Noc vědců na Hvězdárně: lunalón, promítání zdarma i trenažer mistrovství světa v cyklistice

Brno v pátek 27. září zažije Noc vědců. Do noci plné vědy se v krajském městě zapojuje osm univerzit, vědeckých center i Hvězdárna a planetárium Brno.

Návštěvníkům od půl šesté večer do půlnoci nabídne pohled na největší model Měsíce, tentokrát i s příběhem o jeho odvrácené straně. Astronomové také zprovozní jedno z posledních „letních kin“ nebo nabídnou zdarma promítání oblíbeného představení o projektu Apollo Vzhůru na Měsíc!.

„Noc vědců je úžasný projekt, který celorepublikově zapojuje všechny lidi do inspirujícího prostředí vědy. Obraz „nudných“ vědců ponořených do svých projektů se tak hravě proměňuje ve svět plný zábavy, fascinace a plnění si snů. A přesně tak to vnímám i já – vědec žije svůj sen a mění svět kolem sebe k lepšímu,“ říká Jiří Dušek koordinátor popularizace vědy a techniky Jihomoravského kraje a ředitel Hvězdárny a planetária Brno.

Tato instituce si pro návštěvníky si na páteční noc připravila osvědčené lákadlo – největší model Měsíce - lunalón. „Tentokrát podívanou okořeníme i povídáním o jeho odvrácené, ze Země neviditelné straně,“ láká Jiří Dušek. K tomu budou připraveny i projekce filmu Iron Sky nebo dokumentu Vzhůru na Měsíc! – ať už venku před budovou nebo v digitáriu.

V pauzách mezi promítáním nebo přednáškami pak můžou návštěvníci zažít to, co o dva dny později zažijí nejlepší cyklisté světa. A areálu hvězdárny budou k dispozici dva chytré cyklotrenažery s projekcí okruhu v Yourshire, díky kterým se budou sbírat kilometry i peníze pro Nadační fond dětské onkologie Krtek. Cílem je společně ujet trasu ze Země na Měsíc – tedy 400 tisíc kilometrů. „Částka ve stejné výši by se pak měla ve finále připsat i na účet této brněnské nadace,“ připomenul Jiří Dušek.

Lidé, kteří přijdou zažít noc vědců na hvězdárnu v Brně, se můžou těšit také na nevšední dárky. Třeba na poslední exempláře unikátní mapy Měsíce vydanou ve spolupráci s časopisem National Geographic, mapu MENDEL@BRNO#VY o místech spojených se slavným brněnským rodákem nebo na nejnovější vydání hvězdárenského čtvrtletníku. Rozdávat se bude i oblíbené 3D puzzle.

Program Noci vědců na Hvězdárně

Park Kraví hora (17.30 – 24.00)Lunalón - výklad o odvrácené straně každých 30 minut

Vchod do budovy (od 21.00)Iron Sky - sci-fi film, anglicky s českými titulky (židličky, deky nebo podsedáky sebou)

Digitárium (17.30 – 23.30)Vzhůru na Měsíc! 2D - začátek projekce každých cca 45 minut

Vstupní hala (17.30 – 24.00)Šlapeme pro Krtka - Nadační fond dětské onkologie Krtek

Noc vědců je celorepubliková vědecko-popularizační akce, která zapojuje všechny lidi do inspirujícího prostředí vědy. Návštěvníci si hrají, poznávají, zkoušejí a snaží se pochopit a objevovat tento fascinující svět. V České republice se Noc vědců koná už od roku 2005 a neustále se rozšiřuje do dalších měst. Chytré zábavě se meze nekladou a tak není divu, že získává na popularitě, baví totiž ty nejmenší i dospělé. Letos se do programu zapojilo 64 institucí v 34 městech, které připravily 1327 programových událostí na téma Šetrně k planetě.

Související

Temnalóna v Brně

Co je Temnalóna? Festival planet bude letos v Brně ve znamení světla a tmy

Již po páté se lidé mohou vydat na Kraví horu a setkat se s impozantními modely vesmírných těles. Letošní atrakcí je Temnalóna – zmenšený model noční podoby planety Země, který je osvětlen pouze světlem přítomným díky lidské civilizaci. Kromě toho je v parku k dispozici výstava fotografií pořízených z paluby Mezinárodní kosmické stanice a letní kino s kosmickým námětem. Součástí programu jsou také podvečerní přednášky a projekce v digitálním planetáriu. Doprovodný program je navíc plánován na sociálních sítích, aby si každý mohl najít to, co ho nejvíce zaujme – ať už je to větší či menší nadšenec, laik nebo odborník ve vesmírných tématech.

Více souvisejících

Hvězdárna a planetárium Brno Brno Noc vědců

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 27 minutami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu u vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 1 hodinou

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 1 hodinou

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy