O koronaviru se vědělo dopředu, včetně zemí, kam se rozšíří. Varování nikdo neposlouchal

Několik posledních týdnů žije svět zákeřným koronavirem, který se šíří z čínského Wu-chanu do celého světa. Ten se u prvních pacientů objevil už v loňském roce, významné zdravotnické organizace ale riziko připustily až v lednu. Ještě dříve však před epidemií varovala umělá inteligence. Nikdo ji ale nenaslouchal.

Píše se 9. leden 2020. Čína eviduje 59 lidí nakažených novým tipem koronaviru, který připomíná SARS. Navzdory mylným informacím na internetu ale čínské úřady už několik dní předtím potvrdily, že se nejedná o nemoci SARS a MERS, které vykazovaly podobný průběh.

V tento ten Světová zdravotnická organizace (WHO) poprvé připustila možné problémy. Konstatovala také, že k upřesnění typu patogenu potřebuje více času, ačkoliv tým čínských expertů potvrdil, že testy vzorků odebraných pacientům prokázaly přítomnost nového typu koronaviru.

To, že epidemie neznámé formy zápalu plic, kterým se ve střední Číně nakazily desítky osob, není způsobena virem SARS, MERS ani ptačí chřipky, oznámila Čína už 5. ledna. O den později, 6. ledna, zveřejnilo Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) zprávu o nové hrozbě. O tři dny dříve, než WHO.

Ve skutečnosti ale přišlo první varování mnohem dříve, a to už koncem loňského roku. 31. prosince 2019 evidovala Čína 27 nakažených ve městě Wu-chan, a BlueDot, kanadský systém umělé inteligence sloužící k monitorování epidemií, v tentýž den vydal první varování.

Jak uvedl server Wired, na rychlosti v případě takového rizika záleží nejvíce, lidé ale umělé inteligenci nenaslouchali. Trvalo proto další týden, než si svět začal uvědomovat, že nastal problém. Týden, během kterého se virus šířil do celého světa.

BlueDot přitom funguje na jiném principu, než dnes mnoho lidí. Nepoužívá sociální sítě, protože informace na nich jsou zmatečné a často nepravdivé. Namísto toho monitoruje světové i lokální zpravodajství v celkem 65 jazycích, sleduje oficiální prohlášení úřadů a organizací, a sleduje řadu dalších informačních kanálů.

Tím ale schopnosti této umělé inteligence nekončí. Dokáže díky analýze prodejů letenek a letů samotných zjistit, kam se bude virus šířit. Správně tak zavčas upozornila, že se nemoc objeví v Bangkoku, Soulu, Tchaj-peji a v Tokiu. 

Analýzy systému BlueDot přitom nejsou nijak utajené. Data se sice nedostávají k veřejnosti, výstupy jsou ale zasílány úředníkům v desítkách zemích, leteckým společnostem i nemocnicím. Ti všichni s nimi mohou pracovat, pokud je nepodcení.

Umělá inteligence ale dodnes nedostává takové pozornosti, jaké by se jí zasloužilo. A to i přesto, že BlueDot neslaví úspěch poprvé. Jako pravdivé se ukázaly už analýzy ohniska epidemie viru Zika, která vyšla v lékařském magazínu The Lancet.

"Zažíváme déjà vu," říká o koronaviru šéf a zakladatel společnosti BlueDot Kamran Khan, který pracoval jako specialista na infekční choroby v kanadském Torontu. "V roce 2003 jsem sledoval, jak virus (SARS, pozn. red.) ochromil město a paralyzoval nemocnici. Na všechny dopadalo obrovské množství duševní a fyzické únavy a já jsem si pomyslel: Nedopusťme něco takového znovu."

Podle serveru je třeba být na pozoru před tím, co lidem říkají vlády a organizace. Ty jsou totiž nejen pomalé, vycházejí ale navíc především z oficiálních zpráv z Číny, jejichž důvěryhodnost není v některých případech valná. Naopak umělá inteligence, která pátrá po zárodcích možných katastrof, může v tomto ohledu přinést nejen pravdivější informace, ale především je dokáže zpracovat mnohem rychleji.

Související

Čína, Koronavirus SARS-CoV-2

Americké tajné služby: Neexistují přímé důkazy, že covid-19 začal v laboratoři ve Wu-chanu, oznámila

Americké tajné služby ve svých odtajněných zpravodajských informacích zveřejnily, že nedohledaly žádné přímé důkazy spojující incident ve výzkumném středisku v čínském Wu-chanu s počátkem pandemie covidu-19. Tímto zjištěním americké tajné služby nepotvrdily účast zmíněného výzkumného zařízení na vzniku této globální zdravotní krize, uvádí agentura Reuters..

Více souvisejících

Wu-chan nemoci viry a bakterie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 26 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Šéf Hamásu Muhammad Sinvár je po smrti, ohlásil Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že izraelská armáda při nedávném leteckém útoku zabila Muhammada Sinvára, klíčového vojenského představitele Hamásu a mladšího bratra bývalého vůdce tohoto hnutí Jahji Sinvára. Ten byl zabit již v říjnu minulého roku při izraelské operaci na jihu Pásma Gazy.

před 58 minutami

Internet

USA vyšetřují známou čínskou firmu kvůli bezpečnostním hrozbám. Jejími routery se k internetu připojují i Češi

Americké úřady zahájily vyšetřování čínské technologické firmy TP-Link kvůli podezření z porušování antimonopolních pravidel a závažným obavám o kyberbezpečnost. Podle amerického ministerstva spravedlnosti je TP-Link podezřelý z agresivní cenové politiky, která má za cíl vytlačit konkurenci z trhu. Kromě toho čelí firma také obviněním, že její síťová zařízení, zejména routery, představují riziko pro americkou národní bezpečnost.

před 1 hodinou

Ukrajinská armáda

Vyrábí víc než nakupuje. Co může Ukrajina získat vývozem zbraní ze země?

Ukrajina zvažuje uvolnění válečných omezení na vývoz zbraní, což by mohlo zásadně změnit její vztahy s Evropou. Opatření přijaté na začátku ruské invaze mělo zamezit vývozu vojenského materiálu, který byl nezbytný pro obranu země. Dnes je však situace jiná: ukrajický obranný průmysl dokáže vyrábět mnohem víc, než stát aktuálně dokáže koupit.

před 2 hodinami

Elon Musk

Elon Musk se otevřeně postavil proti Trumpovi

Elon Musk otevřeně kritizoval nový výdajový a daňový zákon prezidenta Donalda Trumpa, který byl minulý týden těsně schválen Sněmovnou reprezentantů. Návrh, označovaný Trumpem za „velký a krásný“, obsahuje biliony dolarů na daňové úlevy, zvýšení rozpočtu na obranu a rozšíření vládních výdajů. Nyní míří do Senátu.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Hranice 1,5 °C padla. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, obávají se vědci

Navzdory častým zprávám o rekordních vlnách veder, extrémním počasí a neochotě některých států jednat se svět podle aktuálních vědeckých odhadů pravděpodobně vyhne nejhorším scénářům globálního oteplení. Vše ale nasvědčuje tomu, že do konce století se planeta ohřeje přibližně o 2,7 °C oproti době před průmyslovou revolucí. Tento výhled, přestože lepší než předpokládaný nárůst teploty o 4 až 5 stupňů z minulých dekád, zůstává alarmující a představuje vážné riziko pro stabilitu ekosystémů i samotné lidstvo.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Rusko: Putin je připraven uzavřít mít. Od NATO chce ale závazek, písemně

Prezident Vladimir Putin je údajně ochoten jednat o mírovém urovnání války na Ukrajině, avšak jen za předpokladu, že Západ přistoupí na několik klíčových podmínek – včetně písemného závazku, že Severoatlantická aliance se nebude dále rozšiřovat na východ. Uvedla to agentura Reuters s odkazem na tři ruské zdroje obeznámené s probíhajícími jednáními.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Teenageři

Pár týdnů i tři měsíce. Jak dlouho trvají letní prázdniny ve světě?

Letní prázdniny jsou pro školáky jedním z nejočekávanějších období školního roku, kdy si mohou odpočinout a načerpat nové síly před dalším školním rokem. Délka letních prázdnin se po celém světě výrazně liší, zatímco někde si studenti dopřávají několik málo týdnů, jinde mají až 3 měsíce volna.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zakázal ambasádám přijímat žádosti o studentská víza

Administrativa prezidenta Donalda Trumpa nařídila americkým ambasádám, aby až do odvolání přestaly přijímat žádosti o studentská víza. Opatření přichází v době, kdy se připravuje rozšíření bezpečnostních prověrek uchazečů, včetně sledování jejich aktivit na sociálních sítích.

před 9 hodinami

Vědci, ilustrační foto

Vědci se rozhodli postavit Trumpovi. Bojovat budou unikátním způsobem

Vědci se rozhodli pro netradiční formu protestu proti škrtům v oblasti klimatického a meteorologického výzkumu během druhého funkčního období prezidenta Donalda Trumpa. Místo demonstrací s transparenty se obrací na veřejnost prostřednictvím vědeckého maratonu – sto hodin nepřetržitého živého vysílání prezentací, kde každých 15 minut vystoupí jiný odborník, aby představil svou práci a vysvětlil její význam pro americkou společnost.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

včera

Rusko dostává body za nic. Spolu s Běloruskem by ho IIHF měla poslat do nižších divizí

Rusko se záhadným způsobem ocitlo na čele žebříčku Mezinárodní hokejové federace (IIHF), ačkoli se posledních tří mistrovství světa vůbec neúčastnilo. Za každý z těchto tří šampionátů mu však byly přiznány body odpovídající třetímu místu, a to bez jakéhokoli sportovního výkonu či účasti. Tato situace je zcela neudržitelná. Pokud se v budoucnu Rusko a Bělorusko vrátí do mezinárodního hokeje, měla by je IIHF zařadit do nižších divizí. Tam by si měly svou pozici vybojovat znovu, stejně jako to musí činit všechny ostatní reprezentace.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy