Vědci umí zjistit rakovinu před nástupem příznaků. Nová metoda ji odhalí o pět let dříve

Díky novým poznatkům by se v dohledné budoucnosti dalo předcházet onkologickým onemocněním, a to pomocí krevních testů, které by mohly potvrdit existenci rakovinových buněk s pětiletým předstihem. Jelikož je rakovina zákeřná po svojí pozdní diagnózu, zachránily by se v takovém případě sta tisíce lidských životů.

Odborný magazín Nature Communications skutečně potvrdil, že se díky testům vyvinutým ve spolupráci mezi Spojenými státy a Čínou podařilo u 91 % lidí nevykazujících žádné příznaky onkologického onemocnění s až čtyřročním předstihem objevit nádorové onemocnění žaludku, jícnu, tlustého střeva, plic nebo jater. 

"Ihned jsme se začít preventivně testovat všechny rizikové skupiny, ať už z hlediska rodinné anamnézy, věku nebo jiných faktorů," uvedl Kun Zhang, spoluautor studie nových testů na rakovinu a ředitel bioinženýárství University of California v San Diegu a spoluvlastník Singlera Genomics, která daný test vyvinula. 

Brzké odhalení rakoviny je zásadní, neboť zvyšuje naději na úspěšnou léčbu a tím pádem i záchranu života. Nádory se dají v raném stádiu velice snadno odstranit, ať už pomocí chirurgického zásahu nebo chemoterapie a radioterapie. Počet dostupných testů však zůstává i nadále omezený. 

Vědci se zabývali krevními vzorky více než 600 zájemců, kteří se dobrovolně zapojili do desetiletého průzkumu na vzorku 120 tisíců Číňanů, jež se uskutečnil v letech 2007-2017. Součástí programu byly pravidelné odběry krve. U 191 onkologických pacientů se prováděly nové testy s cílem komparace se čtyři roky starými. 

Ty nakonec s 88procentní přesností detekovaly nádorové onemocnění u 113 pacientů, jimiž už byla diagnostikována rakovina. Princip testu spočívá v  technice vyvinuté v průběhu desetiletí, která je určená k detekci asymptomatických onemocnění, spočívající v DNA methylační analýze vyhledávající důkazy, které by potvrdily různé druhy rakoviny. 

Autoři dané studie ale upozornili, že by se nemělo slavit předčasně, a že je nutné provést ještě další rozsáhlejší analýzu, a to v delším časovém horizontu. Teprve pak by se skutečně potvrdila možnost budoucího preventivního testování pro včasnou diagnózu rakoviny. 

Polovina ze zmiňovaných 32 autorů je zaměstnaná v Singlera Genomics a tím pádem i vlastní patenty na test, anebo je jejími spoluvlastníky. Rakovina je celosvětově jednou z hlavních příčin úmrtí a její roční mortalita činí celkem 10 milionů. 

Zpráva Světové zdravotnické organizace (WHO) z roku 2018 uvedla, že například karcinom plic měl na svědomí celkem 1,76 milionů úmrtí. V případě rakoviny tlustého střevu to bylo 862 000, u žaludku 783 000, jater 782 000 a jícnu 508 000.

Související

Odběr krve, ilustrační fotografie.

Světový den dárců krve. Kdo stál u počátků dárcovství?

Od roku 2004 je 14. červen Světovým dnem dárců krve. V tento den se roku 1868 (tedy přesně před 155 lety) narodil Karl Landsteiner, významný rakouský lékař a vědec, který se proslavil objevením Rh faktoru v krvi. Za svůj přínos v oboru medicíny a fyziologie byl vyznamenán Nobelovou cenou. U počátků dárcovství krve stáli i další odborníci, například Čech Jan Janský, od jehož narození letos uplynulo 150 let. 
Ilustrační fotografie.

Vědci objevili protein, který by mohl být ukazatelem cukrovky či rakoviny

Lékaři v krvi identifikovali protein, o němž se domnívají, že by mohl sloužit jako včasné varovné znamení pro pacienty, které ohrožuje riziko cukrovky a úmrtí na rakovinu. Lidé s nejvyššími hladinami takzvaného prostasinu mají dvakrát vyšší pravděpodobnost cukrovky a o 43 procent vyšší pravděpodobnost úmrtí na rakovinu. Vyplývá to ze studie, o které informoval list The Guardian.

Více souvisejících

krev rakovina věda

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

Prezident Trump

Trump podepsal kritizovaný rozpočtový zákon. Opět z toho udělal divadlo

Prezident Spojených států Donald Trump v pátek odpoledne podepsal klíčový zákon o daních a vládních výdajích, jen den poté, co návrh těsně prošel Kongresem. Bílý dům se při slavnostním podpisu, který předcházel oslavám Dne nezávislosti, proměnil v dějiště triumfu pro prezidenta i jeho spojence.

před 8 hodinami

včera

Ilustrační fotografie.

První Vary bez Bartošky. Začal 59. ročník filmového festivalu

V Karlových Varech začal 59. ročník Mezinárodního filmového festivalu. Po letech na něm chybí jeho dlouholetý prezident Jiří Bartoška, který počátkem května zemřel ve věku 78 let. Už dnes dorazili první hvězdní hosté, konkrétně americký herec Peter Sarsgaard a jeho lucemburská kolegyně Vicky Krieps. Oba si převzali Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary. 

včera

včera

včera

včera

Diogo Jota

Útočník Liverpoolu Jota je po smrti. Zemřel tragicky se svým bratrem při autonehodě

Ještě nedávno slavil se svým Liverpoolem zisk anglického titulu a hrál s Portugalskem v Lize národů. Po konci sezóny se navíc otec tří malých dcer oženil. Vypadalo to na růžovou budoucnost, jenže krátce po svatbě přichází pro světový fotbal hrozivá zpráva. V pouhých 28 letech zemřel při tragické autonehodě u španělské Zamory portugalský útočník Liverpoolu Diogo Jota spolu se svým bratrem André Filipem.

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Rusku došla trpělivost. Zakáže výuku ukrajinštiny na okupovaných územích

Ruské úřady plánují od školního roku 2025/2026 zcela odstranit výuku ukrajinštiny na školách v okupovaných oblastech Ukrajiny. Vyplývá to z návrhu nařízení ruského ministerstva školství, který tento týden zveřejnil list Kommersant. Ačkoli podle oficiálních údajů byla výuka ukrajinštiny v posledním roce dostupná pouze jako „rodný jazyk“ v okupovaných částech Záporožské a Chersonské oblasti, nově už nebude možná ani tam. V anektovaném Krymu a v okupovaných částech Doněcké a Luhanské oblasti byla ukrajinština dostupná jen na žádost rodičů – tato možnost ale zcela zmizí.

včera

Škoda Kodiaq

Rozsáhlý blackout zasáhl český průmysl. Problémy hlásily automobilky i operátoři

V pátek zasáhl rozsáhlý výpadek elektřiny části Česka a silně postihl průmyslovou výrobu v pěti krajích – Praze, Středočeském, Královéhradeckém, Libereckém a Ústeckém. Největší české automobilky byly nuceny na více než hodinu přerušit výrobu, problémy hlásí i chemičky, sklárny, potravinářské provozy a mobilní operátoři.

včera

Teroristé Hamásu

Hamás zvažuje příměří v Gaze, požaduje silnější záruky

Hnutí Hamás je podle blízkých zdrojů blízko přijetí návrhu na příměří v Pásmu Gazy, ale trvá na silnějších garancích, že dočasné zastavení bojů povede k trvalému ukončení více než dvacetiměsíční války s Izraelem. Vedoucí představitelé hnutí se sešli ve čtvrtek v Istanbulu, kde projednali podmínky dohody, a oznámili, že před oficiální odpovědí konzultují s dalšími palestinskými frakcemi. 

Aktualizováno včera

Česko ochromil rozsáhlý blackout. Zastavilo se metro i vlaky, lidé se zasekli ve výtazích

Části České republiky dnes kolem poledne postihl masivní výpadek elektrické energie. Nejvíce zasáhl hlavní město Prahu, kde přestaly fungovat tramvaje, metro, semafory, ale také platební terminály a bankomaty. Bez proudu se ocitla část centra i okrajových čtvrtí. Problémy se objevily i v řadě dalších krajů. Odpoledne postupně elektřina ve většina částí Česka naskočila, rozjely se vlaky i hromadná doprava.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy