ informovala Mezinárodní unie pro ochranu přírody (IUCN). Luskouni jsou cenění pro své maso a jejich šupiny údajně mají léčivý účinek, proto se hojně využívají v čínské medicíně.

Podle časopisu Nature nebyli luskouni na soupisu zboží prodávaného ve Wu-chanu, i když toto opomenutí mohlo být úmyslné, protože prodávat luskouny je nezákonné.

Edward Holmes, profesor na University of Sydney, byl spoluautorem studie, která zkoumala pravděpodobný původ viru na základě jeho genomu. Na sociálních médiích zdůraznil, že druh, který sloužil jako přenašeč viru, je „stále nejistý“.

Studie, na které Holmes pracoval, naznačovala, že možnost nakažení člověka virem SARS-CoV-2 na zvířecím trhu ve Wu-chanu je pouze hypotetická. Analýza prvních 41 pacientů s onemocněním COVID-19 zjistila, že 27 jich bylo přímo na trhu ve Wu-chanu. Stejná analýza ukázala, že první nakažený člověk se na zvířecím trhu nepohyboval. Studie byla uveřejněna v lékařském časopisu Lancet. To může být další důvod ke spekulacím o zvířecím trhu ve Wu-chanu jako o ohnisku nákazy.

Přední imunolog z University of Iowa Stanley Perlman věří, že na trhu bylo zvíře, které sloužilo jako přenašeč viru. Luskouni jsou sice nejpravděpodobnějšími kandidáty, podle Perlmana však není nijak prokázáno, že jsou klíčovými přenašeči viru.

Michelle Bakerová z The Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation (CSIRO), která studuje viry přítomné u netopýrů, říká, že některé výzkumy o původu viru SARS-CoV-2 vyplývají ze studií, které byly provedeny v minulosti.

Bakerová dodala, že je velmi pravděpodobné, že virus pochází z netopýra. „Je to pravděpodobný scénář, ale nikdy to nebudeme vědět s jistotou. Trh byl velmi rychle uzavřen a proto můžeme jen spekulovat,“ uvedla podle The Guardian.

Vedoucí oddělení mikrobiologie na Melbourne Monash University Stephen Turner dodává, že „předky viru jsme našli, ale mít více informací od jiných druhů by nás mohlo ve výzkumu posunout dále“.

Související

Příroda na poloostrově Kola, ilustrační fotografie.

Objevili sovětští vědci peklo? Kolský hlubinný vrt skrývá tajemství

Sovětští vědci na začátku devadesátých let vytvořili nejhlubší vrt na světě. Dosáhli hloubky přes dvanáct kilometrů, než je zastavila porucha. Zatímco se oficiální zprávy odvolávají na nedostatek financování a celkovou bezvýslednost takového výzkumu, místní obyvatelé a milovníci paranormálních jevů mají jasno – vrtání skončilo, protože vědci objevili peklo. 

Více souvisejících

věda netopýr luskoun Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy