Vědci umí zjistit rakovinu před nástupem příznaků. Nová metoda ji odhalí o pět let dříve

Díky novým poznatkům by se v dohledné budoucnosti dalo předcházet onkologickým onemocněním, a to pomocí krevních testů, které by mohly potvrdit existenci rakovinových buněk s pětiletým předstihem. Jelikož je rakovina zákeřná po svojí pozdní diagnózu, zachránily by se v takovém případě sta tisíce lidských životů.

Odborný magazín Nature Communications skutečně potvrdil, že se díky testům vyvinutým ve spolupráci mezi Spojenými státy a Čínou podařilo u 91 % lidí nevykazujících žádné příznaky onkologického onemocnění s až čtyřročním předstihem objevit nádorové onemocnění žaludku, jícnu, tlustého střeva, plic nebo jater. 

"Ihned jsme se začít preventivně testovat všechny rizikové skupiny, ať už z hlediska rodinné anamnézy, věku nebo jiných faktorů," uvedl Kun Zhang, spoluautor studie nových testů na rakovinu a ředitel bioinženýárství University of California v San Diegu a spoluvlastník Singlera Genomics, která daný test vyvinula. 

Brzké odhalení rakoviny je zásadní, neboť zvyšuje naději na úspěšnou léčbu a tím pádem i záchranu života. Nádory se dají v raném stádiu velice snadno odstranit, ať už pomocí chirurgického zásahu nebo chemoterapie a radioterapie. Počet dostupných testů však zůstává i nadále omezený. 

Vědci se zabývali krevními vzorky více než 600 zájemců, kteří se dobrovolně zapojili do desetiletého průzkumu na vzorku 120 tisíců Číňanů, jež se uskutečnil v letech 2007-2017. Součástí programu byly pravidelné odběry krve. U 191 onkologických pacientů se prováděly nové testy s cílem komparace se čtyři roky starými. 

Ty nakonec s 88procentní přesností detekovaly nádorové onemocnění u 113 pacientů, jimiž už byla diagnostikována rakovina. Princip testu spočívá v  technice vyvinuté v průběhu desetiletí, která je určená k detekci asymptomatických onemocnění, spočívající v DNA methylační analýze vyhledávající důkazy, které by potvrdily různé druhy rakoviny. 

Autoři dané studie ale upozornili, že by se nemělo slavit předčasně, a že je nutné provést ještě další rozsáhlejší analýzu, a to v delším časovém horizontu. Teprve pak by se skutečně potvrdila možnost budoucího preventivního testování pro včasnou diagnózu rakoviny. 

Polovina ze zmiňovaných 32 autorů je zaměstnaná v Singlera Genomics a tím pádem i vlastní patenty na test, anebo je jejími spoluvlastníky. Rakovina je celosvětově jednou z hlavních příčin úmrtí a její roční mortalita činí celkem 10 milionů. 

Zpráva Světové zdravotnické organizace (WHO) z roku 2018 uvedla, že například karcinom plic měl na svědomí celkem 1,76 milionů úmrtí. V případě rakoviny tlustého střevu to bylo 862 000, u žaludku 783 000, jater 782 000 a jícnu 508 000.

Související

Odběr krve, ilustrační fotografie.

Světový den dárců krve. Kdo stál u počátků dárcovství?

Od roku 2004 je 14. červen Světovým dnem dárců krve. V tento den se roku 1868 (tedy přesně před 155 lety) narodil Karl Landsteiner, významný rakouský lékař a vědec, který se proslavil objevením Rh faktoru v krvi. Za svůj přínos v oboru medicíny a fyziologie byl vyznamenán Nobelovou cenou. U počátků dárcovství krve stáli i další odborníci, například Čech Jan Janský, od jehož narození letos uplynulo 150 let. 
Ilustrační fotografie.

Vědci objevili protein, který by mohl být ukazatelem cukrovky či rakoviny

Lékaři v krvi identifikovali protein, o němž se domnívají, že by mohl sloužit jako včasné varovné znamení pro pacienty, které ohrožuje riziko cukrovky a úmrtí na rakovinu. Lidé s nejvyššími hladinami takzvaného prostasinu mají dvakrát vyšší pravděpodobnost cukrovky a o 43 procent vyšší pravděpodobnost úmrtí na rakovinu. Vyplývá to ze studie, o které informoval list The Guardian.

Více souvisejících

krev rakovina věda

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 22 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

John Kirby, koordinátor strategické komunikace Národní bezpečnostní rady

Íránský útok na Izrael byl podle USA trapným neúspěchem

Masivní dronový a raketový útok Íránu na Izrael byl "velkolepým a trapným neúspěchem", uvedl v pondělí Bílý dům. S tímto prohlášením přišel den poté, co americké jednotky pomohly Izraeli sestřelit většinu raket a bezpilotních letadel vypálených Teheránem.

před 7 hodinami

Ilustrační fotografie.

Vražda v Pohodlí na Svitavsku se dostala k soudu. Muži vinu odmítají

U Krajského soudu v Hradci Králové se v pondělí začala projednávat kauza předloňské vraždy v domě v Pohodlí u Litomyšle na Svitavsku. Dvojice mužů je obviněna z toho, že utýrala muže, jehož tělo následně uvařila v sudu, kosti spálila a další ostatky rozvezla po okolí. Oběma hrozí výjimečný trest. 

před 9 hodinami

před 15 hodinami

USA nepomohou likvidovat íránské Šahídy-136 na Ukrajině, jako to udělaly v Izraeli

USA nepočítají s tím, že by pomáhaly likvidovat íránské bezpilotní drony Šahíd-136 a další, podobně jako se to stalo úspěšným krokem se spojenci během íránského útoku na Izrael. Konflikty na Blízkém východě a na Ukrajině jsou odlišného charakteru a to je nutné brát v úvahu.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy