Sněženka objevená na facebooku, zázračná bobule, která ošálí vaše chuťové pohárky, a keř, který vylučuje své vlastní superlepidlo. To jsou některé z nově objevených druhů rostlin, které v roce 2019 pojmenovali odborníci z Královských botanických zahrad v britském Kew.
Mezi dalšími objevy je podle listu The Guardian například nový druh tropického stromu kananga, který je obecně známý jako ylang-ylang a podle dosavadních výzkumů v současnosti přežívá jen sedm jeho exemplářů. Objevena byla i nová fialka zbarvená jako pruhovaný bonbón a houba s růžovým jádrem, která dokáže bojovat proti rakovině a virům.
Objev a vědecké pojmenování nových druhů je klíčovým prvním krokem k jejich ochraně. Vědci z Kew v roce 2019 oficiálně pojmenovali 102 druhů rostlin a osm hub nebo plísní, z nichž mnoho je už nyní ohroženo vyhynutím. Největší hrozbu představuje ničení přírodního prostředí kvůli zemědělství, těžbě dřeva, přehradám a důlnímu průmyslu, a také dopady klimatické krize.
Every year, our partners and scientists venture into deserts, rainforests, woodlands and mountains to learn and explore the natural world ? During these ventures in 2019, over 100 brand new species were discovered: https://t.co/YHiqFHKQnv pic.twitter.com/L99M2YIjES
— Kew Gardens (@kewgardens) December 31, 2019
Co do váhy představují rostliny 82 procent veškerého života na Zemi - lidé jen 0,01 procenta. Tvoří základy veškerého života, produkují kyslík a potravu, poskytují útočiště i léky. Existuje téměř 400.000 známých druhů a na celém světě je ročně pojmenováno zhruba 2000 nových druhů.
"Všichni jsme závislí na rostlinách," řekl botanik z Kew Martin Cheek, který pojmenovává asi deset nových druhů za rok. "Je šokující, že jich stále objevujeme tolik nových. Je snadné si myslet, že už na této planetě známe všechno, ale není tomu tak. Místní lidé ty rostliny třeba znají, ale věda je nezná."
"Je důležité ty rostliny nyní pojmenovat, protože přírodní prostředí rychle mizí," dodal. "Až když mají jméno, může je oficiálně posoudit Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN), a až pak můžeme mít šanci přimět národní úřady, aby dané oblasti začaly chránit."
Nový druh sněženky byl objeven v severozápadním Turecku, když jistá dětská lékařka nahrála fotografie z dovolené na facebook - a tam si květinek všiml ukrajinský odborník na sněženky. Společně s lékařkou odjel na místo, kde je vyfotila, poslal vzorek do Kew, a tam ho coby nový druh potvrdil "sněženkolog" Aaron Davis. Špatnou zprávou je, že tento nový druh sněženky byl už nyní vyhodnocen jako kriticky ohrožený.
V deštném pralese pohoří Chimanimani na hranicích mezi Mozambikem a Zimbabwe byl objeven nový druh keře Synsepalum dulcificum. Keře z řádu vřesovcotvaré plodí bobule, pro něž se vžilo anglické označení "miracle fruit" - zázračné ovoce. Obsahuje látku zvanou mirakulin, které blokuje chuťové pohárky vnímající kyselost, takže i takové potraviny, jako je limetka, chutnají sladce. I tento druh byl klasifikován jako ohrožený kvůli pokračujícímu ničení pralesa.
Nový druh keřovitého gumovníku byl objeven u jediného vodopádu na řece Bafing v západoafrické Guineji. "Obsahují nějaký druh biologického lepidla, kterým se lepí ke kamenům, aby je nespláchla voda, ale zatím tato zajímavá látka nebyla prozkoumána," uvedl Cheek. Vědci z Kew předpokládají, že tento druh bude celosvětově vyhubený, až v příštím roce začne stavba přehrady pro vodní elektrárnu.
"Máme vzorky dalších druhů ze stejného řádu, které vyhladily jiné hydroelektrárenské přehrady," dodal Cheek. K vyhynutí rostlin dochází podle vědců děsivým tempem a ohrožená je každá pátá rostlina.
Nejvzácnějším objevem roku 2019 bylo zonozono, 20 metrů vysoký strom příbuzný s ylang-ylangem, který se našel v pohoří Usambara v Tanzanii - a ví se jen o sedmi exemplářích.
Houba z Jün-nanu v jihozápadní Číně dostala v letošním roce jen formální vědecké jméno, ale obyvatelé v této oblasti ji používají jako tradiční léčivý prostředek na artritidu už více než 400 let. Zájem vědců podnítil objev jedné ze složek těchto hub. Když jsou vystavené světlu, bojují tyto složky s nádory, viry a plísněmi.
Související
Vystresované rostliny vydávají zvuky, zjistili vědci
Vánoční rostliny. Naši předci věřili v jejich magickou moc a používali je k věštění
rostliny , Velká Británie , Vědci , Příroda , Královské botanické zahrady v Kew
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Kyjev sabotuje výměnu zajatců, tvrdí Rusko
před 1 hodinou
Amerikou hýbe falešné volební video. Rusko od něj dává ruce pryč
před 2 hodinami
Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA
před 3 hodinami
Dva mladí Češi jeli na střeše vídeňského metra. Jeden zemřel, druhý bojuje o život
před 4 hodinami
Medveděv opět vyhrožuje: Když nás budete ignorovat, bude třetí světová válka
před 4 hodinami
Američtí experti pro EZ vysvětlili, proč lidé volí Trumpa, když hrozí opakování útoku na Kapitol
před 5 hodinami
Rakouský myslivec, který vraždil u hranic s Českem, je po smrti
před 5 hodinami
"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy
před 6 hodinami
Severokorejští vojáci na Ukrajině jsou hrozbou nejen pro Evropu, varují státy
před 7 hodinami
Írán chce rozpoutat válku na Blízkém východě? Do konfliktu se snaží zatáhnout i Irák
před 8 hodinami
EXKLUZIVNĚ: Šéfka volební komise v USA pro EZ popsala, jak hurikán ovlivní volby
před 9 hodinami
Zelenskyj vyzval svět, aby začal něco dělat se severokorejskými vojáky na Ukrajině
před 9 hodinami
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
před 10 hodinami
Íránská hrozba sílí. Zvýší dolet balistických střel, může přehodnotit i jadernou doktrínu
před 12 hodinami
Výhled počasí na listopad. Předpověď budí obavy i jinde v Evropě
včera
Izraelci teď nejsou v bezpečí nikde, ukazuje případ ze Švédska
včera
Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa
včera
Policisté budou protestovat i za vyšší platy. S udělováním pokut se nepočítá
včera
Říjnové počasí bylo nadprůměrně teplé. Teď přijde ochlazení
včera
Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?
Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.
Zdroj: Lucie Žáková