Nocebo efekt. Informace o vedlejších účincích léků mohou škodit, prokázala studie

Po celé roky lékaři oceňují sílu takzvaného placebo efektu, při němž pacienti cítí účinky léku, o němž věří, že ho užívají, i když ve skutečnosti nevědomky užívají náhražku třeba v podobě pilulky z cukru. Ale když je mozek schopný v těle probudit pozitivní účinky jen na základě víry v léčivou sílu medikamentu, dává smysl, že by mohl způsobit i opak - a vyvolat negativní účinky, pokud se na ně zaměří.

Jak napsal zpravodajský server Yahoo News, tento fenomén je zatím mnohem méně prozkoumaný než placebo efekt, ale vžilo se pro něj označení "nocebo efekt". A je pravděpodobně rozšířenější, než si lidé mohou uvědomovat.

Studie, kterou v odborném listu Journal of Medical Ethics zveřejnil Jeremy Howick, filozof a lékařský badatel Oxfordské univerzity, varuje, že lékaři podrobně informující pacienty o negativních vedlejších účincích léků mohou tento nocebo efekt nevědomky spouštět.

"Nocebo efekt je negativní placebo efekt," řekl Howick Yahoo News. "Jde vlastně o očekávání špatných věcí. Pokud vám lékař, kterému důvěřujete, řekne, že léky, co vám předepsal, mohou způsobovat bolesti, nevolnost, nebo dokonce ještě něco horšího, pak zvýší riziko, že tyto vedlejší účinky skutečně pocítíte, i kdyby tím 'lékem' byla jen cukrová pilulka."

Howick konkrétně studoval tuto reakci v souvislosti s "informovaným souhlasem" - právní úpravou, která vyžaduje, aby lékaři zdůraznili negativní rizika související se zákrokem či léčbou.

Ovšem podle něj má tento efekt pravděpodobně dopad na mnohem více lidí, tedy nejen na ty, kteří jdou k lékaři. "Dochází k tomu, když lidi začnou brát nové léky - a nejčastěji za to nejspíš může 'doktor Google'," dodal s odvoláním na lidi, kteří své symptomy konzultují s internetem.

"Lidé užívající statiny v zemích, kde se v médiích objevuje víc zpráv o vedlejších účincích statinů, je s větší pravděpodobností sami zažijí," řekl Howick.

Statiny, které se používají ke snižování cholesterolu, si vysloužily špatnou pověst léků s vedlejšími účinky, jako je nespavost, bolesti hlavy, závratě a nevolnost. Ale při studiích využívajících placebo lékaři zjistili, že až 40 procent pacientů hlásí tyto symptomy, i když místo statinů dostávali placebo.

V roce 2017 se proti špatné pověsti statinů ohradil Steven E. Nissen, výzkumník a kardiolog Clevelandské kliniky, podle nějž "internetem poháněný kult" rozdmýchal strach z léku, který může zachraňovat životy.

"Statiny si vyvinuly špatnou reputaci u veřejnosti. Tento fenomén pohání převážně rozšíření bizarní a nevědecké, ale přesvědčivé internetové kritiky těchto léků," napsal Nissen. "Ztrácíme souboj o srdce a mysl našich pacientů s webovými stránkami, které tvoří lidé s minimální nebo žádnou vědeckou erudicí."

I když se může zdát těžké představit si tělesnou reakci na léky čistě na základě internetových článků, podle Howicka se to děje dost často. "Základním mechanismem je zvýšená úzkost," vysvětlil.

"Studie ukázaly, že se zvýší stresový hormon v těle. Kdybych vám teď řekl, abyste se soustředili na bederní páteř, a dodal, že jídlo, které jste snědli, zhoršuje bolesti beder, neucítíte něco? A co kdybych vám řekl, že to jídlo způsobí nevolnost?"

Lékaři by proto podle něj měli přehodnotit způsob, jakým informují o možných vedlejších účincích, a na pomoc si vzít metodu známou jako pozitivní rámec. "Můžete říct pacientovi: 'Deset lidí, co berou tento lék, má negativní vedlejší účinky', nebo můžete říct: '90 procent lidi nemá žádné negativní vedlejší účinky'. V obou případech je sdělená informace stejná, ale ten první způsob vede k častěji hlášeným vedlejším účinkům," dodal Howick.

Související

Vědci, ilustrační foto

Čína opět vyrazila světu dech. Neznámá společnost vyrobila lék, který porazil nejprodávanější přípravek na světě

Čínská biotechnologická společnost Akeso způsobila vlnu překvapení v globálním farmaceutickém průmyslu poté, co její nový lék na rakovinu plic ivonescimab překonal v klinických testech v Číně dosavadního lídra trhu, americký Keytruda od společnosti Merck. Tento průlom potvrzuje, že čínský biotechnologický sektor začíná být vážným konkurentem zavedeným západním farmaceutickým gigantům.
Ilustrační foto

Průlom v léčbě astmatu. Vědci mají poprvé po 50 letech nový lék

Vědci oznámili průlom v léčbě astmatických záchvatů. Objevili první novou terapii za posledních 50 let. Injekce zaměřená na tlumení části imunitního systému, která při záchvatech astmatu a chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN) přechází do zvýšené aktivity, slibuje zásadní změny v péči o pacienty, uvedl server BBC.

Více souvisejících

léky zdraví psychologie

Aktuálně se děje

včera

Donald Trump

Putin bude v pohodě, tvrdí Trump

Prezident Donald Trump uvedl v rozhovoru pro magazín The Atlantic, že ruský prezident Vladimir Putin „bude v pohodě“ při mírových jednáních mezi Kremlem a Ukrajinou. Tento výrok přichází v době, kdy Kreml oznámil třídenní příměří v rámci pokračující války.

včera

včera

Tesla, Photo by Bram Van Oost

Tesla je v horším stavu, než se zdá. Doslova bojuje o svou existenci

Tesla se nachází v jedné z nejtěžších krizí své existence. Firma čelí propadu prodejů, dramatickému poklesu zisků, ztrátám tržní hodnoty a narůstající veřejné kritice. Model Cybertruck se ukázal jako neúspěch a situace je ještě vážnější, než naznačují první zprávy, varuje CNN.

včera

Vladimir Putin

Putin oznámil, že Rusko vyhlásilo příměří na Ukrajině

Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí oznámil, že Rusko jednostranně vyhlásí třídenní příměří na Ukrajině, které má vstoupit v platnost příští měsíc. Ukrajinští představitelé však přijali toto gesto se značnou skepsí a vyzvali Kreml, aby okamžitě souhlasil s delším příměřím, jež navrhuje Spojené státy.

včera

António Costa

Mimořádná zpráva Příčina masivního blackoutu odhalena. O kyberútok nešlo

Masivní výpadek elektřiny, který v pondělí zasáhl rozsáhlé oblasti Španělska a Portugalska, nadále ochromuje dopravu, letiště i železniční spojení. Evropské autority vyloučily, že by šlo o kybernetický útok, podle portugalské společnosti REN způsobil masivní výpadek proudu vzácný meteorologický jev ve španělském vnitrozemí způsobený extrémními teplotními výkyvy. 

včera

V tunelech španělského metra není bez baterek téměř vidět

Selhaly semafory i doprava. Španělsko se ponořilo do tmy, spekuluje se o kyberútoku

Španělsko a Portugalsko zažívají jeden z největších výpadků elektřiny v moderní historii. Miliony lidí zůstaly bez proudu, doprava je paralyzovaná, letiště přestala fungovat a také železniční i městská hromadná doprava byla přerušena. Mezitím se internetem šíří dezinformace o příčinách incidentu, které však oficiální místa vyvracejí, píše CNN.

Aktualizováno včera

včera

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Dronová zeď v pohotovosti. Ukrajina s mírem nepočítá, připravuje se na mohutný jarní ruský útok

Jak se Rusko připravuje na jarní fázi své invaze, ukrajinská armáda věří, že jejich rychle rostoucí dronové síly způsobí útočníkům těžké ztráty. Podle hlavního velitele Oleksandra Syrského ruská ofenziva de facto už začala. Navzdory obrovským ztrátám, které dosahovaly na podzim 2024 až 1 500 vojáků denně, Moskva nadále sází na taktiku vyčerpávajících frontálních útoků.

včera

včera

včera

Donald Trump

Proti Trumpovi je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok, vyzývá expert

V době, kdy se protisvobodné síly mimo západní svět stávají silnějšími než kdy dříve, Spojené státy se pod vedením Donalda Trumpa připojují k útoku na liberální hodnoty. Podle historika Timothyho Gartona Ashe je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok liberálních internacionalistů. Kanadské volby, které právě probíhají, by mohly nabídnout významnou posilu.

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Válka na Ukrajině odhalila stejný cynismus, jako za Černobylu. Kreml vnímá lidské životy jen jako číslo, říká historik

Černobylská havárie dne 26. dubna 1986 se stala nejen jednou z nejhorších jaderných katastrof v dějinách, ale i smutným symbolem stylu řízení krizí v Sovětském svazu. O souvislostech mezi černobylskou katastrofou, způsobem krizového řízení v Sovětském svazu a přetrvávajícími rysy mocenského cynismu v dnešním Rusku EuroZprávy.cz hovořily s vojenským historikem Tomášem Řepou z Univerzity obrany v Brně.

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Trump způsobil největší ekonomickou ránu za 50 let. Jeho obchodní válka je ale obrovskou šancí pro Evropu

Přestože obchodní válka rozpoutaná prezidentem Donaldem Trumpem nevyhnutelně zasáhne evropské hospodářství, v Bruselu vidí v aktuální situaci také příležitosti. Ekonomika se na globální úrovni štěpí do tří hlavních bloků – Spojených států, Číny a Evropy – a současné obchodní napětí mezi Washingtonem a Pekingem může dát Evropské unii nečekanou výhodu.

včera

včera

Severní Korea (KLDR)

Severní Korea poprvé veřejně potvrdila, že vyslala vojáky na pomoc Rusku

Severní Korea v pondělí poprvé veřejně potvrdila, že vyslala své vojáky na pomoc Rusku v jeho válce proti Ukrajině. Severokorejská státní agentura KCNA oznámila, že jejich bojové jednotky se podílely na "vítězném osvobození" Kurské oblasti, kde ukrajinská armáda loni zahájila překvapivou ofenzivu.

včera

Boris Pistorius, ministr obrany Německa

Trumpův návrh na konec války není mír, ale kapitulace, varuje Německo

Návrh prezidenta USA Donalda Trumpa na uzavření míru mezi Ukrajinou a Ruskem, který by zahrnoval předání rozsáhlých částí ukrajinského území Moskvě, označil německý ministr obrany Boris Pistorius za "kapitulaci". V rozhovoru pro veřejnoprávní televizi ARD Pistorius uvedl, že Ukrajina sice chápe, že může být nucena učinit určité územní ústupky, avšak Trumpův plán jde podle něj příliš daleko.

včera

27. dubna 2025 21:55

Obchody se na den uzavřou i v květnu. Zákon mluví jasně

Květnové svátky jsou za rohem. Až skončí víkend, čekají nás poslední tři dubnové dny. Půjde zároveň poslední dny před dalším volnem. Dva následující čtvrtky jsou totiž vyhrazeny státním svátkům. A zákon stanovuje, že obchody budou během jednoho z těchto svátků mimo provoz.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy